Շուշիի Կանաչ ժամ հայկական եկեղեցին լրիվ ավերվել է ադրբեջանցիների կողմից. վերանորոգման անվան տակ վերածվում է ուղղափառ եկեղեցու
Շուշիի Հովհաննես Մկրտիչ կամ Կանաչ ժամ հայկական եկեղեցին լրիվ ավերվել է ադրբեջանցիների կողմից, այժմ այն վերանորոգման անվան տակ վերածվում է ուղղափառ եկեղեցու։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ նաեւ նշվում է. «Շուշիի հուշարձանների մեջ առանձնակի հետաքրություն է ներկայացնում Վերին թաղի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ կամ Կանաչ Ժամ եկեղեցին: Կանաչ Ժամ է (կանաչ եկեղեցի) կոչվել այն պատճառով, որ ժամանակին եկեղեցու գմբեթը եղել է կանաչ գույնի: Եկեղեցու զանգակատան մուտքի վերնամասում առկա է կառուցման տարեթվի մասին արձանագրություն . «Բաբայան Ստեփանոս Հովհաննես: Վախճանված Մկրտիչ եղբոր հիշատակին, 1847»:
Վերջերս սոցիալական ցանցերի օգտատեր ոմն Էլնուր Ալլահվերդիևը վերադարձել է Կանաչ ժամ եկեղեցին ռուսականացնելու անշնորհակալ գործին: Հարկ է նշել, որ եկեղեցու ռուսականացման տենդը Ադրբեջանում նոր երևույթ չէ: Ժամանակին Ֆուադ Ախունդովն էր  անհիմն կերպով  այն համարում  «ռուս ուղղափառների»: 1960-ականների կեսերին Բաքվում որոշվեց քшնդել քաղաքի հայկական մասը ՝ ադրբեջանցի վերաբնակիչների համար «բնակելի տարածքը» ընդլայնելու և իհարկե Շուշիի հայկական հետքերը վերшցնելnւ համար: Այդ ընթացքում քшնդվել են հայկական երեք՝ և պահպանված ռուսական մեկ եկեղեցիները, nչնչшցվել մի քանի հայկական գերեզմшնшտներ ՝ գեղեցիկ խաչքարերով և հnւշшրձшններով:
«Կանաչ ժամ» եկեղեցին, որը Ֆուադ Ախունդովը անհիմն համարում  է «ռուս  ուղղափառների», վերածվել է պատկերասրահի:
Իսկ որն է Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու նախապատմությունը: Պահպանվել է վկայություն, համաձայն որի, 1840թ. իշխանությունների հատուկ կարգադրությամբ, ապագա Վերին Թաղ են տեղափոխվել Ներքին Թաղի մահմեդական միջավայրում ապրող բոլոր հայերը 56 ընտանիք (ՀԱԱ Арм. Ֆ. 56. ց. 1.. գ 2199. թ.1 -2), ովքեր Ներքին Թաղում ունեին քարաշեն, փայտյա ծածկով Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, ինչը խոսում է թաղամասում հայերի ծանրակշիռ թվակազմի մասին): Փաստաթղթում ասվում է, որ մահմեդականների կողմից հայերը ճնշումների էին ենթարկվում, ինչը հանգեցրել է վերջիններիս վերաբնակեցմանը (ՀԱԱ Арм. Ֆ. 56. ց. 1.. գ 2199. թ.1 -2):
Այդ նույն փաստաթղթից պարզ է դառնում, որ Վերին Թաղ տեղափոխվելուց հետո, նոր տեղում կառուցվել է փայտաշեն մատուռ, որը պահպանվել է մինչև 1848թ, երբ նրա տեղում կառուցվել է Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ քարաշեն եկեղեցին: Հետաքրքիրն այն է, որ երկար ժամանակ այդ եկեղեցին կոչվում էր Վերին Թաղի Սուրբ Աստվածածնի եկեղեցի: Քաղաքի ստորին մասում, մոտովորապես այժմյան ծածկած շուկայի տեղում էր գտնվում ռուսական դասական ճարտարապետական մոտիվներով կառուցված բյուզանդածես ուղղափառ եկեղեցի, ռուսական պաշտոնյաների և կայազորի համար, որը դժբախտաբար չի պահպանվել: Դրան կանդրադառնանք առանձին:
Ինչ վերաբերվում է Էլնուրի մտքի ճամարտակմանը ուղղափառ եկեղեցուն հարիր գմբեթի վերաբերյալ, ապա դա ընդամենը ժամանակի ճարտարապետական  ոճի ազդեցության հետևանք էր, որը սակայն չի պահպանվել, երբ արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ավերված եկեղեցին հետագայում վերականգնվել է:

Находящаяся в Шуши церковь «Канач жам» полностью разрушена азербайджанцами: Служба по охране исторической среды Арцаха бьет тревогу
Армянская церковь св.Ованес Мкртич или «Канач жам» в Шуши полностью разрушена азербайджанцами, сейчас она под предлогом ремонта превращается в православную церковь. Об этом говорится в заявлении Государственной службы по охране исторической среды Республики Арцах.
«Церковь св.Ованес Мкртич является уникальным памятником армянской культуры, она также называется «Канач жам» («Зеленая церковь»), поскольку ее купол окрашен в зеленый цвет.
Недавно некий блогер Элнур Аллахвердиев инициировал неблагодарное дело превращения армянской церкви в православную обитель. Надо отметить, что данная инициатива имеет свои корни. В свое время Фуад Ахундов пытался «присвоить» церкви православную принадлежность. В середине 1960-х годов в Баку было принято решение снести армянский квартал Шуши, якобы, с целью освобождения места для строительства домов для азербайджанских переселенцев, но, на самом деле, для уничтожения армянского следа в Шуши. Тогда были разрушены две армянские, одна русская церкви, армянское кладбище с хачкарами.
Церковь «Канач жам», которую Фуад Ахундов необоснованно считает русской, тогда была превращена в галерею.
Реальная же история церкви такова: в 1840 года по особому распоряжению властей, в строящийся квартал Верин Тах были переселены 56 армянских семей, живущих в мусульманском квартале Неркин Тах, где у армян была деревяная церковь св.Аствацацин, но они подвергались гонениям со стороны мусульман.
Из того же документа становится ясно, что после переселения армян в Верин Тахе там была построена деревянная часовня, которая сохранилась до 1848 года, потом на ее месте была построена каменная церковь Св. Ованес Мкртич. Интересно, что долгое время эта церковь называлась церковью Пресвятой Богородицы. В нижней части города, на месте современного крытого рынка, находилась византийская православная церковь, построенная по классическим русским архитектурным мотивам, для русских чиновников и служащих гарнизона, которая, к сожалению, не сохранилась.
Что касается разглагольствований Эльнура о куполе церкви, который был построен в стиле православных куполов, то это было всего лишь результатом влияния архитектурного стиля того времени. Но купол был разрушен во время первой Арцахской войны. После нее церковь была восстановлена.
Не исключено, что завтра Эльнур попытается русифицировать и комплекс Дадиванк, кто может знать», - говорится в заявлении.