Հայկական և վրացական կողմերը հետևել են Բագրատաշենի սահմանային հսկողության անցակետում նոր կամրջի շինարարության ընթացքին
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը և Վրաստանի ճանապարհների դեպարտամենտի փոխնախագահ Լևան Կուպատաշվիլին հետևել են Բագրատաշենի սահմանային հսկողության անցակետում՝ Դեբեդ գետի վրա, նոր կամրջի շինարարության ընթացքին։
«Բարեկամություն» անունը ստացած կամուրջը հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Հայաստանի ու Վրաստանի կառավարությունների կողմից։
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը նշել է, որ այս կամրջի կառուցումը հայ-վրացական բարեկամության խորհրդանիշներից է։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների, ուղևորափոխադրումների ծավալների աճ, երթևեկության հարմարավետության և անվտանգության բարձրացում։
Վրաստանի ճանապարհների դեպարտամենտի փոխնախագահ Լևան Կուպատաշվիլին հույս է հայտնել, որ այս շինարարությունը միակ համատեղ ծրագիրը չի լինի, նման նախագծերը հետագայում շարունակական կլինեն, որոնց միջոցով երկու երկրների շինարարները հնարավորություն կունենան միմյանց հետ կիսել իրենց փորձառությունը։
Հայաստանի և Վրաստանի ճանապարհային դեպարտամենտների ղեկավարները շրջել են շինհրապարակում, քննարկել աշխատանքային հարցեր։ Շինարարությունը (Ariana Tunnel Dam Co., Իրան) և տեխնիկական հսկողությունը (Soosung Engineering Co., Ltd և Korea Consultants International Co., Ltd., Կորեա) կատարող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ծանոթացրել են ընթացիկ աշխատանքներին։ Մասնավորապես, տեխհսկողությունն իրականացնող թիմի ղեկավարը նշել է, որ արևելյան կամրջի հեծաններն ամբողջությամբ տեղադրվել են, իսկ արևմտյան կամրջի վրա արդեն իսկ տեղադրվել է հեծանների 60 տոկոսը։ Կողմերը քննարկել են շինարարության ժամկետներին, որակին, կամրջի ջրահեռացմանն առնչվող և բազմաթիվ այլ հարցեր։
Նշենք, որ շինարարությունը մեկնարկել է 2021 թվականի մայիսին, շինարարության համար նախատեսված ժամկետը մեկ տարի է։ Կառույցը բաղկացած է իրարից 1 մետր հեռավորության վրա գտնվող երկու զուգահեռ կամուրջներից, յուրաքանչյուր կամրջի լայնությունը 11.85մ է, երթևեկելի հատվածի լայնությունը՝ 8.35մ, յուրաքանչյուր կամրջի երկարությունը՝ 160մ: «Բարեկամություն» կամուրջն ունենալու է արտաքին լուսավորություն և ջրահեռացման համակարգ, երկու կողմից մոտեցնող ճանապարհներ, հետիոտնի համար նախատեսված մայթեր։

Армянская и грузинская стороны следили за строительством нового моста на КПП Баграташен
Исполнительный директор Фонда «Дорожный департамент» Гор Аветисян и вице-президент департамента дорог Грузии Леван Купаташвили проследили за ходом строительства нового моста на Баграташенском КПП на реке Дебед.
Мост, получивший название «Дружба», является совместным армяно-грузинским проектом, финансируемым Европейским банком реконструкции и развития и правительствами Армении и Грузии. Исполнительный директор Фонда «Дорожный департамент» Гор Аветисян отметил, что строительство этого моста является символом армяно-грузинской дружбы. В результате реализации программы ожидается рост объемов грузоперевозок и пассажироперевозок между двумя странами, повышение комфорта и безопасности движения.
Вице-президент департамента дорог Грузии Леван Купаташвили выразил надежду на то, что подобные проекты будут не единичными. Руководители дорожных департаментов Армении и Грузии ознакомились с ходом стройработ, обсудили процесс реализации проекта. В свою очередь, руководитель компании Soosung Engineering Co., Ltd և Korea Consultants International Co. (Корея), осуществляющей техосмотр, отметил, что балки Восточного моста уже полностью установлены, а на западном мосту уже установлено 60% балок.
Стороны обсудили сроки завершения стройработ, их качество, вопросы, касающиеся дренажа моста. Отметим, что строительство моста началось в мае 2021 года, проект планируется завершить в течение года. Сооружение состоит из двух параллельных мостов, расположенных на расстоянии 1 метра друг от друга, ширина каждого моста составляет 11,85 м, ширина проезжей части - 8,35 м, длина каждого моста - 160 м. Мост «Дружба» будет иметь внешнее освещение и дренажную систему, подъездные дороги с обеих сторон, тротуары для пешеходов.