Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել մանկատներում բնակվող երեխաների կրթության, խնամքի ծառայությունների որակի բարձրացման աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության 2022 թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, նախարարության ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախ ներկայացվել է անապահովության գնահատման համակարգի նոր բանաձևի ներդրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը: Նշվել է, որ այն լինելու է թվայնացված համակարգ՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը, միտված է լինելու hանրապետությունում ծայրահեղ աղքատության հաղթահարմանը: Այս համատեքստում, կարևորվել է նպաստառու քաղաքացիների վերաբերյալ թափանցիկ տեղեկատվություն ստանալու հնարավորությունների ընդլայնումը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել աղքատության հաղթահարման նպատակով իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությանը: Զեկուցվել է, որ 298 ընտանիք նախորդ տարվա ընթացքում ներգրավվել է վերապատրաստման և բիզնես ծրագրերում:
Քննարկվել են սոցիալական բնակարանաշինության, սոցիալական փաթեթի ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման, զբաղվածության բնագավառում ընթացիկ և առաջիկա աշխատանքները: Տեղեկացվել է, որ hանրապետությունում առկա է 144 սոցիալական կացարան, որից 21-ը ներկայումս թափուր է: Վերջիններիս շահառուներն են խոցելի խմբերի ներկայացուցիչները:
Վարչապետ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել սոցիալական կացարանների շահառուների շրջանում ծրագրերն առավել ճկուն դարձնելը, որոնք մարդկանց կմղեն կարողությունների զարգացմանը:
Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ ներկայումս մանկատներում, ընդհանուր առմամբ, բնակվում է 602 երեխա, որից 510-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող. 127 անձ ունի պոլիատիվ խնամքի կարիք, 209 անձի 18 տարին լրացած է, ևս 105 երեխա բնակվում է խնամատար ընտանիքներում: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել մանկատներում բնակվող երեխաների կրթության, կարողությունների զարգացման, խնամքի ծառայությունների որակի բարձրացման աշխատանքները: «Դրանց նպատակն է, որպեսզի մարդը մանկատնից դուրս գալիս ունենա որոշակի հմտություններ, բազային կրթություն, որպեսզի հետագայում ինքնուրույն կյանք վարելու հնարավորություն ունենա»,- ասել է վարչապետը: Պատասխանատուները նշել են, որ վերոնշյալ բոլոր 602 երեխաների կարիքներն անհատապես գնահատված են:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ընտանեկան բռնության դեպքերի բացահայտման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, թվայնացման միջոցով Միասնական սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնների գործունեության բարելավմանը և այլ հարցերի:

Завершено обсуждение доклада о деятельности министерства труда и социальных вопросов за 2022 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжено обсуждение доклада о деятельности министерства труда и социальных вопросов за 2022 год.
В совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Сначала был представлен ход работ по внедрению новой формулы системы оценки необеспеченности. Было отмечено, что это будет цифровая система с учетом международного опыта, будет направлена на преодоление крайней бедности в республике. В данном контексте подчеркнута важность расширения возможностей получения прозрачной информации о получающих пособие гражданах.
Затем была затронута эффективность реализуемых программ по преодолению бедности. Было доложено, что в прошлом году 298 семей были вовлечены в программы обучения и бизнес-программы.
Были обсуждены текущие и предстоящие работы в сфере социального жилищного строительства, повышения эффективности программ социального пакета, занятости. Было отмечено, что в республике имеется 144 единицы социального жилья, из которых в настоящее время свободна 21 единица. Бенефициарами последних являются представители уязвимых групп.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул необходимость сделать программы более гибкими среди бенефициаров социального жилья, что будет подталкивать людей к развитию своих способностей.
Ответственные лица сообщили, что в настоящее время в детских домах проживает 602 ребенка, из них 510 с инвалидностью: 127 лиц нуждаются в паллиативной помощи, 209 человек старше 18 лет, еще 105 детей живут в приемных семьях. Никол Пашинян поручил последовательно продолжать работу по просвещению, развитию потенциала и обеспечению качества услуг по уходу за детьми, проживающими в детских домах.
“Цель заключается в том, чтобы человек к моменту выхода из детского дома имел определенные навыки и базовое образование, чтобы в будущем у него была возможность вести самостоятельную жизнь”, — сказал премьер-министр. Ответственные лица отметили, что потребности всех вышеперечисленных 602 детей оценивались индивидуально.
Также была затронута проводимая работа по выявлению случаев домашнего насилия, совершенствованию деятельности территориальных центров Единой социальной службы путем цифровизации и другие вопросы.