Բաքվում ստեղծվել է «միասնական քննչական խումբ» Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների ձերբակալման հետ կապված
Բաքվում ստեղծվել է «միասնական քննչական խումբ» Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների գերեվարման հետ կապված։
«Գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է միասնական քննչական խումբ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում ձերբակալված անջատողականների հետ կապված»,- APA-ն մեջբերել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիեւի խոսքերը։
Ալիեւի ձեւակերպումը այնքան էլ հստակ չէ՝ արդյո՞ք նկատի ունեն միայն Արցախի նախկին ղեկավարներին, թե՞ բոլոր գերիներին, իսկ նրանք հարյուրավոր են։ Բայց հաշվի առնելով այն, որ խումբը ստեղծվել է նախկին ղեկավարների ձերբակալումից հետո, խոսքը, հավանաբար, այնուամենայնիվ, նրանց մասին է։
«Ադրբեջանի ժողովուրդը լիովին կտեղեկացվի այդ քննության ընթացքի եւ նրա արդյունքների մասին։ Մենք կապահովենք դա։ Քննության ավարտից հետո գործը կհանձնվի դատարան»,- խոստացել է Ալիեւը։

В Баку создали «единую следственную группу» в связи с пленением бывших руководителей Нагорного Карабаха
В Баку создали «единую следственную группу» в связи с пленением бывших руководителей Нагорного Карабаха.
«В Генпрокуратуре создана единая следственная группа в связи с сепаратистами, задержанными в Карабахском регионе Азербайджана», - цитирует АПА генерального прокурора Азербайджана Кямрана Алиева.
Формулировки Алиева не вполне ясны – имеются ли в виду только бывшие руководители Аруаха или все пленные, а их сотни. Однако учитывая, что группа создана после пленения бывших руководителей, речь видимо все же о них.
«Народ Азербайджана будет полностью проинформирован о ходе этого следствия и его результатах. Мы обеспечим это. После завершения следствия дело будет передано в суд», - пообещал Алиев.