չորեքշաբթի, հունիս 26
Թուրքիայի հետախուզությունն օգնել է հաստատել եւս մեկ գրոհ, որն ԻՊ ահաբեկիչները նախատեսում էին իրականացնել Մոսկվայում «Կրոկուս սիթի հոլի» դեմ հարձակումից հետո, գրել է Hurriyet թուրքական թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ ահաբեկիչները, որոնք ներկայացնում էին ԻՊ-ի օղակը «Վիլայաթ Խորասան» անունով, պատրաստվում էին «Կրոկուսից» հետո երկրորդ գրոհը կազմակերպել լեփլեցուն առեւտրի կենտրոնում։ Թուրքական հետախուզությունը կապվել է Մոսկվայի հետ եւ տեղեկացրել այդ մասին։ Այդ տվյալները, ինչպես գրել է Hurriyet-ը, ստացվել էին կազմակերպության անդամներից։ Թերթն այլ մանրամասներ չի ներկայացնում։
Թերթը նաեւ նշում է, որ թուրքական հատուկ ծառայությունները, որոնք երկար ժամանակ հետեւել են «Վիլայաթ Խորասանի» գործունեությանը, Սանտա Մարիա եկեղեցու դեմ (Ստամբուլ) հարձակումից հետո 2024թ. հունվարին հարցաքննել են մի շարք անձանց եւ պարզել կապը ռուսական կողմի հետ։
Մարտի 22-ին մի քանի ահաբեկիչներ թափանցել են «Կրոկուս սիթի հոլ» «Պիկնիկ» խմբի համերգից առաջ եւ կրակ բացել մարդկանց վրա։ Հանդիսասրահում հրդեհ է սկսվել, շենքն սկսել է փլուզվել։ Ահաբեկչության եւ հրդեհի հետեւանքով  զոհվել է ավելի քան 140 մարդ, ներառյալ մի քանի երեխաներ։

Hurriyet: после нападения на «Крокус» террористы ИГИЛ готовили в Москве вторую
Разведка Турции помогла предотвратить еще одну атаку, которую террористы ИГИЛ планировали в Москве после нападения на «Крокус Сити Холл», пишет турецкая газета Hurriyet.
По данным газеты, террористы, представляющие ячейку ИГИЛ под названием «Вилаят Хорасан», собирались организовать вторую атаку после «Крокуса» в переполненном торговом центре. Турецкая разведка связалась с Москвой и сообщила об этом. Эти данные, как пишет Hurriyet, были получены от самих членов организации. Других подробностей газета не приводит.
Hurriyet также отмечает, что турецкие спецслужбы, которые долгое время отслеживали деятельность «Вилаят Хорасан», после нападения на церковь Санта-Мария в Стамбуле в январе 2024 года допросили ряд лиц и установили контакт с российской стороной.
22 марта несколько террористов проникли в «Крокус Сити Холл» перед концертом группы «Пикник» и открыли огонь по людям. В зрительном зале начался пожар, здание стало рушиться. В результате теракта и пожара погибли более 140 человек, включая нескольких детей.