ՀՀ քաղաքացիները փետրվարի 1-ից առանց վիզայի կկարողանան մեկնել ԱՄԷ
Դուբայ, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ – 2024 թվականի փետրվարի 1-ից Հայաստանի քաղաքացիները կարող են մուտք գործել Դուբայ և ԱՄԷ-ի այլ էմիրություններ՝ առանց վիզայի ընթացակարգերի անհրաժեշտության:
Երկու երկրների միջև կնքված երկկողմ համաձայնագրի շնորհիվ զբոսաշրջիկները կարող են մինչև 90 օր (180 օրվա ընթացքում) մնալ ԱՄԷ-ում՝ առանց մուտքի վիզայի պահանջի: Այս առաջադեմ փոփոխությունը նպատակ ունի պարզեցնել ճամփորդությունների պլանավորման գործընթացը՝ խթանելով զբոսաշրջության աճը և՝ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԱՄԷ-ի տնտեսությունները:
ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև զբոսաշրջային հոսքը շարունակում է զգալի աճ գրանցե։ Օրինակ՝ 2023 թվականին Հայաստանից Դուբայ այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 2022 թվականի համեմատ աճել է 14%-ով, իսկ 2019-թվականի նախակովիդյան ժամանակահատվածի համեմատ՝ 127%-ով։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս Դուբայի աճող ժողովրդականությունը:
Դուբայը գրավում է հայ զբոսաշրջիկներին իր յուրօրինակ տեսարժան վայրերով, սպասարկման անթերի չափանիշներով, տարբեր հնարավորությունների տեր անձանց համար նախատեսված հյուրանոցների բազմազան տեսականիով, մաքուր  լողափերով և հարուստ մշակութային օրացույցով: Քաղաքը պարծենում է ժամանցի մի շարք տարբերակներով՝ առևտրից և զվարճանքի պուրակներից մինչև գաստրոնոմիական և երաժշտական փառատոներ, նավարկություններ և բիզնես միջոցառումներ: Լինելով ավանդույթների և նորարարությունների յուրօրինակ համադրություն՝ Դուբայը հայտնի է իր մշակութային ժառանգությամբ և առաջարկում է գրավիչ փորձառություն բոլոր տարիքի ճանապարհորդների համար:
Ըստ էության, պարզեցված վիզային ռեժիմը ոչ միայն հասանելի է դարձնում Դուբայը և ԱՄԷ-ի մյուս էմիրությունները, այլև մեծացնում է նրանց գրավչությունը հայ զբոսաշրջիկների շրջանում՝ տրամադրելով հանգստի և ժամանցի բազմաթիվ հնարավորություններ:

Безвизовый Дубай: Армения и ОАЭ упрощают въезд для туристов с 1 февраля
Дубай, Объединенные Арабские Эмираты – С 1 февраля 2024 года граждане Армении могут въезжать в Дубай и другие эмираты ОАЭ без оформления визы.
Благодаря соглашению между странами туристы могут находиться на территории ОАЭ до 90 дней (в течение 180 дней), не оформляя въездные визы. Нововведение упростит процесс планирования путешествия и будет способствовать развитию туризма и экономики обеих стран.
Турпоток между ОАЭ и Арменией продолжает демонстрировать впечатляющий рост.  Например, число туристов из Армении, посетивших Дубай в 2023 году, увеличилось на 14% в сравнении с 2022 годом и на 127% по сравнению с доковидным 2019. Это еще раз свидетельствует о растущей популярности Дубая.
Дубай привлекает туристов из Армении уникальными достопримечательностями, высоким уровнем сервиса, разнообразием отелей на любой бюджет, отличными пляжами и культурными мероприятиями. Город предлагает множество развлечений, включая шопинг, парки развлечений, гастрономические и музыкальные фестивали, круизы и деловые мероприятия. Город славится гармоничным сочетанием традиций и инноваций, богатым культурным наследием, интересным для путешественников всех возрастов.
Таким образом, упрощенный визовый режим делает Дубай и другие эмираты ОАЭ еще более привлекательными для туристов из Армении с широким разнообразием развлечений и возможностей для отдыха.