ORSIS-ի գործով հետաքննություն (մաս 2). Ի՞նչ ցույց տվեցին ՀՀ ՊՆ-ին ընկերության կողմից առաջարկված ջերմատեսիլ սարքերի փորձարկման արդյունքները (Ֆոտո, վիդեո)
InfoPort.am-ը շարունակում է ռուսական ORSIS զենք մատակարարող ընկերության մասնակցությամբ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության տապալված մրցույթի շուրջ իր հետաքննությունը։
Ինչպես խոստացել էինք մեր նախորդ հոդվածում, այսօր մենք կներկայացնենք մեր մոսկովյան թղթակցի և մի շարք ռազմական փորձագետների կողմից անցկացված Dedal-T2.380 Venator ջերմատեսիլ նշանոցի գործնական փորձարկման արդյունքները։ Նշենք, որ Dedal-T2.380 Venator-ը ORSIS-ի կողմից ՀՀ ՊՆ-ին առաջարկվող HUNTER նշանոցի արդիականացված տարբերակն է։
Եվ այսպես, սկզբի համար մենք տեղադրեցինք Dedal-T2.380 Venator նշանոցը 7,62 մմ տրամաչափի «Вепрь» որսորդական հրացանի վրա: Նշենք, որ փորձարկումն անցնում է բաց դաշտում, երեկոյան ՝ զրոյից 5-6 աստիճան ցածր ջերմաստիճանի պայմաններում: Չնայած երեկոյան ժամի՝ տարածքը լավ լուսավորված է։ Մասնագետների պնդմամբ ՝ այդ սարքերի փորձարկումը կարելի է անցկացնել ոչ միայն օրվա մութ ժամերին, այլև ցերեկը։ Ջերմատեսիլ սարքի փորձարկման համար անհրաժեշտ է ունենալ տաք առարկա, որի փախարեն մենք օգտագործեցինք տաք ջրով լի շշեր: Թիրախը գտնվում էր 350 մետր հեռավորության վրա։ Մեր փորձարկմանը մասնակցող որսորդը նման սարքերի օգտագործման մեծ փորձ ուներ։ Նրա պնդմամբ ՝ նման սարքերի օգնությամբ կարելի է բավականին հստակ նշանակետ բռնել և դիպուկ կրակել թիրախին։
Վերոնշյալ տեսանյութից երևում է, որ փորձագետն իրականացնում է մի քանի փորձնական կրակոց և պնդում, որ նշանակետը շտկված է և կարելի է համարձակ սկսել փորձարկմումը: Փորձարկման պահին սկսում է մթնել, եւ սարքը ավելի լավ է ցույց տալիս թիրախը, գոնե մեր թղթակցի մոտ նման տպավորություն է ստեղծվում: Փորձարկմանը, բացի փորձառու որսորդներից, որոշվում է մասնակցել նաեւ մեր թղթակիցը ՝ ժամանակավորապես գրիչը փոխարինելով որսորդական հրացանով: Սակայն փորձը այս անգամ դառնում է փորձություն, պարզվում է՝ մեր թղթակիցը այնքան էլ հմուտ հրաձիգ չէ՝ տասը կրակոցից միայն մեկն է կպնում նշանակետին: Փորձագետների մոտ ավելի լավ է ստացվում, նրանք թիրախը խոցում են երկու-երեք կրակոցից։
Այս ջերմացուցիչի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ մթնշաղում, երբ արդեն 10 մետր հեռավորության վրա գրեթե ոչինչ չի երևում, տվյալ սարքի օգնությամբ կարելի է տեսնել մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա գտնվող շիշը: Սակայն շուտով մեր փորձագետներն էլ են սկսում հաճախ վրիպել։ Իրավիճակը քննարկեկլիս՝ ոմանք պնդում էին, որ դրա պատճառը հրացանի տաքանալն է, մյուսները՝ ջերմատեսիլ սարքի։
Ստեղծված իրավիճակում մեր մոսկովյան թղթակիցը հիշեց ORSIS-ի հետ միասնական ռազմական հոլդինգի մեջ մտնող Dedal ընկերության փորձագետ՝ Կ․Մ․-ի (ամբողջական անունը չենք նշում մեր զրուցակցի խնդրանքով) խոսքերը։ Հիշեցնենք, որ մեր նախորդ հոդվածում, մեջբերելով փորձագետի խոսքերը, նշել էինք, որ Dedal-T2.380 Venator ջերմացուցիչները որոշակի տեխնիկական խնդիրներ ունեն կորպուսների մետաղական և ոչ մետաղական մասերի միացությունների հատվածում:
Բանն այն է, որ երեքժամյա փորձարկումների ընթացքում ջերմաստիճանը հասցրել էր նվազել մինչեւ 10-12 աստիճան։ Մինչդեռ, նշանոցի թիրախը շտկվել էր այլ ջերմաստիճանի պայմաններում։ Փաստորեն ջերմաստիճանի տատանումների պայմաններում սարքը սկսում է ավելի հաճախ վրիպել։ Մեր փորձագետները նորից փորձեցին շտկել նշանոցը, բայց այդ պահին տեղի ունեցավ անսպասելին՝ սարքը անջատվեց և այլևս չմիացավ։ Իհարկե, դա լավագույնս չազդեց փարձարկման մասնակիցների տրամադրության վրա։ Մեր թղթակիցը ստիպված էր սարքի հետ միասին նորից ճանապարհ բռնել դեպի ծանոթ փորձագետը, ով, լսելով նրա բողոքները, հիշեցրեց իր նախազգուշացումների մասին, բայց և խորհուրդ տվեց առանձնապես չհուսահատվել, որովհետև սարքը դեռ երաշխիքի մեջ էր և այն կարելի էր վերանորոգել, այսպես ասած, "գանձանակի հաշվին":
Հիշեցնենք, որ InfoPort.am-ը սեփական հետաքննությունն է անցկացրել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ռուսական ORSIS զինագործական ընկերության չկայացած մրցույթի խճճված պատմության շուրջ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հարցը անմիջականորեն վերաբերվում է հայ զինվորների կյանքին և անվտանգությանը։
Ավելի վաղ մենք արդեն գրել էինք, որ ռուսական մատակարարը մեղադրել է հայկական պաշտպանական գերատեսչությանը մրցույթը չհիմնավորված խափանելու մեջ, ինչին ՀՀ ՊՆ-ն հակադարձել էր՝ հայտարարելով, որ ORSIS-ը մրցույթին չի ներկայացրել համապատասխան փաստաթղթեր։ Միևնույն ժամանակ ԶԼՄ-ներում տեղեկություն տարածվեց առ այն, որ տենդերը խափանվել է այն պատճառով, որ ORSIS-ը փորձել է ՀՀ ՊՆ-ին ռազմական ջերմատեսիլ սարքերի փոխարեն որսորդական անալոգները վաճառել, այն էլ շուկայականից ավելի բարձր գներով։
Ըստ ԶԼՄ - ների, մինչեւ վերջերս այդ գործարքները հովանավորել են ՀՀ ԶՈՒ երկու գնդապետներ՝ Գեւորգ Մանուկյանն ու Արթուր Գալստյանը, որոնք ժամանակին հիմնադրել են ORSIS-ի հայկական ֆիլիալը։ Սակայն վերջին սկանդալային պատմությունից հետո նրանք դադարեցրել են իրենց մասնակցությունը ընկերությունում, իրենց բաժնեմասերը փոխանցելով այլ սեփականատերերի: Հատկանշական է, որ մինչ այժմ Մանուկյանն ու Գալստյանը շարունակում են ծառայել ՀՀ զինված ուժերում։
InfoPort.am-ը իր առաջին հետաքննությունում ներկայացրել էր ORSIS - ի հետ միասնական ռազմական կոնցեռնի մեջ մտնող Dedal ընկերության փորձագետի կարծիքը Dedal-T2.380 Venator ջերմատեսիլ նշանոցի վերաբերյալ, որը Hunter-ի արդիականացված տարբերակն է։ Հիշեցնենք ORSIS-ը հենց Hunter էր փորձել է իրացնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության վրա: Մեր զրուցակիցը հայտարարել էր, որ ռուսական բանակը չի օգտագործում այդ սարքերը ոչ մարտական, ոչ էլ որևէ այլ նպատակներով։ Եվ ընդհանրապես, ըստ նրա, այդ սարքերը նախատեսված են բացառապես որսորդական նպատակներով օգտագործելու համար։
Եվ այսպես... ի՞նչ հետևություններ կարելի է անել մեր երկու հետաքննությունների արդյունքում. նախ այն, որ Hunter-ը ոչ մի կերպ պիտանի չի մարտական նպատակներով օգտագործելու համար (այդ մասին են վկայում ինչպես Dedal ընկերության փորձագետի խոսքերը, այնպես էլ մեր գործնական փորձարկման արդյունքները)։ Նման ջերմատեսիլ սարքերը չեն օգտագործվում ժամանակակից բանակներում։ Այս նշանոցները, չնայած որսորդական նպատակներով օգտագործելու համար ընդհանուր առմամբ դրական բնութագրերին, այնուամենայնիվ ունեն իրենց թերությունները (ինչպես արդեն նշել էինք, մեջբերելով փորձագետի և որսորդական ֆորումների մասնակիցների խոսքերը, դրանց մոտ մետաղական եւ ոչ մետաղական մասերի միացման հատվածում հաճախակի խնդիրներ են առաջանում): Այս ամենը հաշվի առնելով ՝ կարելի է եզրակացնել, որ այդ ջերմատեսիլ նշանոցների կիրառումը հայկական զինված ուժերում կարող էր վտանգել դրանք օգտագործող զինվորների կյանքը։

Расследование по делу ORSIS (часть 2): Что показали результаты практического испытания тепловизоров, предложенных компанией Минобороны РА? (фото, видео)
InfoPort.am продолжает расследование относительно ситуации вокруг сорванного тендера Министерства обороны Армении с участием российской оружейной компании ORSIS. Как было обещано в нашей предыдущей статье, сегодня мы представим результаты проведенного со стороны нышего российского корреспондента и ряда военных экспертов практического испытания тепловизионного прицела Dedal-T2.380 Venator (модернизированный вариант прицелов HUNTER, которые, напомним, по имеющейся у нас информации, российский поставщик пытался сбыть армянским ВС в качестве боевого аналога).
И так, для начала мы установили тепловизор Dedal-T2.380 Venator на охотничье ружье «Вепрь» калибра 7,62 мм. Отметим, что испытание проходит в открытом поле вечером при температуре 5-6 градусов ниже нуля. Несмотря на вечернее время территория хорошо освещена. По утверждению специалистов, испытание данных приборов можно проводить не только в темное время суток, но и днем. Для испытания тепловизора необходимо иметь горячий предмет, в качестве которого мы использовали бутылки, наполненные водой. Мишень находится на расстоянии 350 метров. Участвующий в нашем испытании охотник имеет большой опыт использования подобных приборов. По его утверждению, при помощи подобных приборов можно достаточно четко установить цель и метко выстрелить в мишень.
Из приложенного выше видеоматериала видно, что эксперт осуществляет несколько выстрелов и утверждает, что прицел скорректирован и можно смело приступить к испытанию. К моменту испытаний начинает темнеть и прибор лучше показывает мишень, по крайней мере, у нашего корреспондента складывается такое впечатление. В испытаниях помимо бывалых охотников решается принять участие и корреспондент InfoPort, временно заменив «перо и бумагу» на охотничье ружье с прицелом. Но, как показывают результаты испытания, стрелок из журналиста посредственный - только один из десяти выстрелов попадает в мишень, в качестве которых, как мы уже указали, послужили бутылки, заполненные горячей водой. У экспертов получается лучше, они попадают в мишень после двух-трех выстрелов․
Уникальность этого тепловизора заключается в том, что, когда в сумерках на расстоянии 10 м уже ничего не разглядеть, с помощью данного прибора можно увидеть бутылки, находящиеся на расстоянии нескольких сотен метров. Однако вскоре наши эксперты также стали чаще промахиваться. Начались обсуждения – одни утверждали, что нагрелись ружья, другие – тепловизоры.
В этой связи наш московский корресподент наспомнил слова эксперта компании Dedal, входящей в единый оружейный холдинг с ORSIS, К.М. (полные инициалы не указываем по просьбе самого эксперта). Напомним, что в нашей предыдущей статье, цитируя слова эксперта, мы указали, что тепловизоры Dedal-T2.380 Venator имеют определенные технические «погрешности» в соединениях металических и неметалических частей корпусов.
Дело в том, что за три часа испытаний температура воздуха успела опуститься до 10-12 ниже нуля. Меж тем, прицел был установлен при иной температуре, а в условиях температурного колебания прибор начинает чаще давать осечку. Наш эксперт вновь скорректировал прицел, но тут произошло неожиданное, тепловизор попросту отключился и не включился. Конечно же, это расстроило участников эксперемента не на шутку. Наш корреспондент вместе с прибором вновь направился к знакомому эксперту, который, услышав его жалобы, напомнил о своем предупреждении, но и посоветовал сильно не горевать, поскольку тепловизор находится в гарантии, так что его можно починить, так сказать, «за казенный счет».
Напомним, что InfoPort.am провел собственное расследование вокруг запутанного тендера Минобороны РА и российской оружейной компании ORSIS с учетом непрекращающихся взаимных обвинений сторон и того, что вопрос напрямую затрагивает безопасность наших солдат. Ранее мы уже писали о том, что российский поставщик обвинил армянское оборонное ведомство в необоснованном срыве тендера, на что Минобороны РА отпарировало заявлением об отсутствии необходимых документов в тендерной заявке компании. Меж тем, в это же время в СМИ просочилась информация о том, что тендер был сорван по причине того, что ORSIS пытался сбыть МО РА охотничьи тепловизоры вместо боевых аналогов и по гораздо более высоким нежели рыночные ценам.
По информации СМИ, до недавнего времени эти сделки патронировали два армянских полковника - Геворг Манукян и Артур Галстян, которые в свое время основали армянскую дочку ORSIS, однако после последних скандалов они приостановили свое участие в компании, и их акции перешли другим собственникам. Примечательно, что до сих пор Манукян и Галстян продолжают служить в рядах ВС РА.
В своем первом расследовании InfoPort.am представил мнение эксперта компании Dedal, входящей в единый с ORSIS оружейный концерн, относительно тепловизиров Dedal-T2.380 Venator, являющихся модернизированными аналогами Hunter, которые ORSIS пытался сбыть Минобороны РА. Наш собеседник заявил, что сама российская армия не использует эти тепловизоры в боевых, да и каких-либо других целях. Да и вообще, как подчеркнул эксперт, эти приборы предназначены исключительно для использования в охотничьих целях.
И так… какие выводы напрашиваются по результатам наших двух расследований: тепловизоры Hunter никак не подходят для использования в боевых целях (об этом свидетельствуют как слова эксперта компании Dedal К.М., так и результаты практического испытания). Подобные тепловизоры не используются в современных армиях. Эти тепловизоры, несмотря на положительные в целом характеристики для использования в охотничьих целях, имеют тем не менее свои минусы (как мы уже указали выше, возникают проблемы в местах соединения металлических и неметаллических конструкций). С учетом всего сказанного, можно предположить, что применение этих тепловизоров в армянских ВС могло бы поставить под угрозу жизни солдат, использующих их.