Ինչպես է երեւանցին ստեղծել գրեթե 1,5 մլրդ դոլար արժողությամբ Ստարտափ. Հանրահայտ Forbes-ը անդրադարձել է հայկական Picsart-ին
Հանրահայտ Forbes-ը իր էջերում անդրադարձել է հայկական Picsart ընկերությանը և նրա հիմնադիր Հովհաննես Ավոյանին:
Ըստ պարբերականի` Հովհաննես Ավոյանը Picsart-ի պատկերների խմբագրման հավելված է ստեղծել նկարչությամբ հետաքրքրվող դստեր համար։ Այժմ այն աշխարհում ամենաճանաչվածներից է, իսկ Սիլիկոնային հովտի ներդրողները վերջերս այն գնահատել են գրեթե 1,5 մլրդ դոլար: Սակայն արդյոք հայ գործարարի ֆոտոռեպորտաժը կարող է փոխարինել Photoshop-ին Tiktok-ի եւ Instagram-ի սերնդի համար:
Հովհաննես Ավոյանը Հայաստանում մեծացել է 1980-ականների սկզբին և երազում էր ընդունվել պետական գեղարվեստական դպրոց: Այնտեղ ընդունվելու համար պետք էր նկարել նատյուրմորտ. Սակայն Ավոյանի նկարը հանձնաժողովին չի տպավորել։ Մերժում ստանալով ՝ նա ընտրեց մեկ այլ ճանապարհ ՝ ինֆորմատիկա և կենտրոնացավ արհեստական ինտելեկտի և մեքենայական ուսուցման առաջին սերնդի վրա։
Հաջորդ 30 տարիների ընթացքում Ավոյանը կառուցել և վաճառել է երեք IPT-ստարտափ ՝ վաստակելով կարողություն և դառնալով Հայաստանի աճող տեխնոլոգիական ինդուստրիայի առաջատարներից մեկը։
Նա դեռ սիրում արվեստը եւ սերմանել այդ սերը իր երեխաներին: Մի անգամ 2011 - ին նրա 11-ամյա դուստրը ՝ Զառան, վշտացած եկել է նրա մոտ` նրա նկարը սոցցանցերում կտրուկ մեկնաբանություններ է ստացել: «Երեխան պատրաստ էր հանձնվել,- ասում է 56-ամյա Ավոյանը ։ - Դա ինձ հիշեցրեց այն մասին, թե ինչպես ես ինքս հրաժարվեցի արվեստից, քանի որ չստացա անհրաժեշտ աջակցություն»: Դրանից հետո Ավոյանը մշակել է բջջային հավելված, որը կարող էր օգնել իր դուստրերին բարելավել իրենց նկարչական հմտությունները: «Ես ուզում էի նրա համար դրական միջավայր ստեղծել եւ ռեսուրսներ տրամադրել, որպեսզի նա կարողանա ստեղծագործելու իր ունակությունները զարգացնել»,- պատմում է Ավոյանը:
10 տարի անց Ավոյանի ՝ երեխային աջակցելու ձգտումը հանգեցրեց Picsart-ի հայտնվելուն։ Պատկերների ստեղծման եւ խմբագրման ծառայությունը 180 երկրներում ներբեռնել են ավելի քան մեկ միլիարդ անգամ: Ի սկզբանե այն գրվել է անգլերեն, բայց այժմ հասանելի է 28 լեզուներով: Ամսական ավելի քան 150 մլն օգտատերեր, որոնց մեծ մասը 35 տարեկանից փոքր է, օգտագործում են Picsart-ը ՝ սոցցանցերի, առցանց խանութների եւ թվային գովազդի համար ավելի քան մեկ միլիարդ խմբագրումներ մտցնելու համար:
Picsart - ն առաջարկում է հիմնական գործիքները անվճար, իսկ ավելի առաջադեմ տարբերակը ' ամսական $4,66 —ով: Հավելվածը քիչ գովազդ ունի, բայց Picsart-ը չի հավաքում օգտատերերի տվյալները եւ չի տեղադրում նպատակային գովազդ: Ընկերության եկամուտն այս տարի արդեն գերազանցել է 100 մլն դոլարը։
Ծառայությունը աճում է։ Օգոստոսի 26-ին Ավոյանը հայտարարեց, որ ստարտափը $130 մլն է ներգրավել C փուլի ընթացքում, որը տրամադրել է Softbank-ը: Դրան մասնակցել են նաև Sequoia, GSquared, Tribe Capital, Graph Ventures և Siguler Guff & Company վենչուրային հիմնադրամները: Գործարքի հետ ծանոթ աղբյուրներն ասում են, որ ընկերության արժեքը, որտեղ այժմ աշխատում է 800 մարդ, կազմում է մոտ 1,5 մլրդ դոլար: Ավոյանը չի բացահայտում իր բաժնեմասի չափը, բայց մնում է ընկերության խոշորագույն բաժնետերը:
"Picsart-ը շատ բանով WhatsApp է հիշեցնում", — ասում է Sequoia-ի գործընկեր Մայք Վեռնալը եւ Facebook-ի արտադրանքի զարգացման բաժնի նախկին փոխնախագահը: "Երկու ծառայություններն էլ հայտնի են դարձել ամբողջ աշխարհում մինչ ԱՄՆ-ում ժողովրդականություն վայելելը":
Հարյուր միլիոնավոր մարդիկ սկսեցին ապավինել Picsart-ին: Բջջային սարքերի վրա հիմնված եւ հեշտ օգտագործման համար նախատեսված Picsart-ը մշակել է արհեստական ինտելեկտի եւ Java-ի վրա հիմնված գործիքներով, լուսանկարներ և տեսանյութեր խմբագրելու եւ բարելավելու համար, ինչպես նաև Instagram-ում Ֆիլտրեր ավելացնելու համար: "Դրանք բազմաթիվ գերազանց ծառայություններ են, որոնք միավորբել են միջազգային մակարդակի ապրանքանիշի ներքո, ինչը հաճախ չես տեսնի", — ասում է Լարի Աշբրուկը` Squared ներդրումային հիմնադրամից: Հավելվածն արդեն վաղուց շատ տարածված է երիտասարդների շրջանում, իսկ այժմ այն գրավում է պրոֆեսիոնալներին ու ստեղծագործ մարդկանց:
Թե արվեստագետներ եւ թե սիրողական օգտատերեր գործածում են հավելվածը TikTok, Instagram, Snap, YouTube եւ Facebook ցանցերում: Մի քանի շարժումներ և նրանք կարող են փոխել լուսավորումը, ավելացնել վառ կետեր, պիտակներ, մեմեր եւ անիմացիա: Բացի այդ, դուք կարող եք հեռացնել կնճիռմերը, կարմիր աչքերը, կամ նվազեցնել իրանը մի քանի սանտիմետրով:
Բայց Picsart - դա ոչ միայն հաջող selfie է: Երբ համաճարակի սկսվելուց հետո միլիոնավոր փոքր բիզնեսներ, ռեստորաններ եւ խանութներ սկսեցին  աշխատել առցանց, ձեռնարկատերերը սկսղին օգտագործել Picsart-ը, որպեսզի իրենց արտադրանքի լուսանկարները շահեկան տեսք ունենան Shopify-ի, Etsy-ի, eBay-ի, Depop-ի եւ Doordash-ի նման հարթակներում: Սա վերաբերում է նաեւ բովանդակային կայքերում, բլոգերում, տեղեկագրերում եւ գովազդներում տեղադրված լուսանկարներին:
Ավոյանը նպատակ էր դրել Picsart-ի համար հասկանալի ինտերֆեյս մշակել դեռևս 2011 թվականին, երբ առաջին գործիքները ստեղծում էր դստեր համար։ "Չափազանց շատ մարդիկ կարծում են, որ միայն լավ տեխնիկան ապահովում է ստեղծագործականություն", — ասում է գործարարը: - Մեր տեխնոլոգիան կբարելավի ձեր տեխնիկան եւ կարող է ոգեշնչել ձեզ ստեղծել բազմաթիվ տեսողական պատկերներ":
Ավոյանը ծնվել է 1965թ.: Նրա մայրը բժշկություն էր դասավանդում եւ հայտնի պաթոլոգ էր։ Կոմունիստական Հայաստանը կայուն էր, կանխատեսելի ու ձանձրալի։ Կարիերայի զարգացման լավագույն տարբերակը, բացի կուսակցությունում բարձր պաշտոններ զբաղեցնելուց, ակադեմիական կրթությունն էր։ Արվեստների դպրոցից մերժում ստանալով ՝ Ավոյանը գնացել է մոր հետքերով եւ որոշել է ինֆորմատիկայի գիտությունների թեկնածուի աստիճան ստանալ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում։
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո կայունությունը գոլորշիացավ, իսկ նրա տեղը եկան պատերազմն ու ծնվող կապիտալիզմի քաոսը։ Գիտնականները դարձան ձեռներեցներ: 1996 թվականին Ավոյանը, որն այն ժամանակ 30 տարեկան էր, թեկնածուական աշխատանքը թողեց եւ հիմնեց Cedit ընկերությունը, որը ծրագրային ապահովում էր մշակում, ապա այն վաճառեց չորս տարի անց առաջին որոնողական համակարգերից մեկին ՝ Lycos-ին մի քանի միլիոն դոլարով։
2005 թվականին նա հիմնադրել է Sourcio ինկուբատոր ընկերությունը, որը զբաղվում էր ծրագրային ապահովման ոլորտում հետազոտություններով։ Այնուհետեւ հայտնվել է Monitis վեբ-կայքերի մոնիթորինգի ծառայությունը, որը GFI Software-ին պատկանող TeamViewer-ը 2011 թվականին 4 մլն դոլարով ձեռք բերեց, իսն նույն թվականին Ավոյանը հիմնադրեց Picsart-ը:
Չնայած ստարտափի տեղափոխվելուն ՝ Ավոյանը շարունակում էր դասավանդել Ամերիկյան համալսարանում և ներգրավեց երկու շրջանավարտ ՝ Արտավազդ Մեհրաբյանին և Միքայել Վարդանյանին Picsart-ի կազմում: Քանի որ iPhone - ը Հայաստանում այն ժամանակ տարածված չէր, և մեծ մասը օգտագործում էին Java-ն, հավելվածը գործարկեցին Android-ի հետ։
Լուծումը հաջող էր. Android-ում պատկերների խմբագրման հավելվածների շուկան այնքան էլ մեծ չէր, ինչը թույլ տվեց Picsart-ին արագ մուտք գործել տպավորիչ միջազգային լսարան: Ավոյանը եւ նրա թիմը տարբեր հնարքներ են օգտագործել աճի համար. օրինակ, ամեն ուրբաթ կեսգիշերին թարմացում էին մտցնում, ինչի շնորհիվ Picsart-ը մնաց Android-ի ընտրված հավելվածների ցանկում: Նրանք ամեն շաբաթ ավելացրել են նոր գործիքներ եւ գործառույթներ, որպեսզի օգտատերերը առիթ ունենան մշտապես մուտք գործել հավելված:
Picsart-ի աճին զուգընթաց ՝ Ավոյանն իր կապերն օգտագործել է ակադեմիական շրջանակներում ՝ ամեն տարի ինֆորմատիկայի ֆակուլտետների 200 շրջանավարտ աշխատանքի վերցնելու համար։ "Դա ֆինանսապես շատ ձեռնտու է: Նրանք ստանում են նոր հմտություններ և բոլորը շահեկան վիճակում են", - անկեղծանում է Ավոյանը։ Ծրագիրը գոյություն ունի նաև այսօր։
Ավոյանը 130 մլն դոլար կծախսի նոր ծրագրավորողներ վարձելու եւ նրանց հետ արհեստական ինտելեկտի վրա հիմնված նոր գործառույթների ստեղծման համար  Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի կարողանալ մնալ շուկայում, որտեղ ներկայացված են դիզայնի համար նախատեսված ինչպես հարյուրավոր մանր հավելվածներ, այնպես էլ canva-ի եւ լեգենդար Adobe-ի նման միլիարդանոցընկերություններ, որոնց վաճառքը 2020 թվականին կազմել է 12,85 մլրդ դոլար: Ավոյանն ասում է, որ ցանկանում է պահպանել անկախությունը եւ առաջիկա մեկ-մեկուկես տարում մտածում է IPO-ի մասին:
Այժմ նա մտադիր է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել մարքեթինգին եւ գովազդին, որպեսզի արագացնի հավելվածի աճը: Ավելի ուշ Ավոյանը, հավանաբար, կստեղծի կորպորատիվ վաճառքի բաժին, որպեսզի Picsart-ը սկսի աշխատել ոչ միայն փոքր բիզնեսի, այլեւ խոշոր ընկերությունների հետ եւ նրանց առաջարկել դիզայնի, հրապարակման եւ համատեղ աշխատանքի գործիքներ, որոնք նման են dropbox — ի եւ Airtable-it-սթարթափների մասնագիտական արտադրանքին, որոնք սկզբում սպասարկում էին սպառողներին, իսկ ավելի ուշ անցել են մեծ ընկերությունների:
Ավոյանը Սան Ֆրանցիսկոյում Picsart-ի կենտրոնակայանը տեղափոխել է այն բանից հետո, երբ Sequoia-ն առաջին անգամ ներդրումներ է կատարել ընկերությունում 2015 թվականին, սակայն ինժեներների մեծ մասը մնում է Հայաստանում: «Այո, այնտեղ աշխատուժն ավելի էժան է, բայց Ավոյանը կարծում է, որ իր երկրի դինամիկ մշակույթը նույնպես կարևոր առավելություն է»,- գրում է Forbs-ը։
"Նրանք դաստիարակված են փողոցի օրենքներով եւ միշտ կասկածի տակ են դնում ստատուս քվոն։ Ստարտափը բոլոր կանոնները փոխելու պատրաստակամություն է, - ասում է Ավոյանը։ Մենք բոլորս վերապրել ենք հեղափոխություն"։

Photoshop для зумеров: как уроженец Еревана создал стартап стоимостью почти $1,5 млрд
Ованнес Авоян создал приложение для редактирования изображений Picsart для увлекающейся рисованием дочери. Теперь оно входит в число самых популярных в мире, а инвесторы из Кремниевой долины недавно оценили его почти в $1,5 млрд. Но сможет ли фоторедактор армянского предпринимателя заменить Photoshop для поколения TikTok и Instagram?
Ованнес Авоян рос в Армении начала 1980-х и мечтал поступить в государственную художественную школу. Поступающим туда нужно было показать натюрморт с вазой. Набросок Авояна экзаменаторов не впечатлил. Получив отказ, он выбрал другой путь — информатику — и сосредоточился на первом поколении искусственного интеллекта и машинного обучения.
Этот шаг окупился. За следующие 30 лет Авоян построил и продал три IТ-стартапа, заработав состояние и став одним из лидеров растущей технологической индустрии Армении.
Он по-прежнему любил искусство и прививал эту любовь своим детям. Однажды в 2011 году его 11-летняя дочь Зара пришла к нему расстроенной: ее рисунок получил резкие комментарии в соцсетях. Она хотела бросить рисование. «Критика лишила ее уверенности. Она была готова сдаться, — говорит 56-летний Авоян. — Это напомнило мне о том, как я сам отказался от искусства, потому что не получил нужной поддержки». После этого Авоян разработал мобильное приложение с инструментами, которые могли помочь его дочери улучшить свои рисунки: «Я хотел создать для нее позитивную среду и предоставить ей ресурсы, чтобы она могла развивать свои способности к творчеству».
Десять лет спустя стремление Авояна поддержать своего ребенка привело к появлению Picsart. Сервис для создания и редактирования изображений скачали более миллиарда раз в 180 странах. Изначально оно было написано на английском, но теперь доступно на 28 языках. Ежемесячно более 150 млн пользователей, большинство из которых моложе 35 лет, используют Picsart, чтобы внести более миллиарда правок в фотографии и видео для соцсетей, онлайн-магазинов и цифровой рекламы.
Picsart предлагает базовые инструменты бесплатно, а более продвинутую версию — за $4,66 в месяц. В приложении есть немного рекламы, но Picsart не собирает данные пользователей и не размещает таргетированную рекламу. Выручка компании в этом году уже превысила $100 млн.
Сервис растет. 26 августа Авоян объявил, что стартап привлек $130 млн в ходе раунда C, который возглавил Softbank. В раунде участвовали также венчурные фонды Sequoia, GSquared, Tribe Capital, Graph Ventures и Siguler Guff & Company. Источники, знакомые со сделкой, говорят, что оценка компании, где сейчас работают 800 человек, составляет около $1,5 млрд. Авоян не раскрывает размер своей доли, но остается крупнейшим акционером компании.
«Picsart во многом напоминает WhatsApp. Это глобальный актив и международная платформа, которой пользуются повсюду, — говорит Майк Вернал, партнер Sequoia и бывший вице-президент подразделения Facebook по разработке продукта. — И оба сервиса стали известны во всем мире до того, как добились популярности в США».
С тех пор, как соцсети и смартфоны превратили всех в издателей контента, сотни миллионов человек стали полагаться на Picsart как на личного арт-директора. Ориентированный на мобильные устройства и простой в использовании, Picsart разработал инструменты на основе искусственного интеллекта и Java, чтобы редактировать и улучшать фотографии и видео было так же просто, как добавлять фильтры в Instagram. «Это множество отличных сервисов, соединенных в один под брендом международного уровня, и такое нечасто увидишь, — говорит Ларри Ашбрук из инвестфонда G Squared. — Приложение уже довольно давно очень популярно среди молодежи, а теперь оно привлекает профессионалов и творческих людей».
И художники, и любители пользуются Picsart, чтобы ретушировать и стилизовать посты в TikTok, Instagram, Snap, YouTube и Facebook. В несколько движений они могут изменить освещение и добавить яркие пятна, стикеры с мемами и анимацию. Кроме того, можно убрать морщинки, красные глаза, акне или уменьшить талию на несколько сантиметров.
Но Picsart — это не только удачные селфи. Когда с началом пандемии миллионы малых предприятий, ресторанов и магазинов ушли в онлайн, предприниматели стали использовать Picsart для того, чтобы фотографии их продуктов выигрышно смотрелись на платформах вроде Shopify, Etsy, eBay, Depop и Doordash. Это касается и контента на сайтах, в блогах, рассылках и рекламе в соцсетях.
«Сегодня люди предпочитают пользоваться телефоном, — говорит Вернал из Sequoia. — Клиенты фотографируют продукты и могут легко убрать фон, поправить изображение и разместить его на сайте».
Авоян ставил цель разработать для Picsart понятный интерфейс еще в 2011 году, когда создавал первые инструменты для дочери. «Слишком много людей считают, что только хорошая техника обеспечивает креативность, — говорит предприниматель. — Наша технология улучшит вашу технику и может вдохновить вас на создание множества визуальных образов».
Авоян родился в 1965 году в  Ереване. Его мать преподавала медицину и была известным патологом. Коммунистическая Армения была стабильной, предсказуемой и скучной. Лучшим вариантом развития карьеры, помимо попадания на высокие должности в партии, была академическая стезя. Получив отказ в школе искусств, Авоян пошел по стопам матери и решил получить степень кандидата наук в информатике в Американском университете Армении.
После краха Советского союза стабильность испарилась, а на ее место пришли война и хаос зарождающегося капитализма. Ученые становились предпринимателями. В 1996 году Авоян, которому тогда было 30 лет, бросил работу над кандидатской и основал компанию Cedit, разработчика программного обеспечения, которого он продал четыре года спустя одной из первых поисковых систем Lycos за несколько миллионов долларов.
В 2005 году он основал компанию-инкубатор Sourcio, которая занималась исследованиями в области программного обеспечения. Затем появился сервис мониторинга веб-сайтов Monitis, который TeamViewer, принадлежащий GFI Software, приобрел в 2011 году за $4 млн. В том же году Авоян основал Picsart.
Несмотря на переход в стартапы, Авоян продолжал преподавать курс в Американском университете и привлек двоих выпускников, Артавазда Меграбяна и Микаэла Варданяна, чтобы превратить Picsart в бизнес. Поскольку iPhone в Армении в то время был редкостью, а большинство разработчиков использовали Java, приложение запустили на Android.
Решение оказалось удачным: рынок приложений для редактирования изображений на Android был не так переполнен, что позволило Picsart быстро получить доступ к внушительной международной аудитории. Авоян и его команда использовали различные приемы для роста: например, выкатывали обновления в полночь каждую пятницу, благодаря чему Picsart оставался в списке избранных приложений на Android. Они еженедельно добавляли новые инструменты и функции, чтобы у пользователей был повод постоянно заходить в приложение.
По мере роста Picsart Авоян использовал свои связи в академических кругах, чтобы ежегодно нанимать 200 выпускников факультетов информатики. «Это самый экономичный вид найма. Они получают новые навыки. Все в выигрыше», — говорит Авоян. Программа существует и сегодня.
Авоян потратит $130 млн привлеченного капитала на то, чтобы нанять новых разработчиков и поручить им создание новых функций, основанных на искусственном интеллекте. Это необходимо, чтобы удержаться на плаву на рынке, где представлены сотни мелких приложений для дизайна, стартапы стоимостью в миллиарды долларов вроде Canva и легендарный Adobe,  продажи которого за 2020 год составили $12,85 млрд. Авоян говорит, что хочет сохранить независимость и подумывает об IPO в ближайшие год-полтора.
Сейчас он планирует уделять больше внимания маркетингу и рекламе, чтобы ускорить рост приложения. Позднее Авоян, вероятно, создаст отдел корпоративных продаж, чтобы Picsart начал работать не только с малым бизнесом, но и с крупными компаниями и предлагать им инструменты для дизайна, публикации и совместной работы, схожие с профессиональными продуктами от Dropbox и Airtable — IТ-стартапов, которые поначалу обслуживали потребителей, а позднее переключились на большие фирмы.
Авоян перенес штаб-квартиру Picsart в Сан-Франциско после того, как Sequoia впервые инвестировала в компанию в 2015 году, но большая часть инженеров остается в Армении. Да, там дешевле рабочая сила, но Авоян считает, что иная, динамичная культура его страны — это тоже важное преимущество. «Они воспитаны по законам улицы и всегда подвергают сомнению статус-кво. Стартап — это готовность менять все правила, — говорит Авоян. — Мы все пережили революцию».