Pullman Yerevan-ը ապրելակերպի նոր չափանիշներ է ներդնում Հայաստանում
2027 թվականի դեկտեմբերին Երևանի Նորքի Այգիներ 180 հասցեում շահագործման կհանձնվի Հայաստանում նախադեպը չունեցող Pullman Living and Residences Yerevan պրեմիում դասի բնակելի համալիրը և ներդրումային բնակարանները՝ շրջապատված սաղարթախիտ այգիներով, սեփական մարզահրապարակներով ու վազքուղիներով, լողավազաններով ու ժամանցի վայրերով։ Այս ամենը՝ համադրված բարձրակարգ հյուրանոցային սպասարկմամբ, ապրելակերպի նոր նշաձող է սահմանում Հայաստանում։ Համալիրի գաղափարից մինչև իրագործում ընկած բարդ ճանապարհի, այդ ճանապահին աշխարհահռչակ Pullman ընկերության հետ համագործակցության մասին InfoPort.am-ը զրուցել է «Տեխնոտուն» ՍՊԸ տնօրեն Տիգրան Մնացականյանի հետ։
Պ-ն Մնացականյան, ինչու՞ և ինչպե՞ս որոշվեց Երևանում իրականացնել Pullman Living and Residences Yerevan մասշտաբային նախագիծը: Արդյո՞ք ռիսկային չէր նման մասշտաբի պրոյեկտ իրականացնել հայաստանյան անշարժ գույքի շուկայում։
-Սկսենք նրանից, որ սա մեր ընկերության երկրորդ պրոյեկտն է Երևանում։ Եվ երբ մենք որոշեցինք ձեռնամուխ լինել երկրորդ նախագծի իրականացմանը, մենք հասկացանք, որ ուզում ենք ստեղծել բոլորովին այլ որակի, այլ չափանիշներին համահունչ մի կոնցեպտ։ Միջազգային մակարդակի այս նախագծի իրագործումը հաջողվեց աշխարհահռչակ Pullman ընկերության հետ համագործակցության շնորհիվ։
Դժվար չէ՞ր Pullman-ի նման հեղինակավոր ընկերությանը բերել Հայաստան։
-Անկեղծ լինեմ, այս ուղղությամբ ընկերության հետ մենք բանակցել ենք շուրջ վեց ամիս։ Սակայն մենք մեր առաջարկը կարողացանք փաստարկել, ներկայացրեցինք նաև տվյալներ հայաստանյան անշարժ գույքի շուկայի, տնտեսության ստաբիլ աճի, ներդրումային միջավայրի ապահովության վերաբերյալ։ Ի վերջո՝ բանակցությունները պսակվեցին հաջողությամբ և այսօր Pullman-ը իր անվամբ ներկայացված է Հայաստանում։ Դա մեծ ձեռքբերում է, թե՛ երկրի իմիջի համար, թե՛ անշարժ գույքի շուկայի, թե՛ ներդրումային միջավայրի բարելավման և թե՛ տուրիզմի զարգացման տեսանկյունից։
Պ-ն Մնացականյան, կներկայացնե՞ք, ինչու՞մն է Pullman Yerevan-ի առանձնահատկությունը, ինչո՞վ է այն տարբերվում հայաստանյան անշարժ գույքի շուկայի պրեմիում սեգմենտի այլ առաջարկներից։
- Pullman Yerevan-ը նոր խոսք է երևանյան անշարժ գույքի շուկայում։ Սա նոր կոնցեպտ է, որը իր գնորդներին առաջարկում է պրեմիում դասի բնակարաններ՝ բարձրակարգ հյուրանոցային սպասարկմամբ։ Մեր նպատակն է՝ առաջարկել մեր գնորդներին կենցաղի և ապրելակերպի նոր որակ, նոր նշաձող։ Այսպիսով՝ մենք մեր ապագա բնակիչներին փորձում ենք ազատել առօրյա կենցաղային հոգսերից՝ նրանք ապրելու են իրենց շքեղ բնակարաններում՝ ստանալով հինգ աստղանի հյուրանոցներին համահունչ ծառայություններ։ Ի դեպ նշեմ, որ սա ողջ աշխարհում Pullman-ի կողմից իրականացվող երրորդ նմանատիպ նախագիծն է։
Կմանրամասնե՞ք, ի՞նչ է իրենից ներկայացնելու Pullman Living and Residences Yerevan-ը։
- Pullman Living and Residences Yerevan-ը բաղկացած է չորս մասնաշենքից՝ որոնցից մեկը լինելու է երկարաժամկետ կացության համար նախատեսված հինգ աստղանի հյուրանոց, մնացյալը՝ պրեմիում դասի բնակարաններ։ Նախ նշեմ, որ Pullman Yerevan-ին հատկացված 20 հազար քառակուսի մետր տարածքից կառուցապատվում է միայն 4 հազար քառակուսի մետրը՝ այսինքն ընդամենը 20%-ը։ Իսկ մնացյալ 16 հազար քառակուսի մետրը լինելու են կանաչապատ և ընդհանուր օգտագործման տարածքներ։ Ընդ որում՝ կանաչապատ տարածքների մակերեսը կազմում է շուրջ 13 հազար քառակուսի մետր:
Lինելու է 70 մ երկարությամբ ինֆինիթի լողավազան, որը տարածաշրջանում գործող լողավազաններից ամենաերկարն է լինելու, բացի դրանից լինելու է առանձին մանկական լողավազան, լողավազանների մոտ իրականացվելու է պարտադիր փրկարարական հերթապահություն։ Բացօդյա տարածքում լինելու են նաև հեծանվուղի, վազքուղիներ, տարբեր սպորտաձևերի մարզադաշտեր։
Համալիրի ներսում լինելու են մանկական ժամանցի սենյակներ, 1200 քառակուսի մետր տարածքով SPA-զոնա (լողավազաններ, համամ, սաունա, աղի սենյակներ)։ Ունենալու ենք նաև 500 քառակուսի մետր տարածքեվ մարզասրահ, ռեստորան, սրճարան, բար, գեղեցկության սրահ, խանութ, դեղատուն, կոնֆերանս-սրահներ, co-working գոտի։
Համալիրը ապահովված է լինելու բնակիչների, հյուրերի և սպասարկող անձնակազմի համար առանձնացված ընդարձակ ավտոկայանատեղիներով։ Բնականաբար, կգործի նաև valet-parking։
Համալիրը ունի նաև սեփական անվտանգության ծառայություն։
Այս հնարավորությունների մեծ մասից համալիրի բնակիչները օգտվելու են անվճար։ Նրանք միայն վճարելու են համալիրի սպասարկման վարձը և կոմունալ վճարները։ Իսկ վճարովի ծառայությունների համար նրանք ունենալու են ճկուն զեղչեր։
Այն ապահովված է էլեկտրամատակարարման սեփական համակարգով՝ 5 Մվտ հզորությամբ գեներատորներով, ինչը հնարավորություն կտա ունենալ անխափան էլեկտրամատակարարում, նույնիսկ կենտրոնական համակարգի վթարների ժամանակ։ Համալիրն ունի նաև սառը ջրի սեփական ռեզերվուարներ։
Համալիրն օժտված է յուրահատուկ ինժեներական լուծումներով՝ ունի օդի մաքրման կենտրոնացված համակարգ, որը բնակարանները և հյուրանոցային համարները շուրջօրյա ռեժիմով ապահովում է մաքուր սենյակային ջերմաստիճանի օդով։ Ջեռուցման համակարգը թեև կենտրոնցված է, սակայն այն նախագծված է այնպիսի յուրահատկությամբ, որ յուրաքանչյուր բնակիչ կամ հյուրանոցի այցելու կարող է իր սեփական բնակարանից կամ համարից կառավարել այն։ Այսինքն՝ համալիրի բնակիչները և այցելուները կարող են իրենց նախասիրությամբ սահմանել իրենց տարածքի ջերմաստիճանը տարվա ցանկացած եղանակի։
Համալիրը օժտված է նաև հրդեհանվտանգության կատարյալ համակարգով։ Pullman-ի  չափանիշներին համահունչ՝ բոլոր բնակարանները՝ հրդեհային անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ապահովված են լինելու երկուական աստիճանավանդակներով։ Շենքն ունի նաև ջրահեռացման սեփական համակարգ։
Շինարարական ողջ աշխատանքները իրականացվում են Pullman բրենդի ստանդարտներով և պահանջներով, կառուցապատման ողջ ընթացքը վերահսկվում է ընկերության կողմից։ Pullman-ը նաև ստանձնելու է համալիրի հետագա կառավարումը՝ իր բարձր չափանիշներին համահունչ։
Ամփոփելով վերոշարադրվածը՝ կարող ենք ասել, որ Pullman-ի հետ համատեղ մենք ապրելակերպի նոր չափանիշներ ենք ներդնում Հայաստանում։
Եթե կոմերցիոն գաղտնիք չէ, կմանրամասնեք, որքա՞ն ներդրում է պահանջվել այս նախագծի իրականացման համար և արդյո՞ք դրանք համատեղ ներդրումներ են, թե՞  կողմերից մեկինը։
-Ներդրումային փաթեթը կազմում է $100 մլն, այն ամբողջովին իրականացնում է հայկական կողմը՝ ի դեմս մեկ ներդրողի։ Pullman-ը միայն աջակցում է ընկերության բարձր չափանիշներին համահունչ  կոնցեպտի իրականացմանը և հետագայում իր վրա է վերցնելու համալիրի սպասարկման գործառույթը։
Ովքե՞ր են Pullman Residence Yerevan-ի հաճախորդները, արդյո՞ք արդեն կան գնորդներ։
-Համալիրի բնակֆոնդի շուրջ 50%-ից ավելին արդեն վաճառված է։ Մեր գնորդների մեծ մասը իրենց ժամանակն ու հարմարավետությունն արժևորող մարդիկ են՝ ովքեր կարևորում են որակն ու բարձրակարգ սպասարկումը։
Արդյո՞ք գնորդների շրջանում կան արտերկրի քաղաքացիներ կամ սփյուռքահայեր։
-Գնորդների մի մասը ՀՀ քաղաքացիներ են, մյուս մասը արտերկրացիներ՝ թե սփյուռքահայեր, թե այլազգիներ։ Մեր գնորդների շրջանում կան ՌԴ քաղաքացիներ, եվրոպական երկրների և ԱՄՆ քաղաքացիներ։
Արդյո՞ք թանկ հաճույք է Pullman Living and Residences Yerevan-ում բնակարան ունենալը։
-Թանկը հարաբերական հասկացություն է։ Մեր բնակարանների մեկ քառակուսի մետրի արժեքը սկսվում է 1 մլն 750 հազար դրամից՝ կախված բնակարանների հարկային գոտիավորումից։
Դե, միջին վիճակագրական երևանցու համար թանկ է․․․
-Իսկ մեր համալիրի բնակարանների գնորդների համար, հավատացեք՝ ոչ այնքան։ Նրանցից շատերը, իմանալով բնակարաների արժեքը, խոստովանում են, որ նման որակի համալիրի համար, այլն էլ Pullman բրենդի ներքո սպասարկվող, գները բավականին ցածր են։ Pullman բրենդը վստահության ու որակի խորհրդանիշ է ողջ աշխարհում։
Պ-ն Մնացականյան, ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, խոշոր բիզնեսը որոշակի սոցիալական պարտավորություններ է ստանձնում երկրի, համայնքի առջև, կասե՞ք, Ձեր ընկերությունը, բացի իր բիզնես պրոյեկտներից, որևէ սոցիալական նշանակության նախագիծ իրականացնու՞մ է։
-Այո, մենք որոշակի ծրագրեր իրականացնում ենք Նորք-Մարաշի համայնքապետարանի և Երևանի քաղաքապետարանի համակարգմամբ։ Վերջերս, օրինակ, մենք մեր միջոցներով՝ «Վեոլիա-Ջուր» ընկերության հետ համագործակցմամբ ամբողջովին փոխեցինք Հովսեփյան և Արմենակյան փողոցների ջրագիծը։ Բացի այդ, մենք ակտիվ մասնակցություն ենք ունեցել  Երևանի քաղաքապետարանի կողմից Նորքի այգիների վերականգնման շրջանակում համայնքային այգի հիմնելու գործընթացում։ Նախատեսում ենք ամբողջությամբ ասֆալտապատել, գծանշել, նոր մայթեզրերով և լուսավորության նոր համակարգով կահավորել համալիրի հարակից փողոցը։ Իսկ վերգետնյա ենթակառուցվածքային մալուխները և խողովակները փոխարիել ստորգետնյայով։
Ե՞րբ է նախատեսվում վերջնական շահագործման հանձնել Pullman Residence Yerevan-ը։
-Մենք նախատեսում ենք համալիրը վերջնական շահագործման հանձնել 2027 թվականի դեկտեմբերին։
Արդյո՞ք նախանշում եք այս պրոյեկտը ավարտելուց հետո նմանատիպ այլ պրոյեկտ իրականացնել Հայաստանում։
-Այս պահին ասեմ՝ ոչ, քանի որ ամեն հաջորդ նախագիծ պետք է լինի ավելի լավը, քան նախորդը, կամ, գոնե, չզիջի նախորդին։ Այսօր Հայաստանում դեռևս չենք գտել որևէ այլ տարածք կամ վայր, որտեղ կարող ենք իրականացնել նմանատիպ կամ գուցե ավելի լավ կոնցեպտ։ Սակայն, ինչպես ասում են՝ երբեք մի ասա` երբեք։
«Երբեք մի ասա` երբեք»,- թերևս այս խոսքերով ավարտենք մեր հարցազրույցը՝ Հայաստանում ձեր նոր հավակնոտ նախագծերի ակնկալիքով․․․

Pullman Yerevan устанавливает новые стандарты жизни в Армении
В декабре 2027 года по адресу Норки айгинер 180 будет сдан в эксплуатацию не имеющий аналогов в Армении премиальный жилой комплекс с инвестиционными апартаментами Pullman Living and Residences Yerevan, окруженный зелеными зонами, с собственными спортплощадками, беговыми и велосипедными дорожками, бессейнами, местами досуга и развлечений. Все это и многое другое в комплексе с предоставляемыми на уровне пятизвездочных отелей услугами устанавливает новые стандарты жизни в Армении. О нелегком пути реализации этого масштабного проекта, о сотрудничестве на этом пути со всемирно известной компанией Pullman InfoPort.am побеседовал с директором ООО «Технотун» Тиграном Мнацаканяном.
Г-н Мнацаканян, как зародилась идея реализации в Ереване такого амбициозного проекта, как Pullman Living and Residences Yerevan?
-Начнем с того, что это второй проект нашей компании в Ереване. И когда мы решили начать его реализацию, мы осознали, что хотим воплотить в жизнь совершенно новый, не имеющий по своему уровню аналогов в Армении концепт. А реализовать эту амбициозную идею нам помог всемирно известный бренд Pullman.
Не сложно было «привезти» в Армению такой авторитетный бренд, как Pullman
?
-Буду откровенен...Переговоры с представителями Pullman длились шесть месяцев. Но мы сумели обосновать наше предложение, представили также данные о стабильном росте армянской экономики, безопасности инвестиционной среды страны. Переговоры увенчались успехом, и, как результат, сегодня Pullman под своим брендом представлен на рынке недвижимости Армении. Должен подчеркнуть, что это важное достижение в плане повышения имиджа страны, улучшения инвестиционной среды, развития туризма и рынка недвижимости.
Г-н Мнацаканян, расскажите, пожалуйста, о концепте Pullman Yerevan, чем он отличается от других премиальных предложений армянского рынка недвижимости?
- Pullman Yerevan является новым словом на ереванском рынке недвижимости. Это совершенно новый концепт, который предлагает премиальные квартиры с комплексом высококачественных услуг по стандартам пятизвездочных отелей. Наша цель – предложить нашим будущим жильцам новые стандарты быта и образа жизни. Таким образом, мы пытаемся отгородить наших потенциальных клиентов от бытовых забот: они будут жить в своих элитных апартаментах, а мы будем заботиться об их комфорте, предоставляя услуги по стандартам пятизвездочных отелей.
Расскажите, пожалуйста, что будет из себя представлять комплекс Pullman Living and Residences Yerevan?
- Pullman Living and Residences Yerevan состоит из четырех корпусов. В одном из них будет расположен предназначенный для долгосрочного проживания пятизвездочный отель, в других – премиальные апартаменты. Отмечу, что из принадлежащих Pullman Yerevan 20 тысяч квМ территории, застраиваются лишь 4 тысячи, то есть всего 20% от общей площади. На остальных 16 тысячах квМ будут зеленые зоны и территории общего пользования. Причем площадь зеленых зон составляет 13 тысяч квМ.
В открытой части комплекса будут площадки для разных видов спорта, беговые и велосипедные дорожки, самый длинный в регионе 70-и метровый инфинити-бассейн, детский бассейн. Отмечу, что у бассейнов будут дежурить спасатели.
Внутри комплекса будет SPA-зона площадью в 1200 квМ – с бассейнами, хаммамом, сауной, соляными комнатами. Будет также закрытый спортзал – площадью в 500 квМ. На территории будут действовать ресторан, кафе, бар, салон красоты, магазин, аптека. Есть также конференц-залы и co-working зона.
Комплекс будет иметь несколько обширных, отдельных для жильцов, гостей и обслуживающего персонала парковок. Будет действовать и услуга valet-parking.
У комплекса есть также собственная служба безопасности.
Большая часть услуг для жильцов комплекса будет бесплатной. Они лишь будут платить за сервис комплекса и коммунальные услуги. А платные услуги им будут доступны по специальным ценам.
Особо отмечу, что комплекс оснащен собственной системой энергообеспечения – генераторами мощностью в 5 МВт, что дает возможность иметь бесперебойное энергоснабжение даже в случае аварий на центральной системе. Имеются также собственные резервуары холодной воды.
Комплекс построен с применением уникальных инженерных технологий – он обеспечен централизованной системой очистки воздуха, благодаря чему во все апартаменты в круглосуточном режиме поступает чистый воздух комнатной температуры. Несмотря на то, что система отопления централизованная, благодаря специальным инженерным решениям, каждый жилец может регулировать ее из своего апартамента и устанавливать комфортную для себя температуру.
Комплекс оснащен также профессиональной противопожарной системой. В соответствии со стандартами Pullman, все квартиры, исходя из соображений противопожарной безопасности, будут иметь выходы к двум лестничным площадкам. Здание имеет также собственную систему водоотвода.
В целом строительные работы ведутся в соотвествии со стандартами и требованиями бренда Pullman. Процесс застройки также контролируется компанией. Впоследствии Pullman возьмет на себя управление комплексом – в соответствии с высокими стандартами бренда.
Подытожив, отмечу, что вместе с Pullman мы устанавливаем новые стандарты жизни в Армении.
Если это не коммерческая тайна, раскройте, пожалуйста, сколько средств было инвестировано в реализацию проекта, и кто входит в число его инвесторов?
Инвестиционный пакет проекта составляет $100 млн. Средства полностью инвестированы армянской стороной – в лице одного инвестора. Pullman лишь содействует реализации концепта в соответствии с высокими стандартами бренда, а впоследствии, как уже было отмечено, компания возьмет на себя управление комплексом.
Кем являются потенциальные жильцы Pullman Living and Residences Yerevan, есть ли уже покупатели?
-Более 50% жилищного фонда комплекса уже продано. Наши потенциальные жильцы – это люди, ценящие время, комфорт и качественные услуги.
Есть ли среди ваших клиентов граждане зарубежных стран или представители Диаспоры?
-Часть наших клиентов – это граждане РА. Остальная часть – граждане зарубежных стран, а также армяне Диаспоры. Среди них есть граждане РФ, европейских стран, США.
Дорогое ли удовольствие иметь апартаменты в Pullman Yerevan?
-«Дорогое» - понятие относительное. Стоимость 1-ого квМ в наших апартаментах начинается с 1 млн 750 тысяч драмов – в зависимости от этажности квартир...
Ну, для среднестатистического ереванца это довольно дорого․․․
-А для покупателей наших апартаментов, поверьте, не очень... Многие из них, узнав стоимость наших квартир, признаются, что для комплекса такого уровня, да еще с сервисом бренда Pullman, цены весьма умеренные. Pullman является символом качества во всем мире.
Г-н Мнацаканян, как во всем мире, так и в Армении крупный бизнес берет на себя определенные социальные обязательства перед общиной, перед городом. Есть ли какие-либо проекты общественного значения, которые реализованы или реализуются вашей компанией?
-Да, мы реализуем определенные проекты при сотрудничестве с префектурой Норк-Мараша и мэрией Еревана. Недавно мы за наши средства при сотрудничестве с компанией «Веолия-Джур» провели новый водопровод, который будет снабжать питьевой водой улицы Овсепян и Арменакян. Кроме того, мы приняли активное участие в проекте мэрии Еревана по восстановлению Норкских садов. Мы также планируем полностью заасфальтировать, оборудовать новыми тротуарами и новой системой освещения улицу, прилегающую к нашему комплексу, а кабели и трубы наземной инфраструктуры заменить на подземные.
Когда планируется сдать в эксплуатацию Pullman Living and Residences Yerevan?
-Мы планируем сдать комплекс в эксплуатацию в декабре 2027 года.
Планируете ли после завершения этого проекта реализацию других аналогичных проектов в Армении?
-На данный момент скажу, что нет, поскольку каждый последующий проект должен быть лучше предыдущего, или, по крайней мере, не уступать ему. Между тем, мы пока в Армении не нашли такого места или территории, где могли бы реализовать проект такого масштаба и уровня. Но, как говорится, никогда не говори «никогда».
«Никогда не говори «никогда»»,- на этой ноте мы, пожалуй, завершим наш разговор в ожидании ваших новых, впечатляющих проектов...