Անընդունելի է ակցիայի իրականացման վայրից կամ դրան հարող տարածքից անձանց ազատությունը սահմանափակելը
Մարդու իրավունքների պաշտպանի արագ արձագանքման խմբերը վաղ առավոտից գտնվում են ոստիկանության բաժանմունքներում բերման ենթարկված անձանց իրավունքների իրացման խնդիրները վերհանելու և պաշտպանությունն ապահովելու համար։
«Մինչ այս պահը ԶԼՄ հրապարակումների և տեսանյութերի ամփոփման արդյունքում Պաշտպանն արձանագրում է, որ մի շարք դեպքերում ոստիկանության ծառայողների կողմից բերման են ենթարկվում նաև առերևույթ հավաքին մասնակից չդարձած անձինք՝ ճանփեզրերից, մայթերից։
Պաշտպանի դիտարկմամբ անընդունելի է համատարած ակցիայի իրականացման վայրից կամ դրան հարող տարածքից անձանց ազատությունը սահմանափակելու գործելաոճը։ Մյուս կողմից, ակցիաների մասնակիցները պարտավոր են կատարել ոստիկանության ծառայողների հասցեական ու հստակ պահանջը՝ խուսափելով վարչական ձերբակալումից։
Միաժամանակ, պետք է նշել, որ այսօրվա մինչ այս ժամի մշտադիտարկմամբ ակնհայտ է, որ որոշ դեպքերում ոստիկանության ծառայողների կողմից ճանապարհների երթևեկելի մասն ազատելու պահանջից հետո ակցիաների մասնակիցներին տրամադրել են ողջամիտ՝ 5 րոպե ժամանակ այն կատարելու համար, և ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նման դեպքերում հիմնականում անձանց վարչական ձերբակալման անհրաժեշտություն չի առաջանում», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում։

Группы быстрого реагирования Омбудсмена Армении с раннего утра находятся в полицейских участках
Группы быстрого реагирования защитника прав человека Армении с раннего утра находятся в отделениях Полиции для выявления проблем реализации прав подвергнутых приводу лиц и обеспечения их защиты.
В распространенном Омбудсменом заявлении говорится: «В результате анализа публикаций и видеоматериалов Омбудсмен констатирует, что в ряде случаев сотрудниками Полиции подвергаются приводу также лица, не участвовавшие в массовых акциях, стоящие на тротуарах и непроезжих участках улиц, что, по мнению Омбудсмена, не приемлемо».
С другой стороны, говорится в заявлении, участники акций обязаны выполнять адресные и четкие требования сотрудников Полиции, избегая административного ареста.
«В то же время, следует отметить, что согласно мониторингу ситуации, очевидно, что в некоторых случаях после требования сотрудников Полиции освободить проезжие части улиц и предоставления участникам акций разумного срока ( 5 минут) для выполнения этого требования, в основном не возникает необходимости в административном задержании активистов», - говорится в сообщении Омбудсмена.