Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Նոուրուզի կապակցությամբ:
ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Ձերդ Վսեմություն,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին Նոուրուզի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ գալիք տարին հարևան և բարեկամ Իրանի ժողովրդի համար նշանավորվի բացառիկ արգասաբերությամբ և խաղաղությամբ։
Ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ հազարամյակների պատմություն ունեցող և փոխվստահության ու հարգանքի մթնոլորտում ձևավորված հայ-իրանական հարաբերությունները շարունակում են անշեղ զարգացման իրենց բնականոն ընթացքը։
Մեծապես կարևորում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ նորանոր ծրագրերի իրականացումը և հայ-իրանական բազմատարր օրակարգի ընդլայնումը՝ ի նպաստ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և տարածաշրջանային խաղաղության։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Իրանի ժողովրդին՝ հարատև բարօրություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Վսեմություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։
Վարչապետ Փաշինյանի՝ Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ամենայն ջերմությամբ շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի ժողովրդին բնության զարթոնքի և ծաղկման տոնի՝ Նոուրուզի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ նոր տարին հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար նշանավորվի անխախտ խաղաղությամբ և նորանոր ձեռքբերումներով։
Բազմադարյա պատմություն ունեցող հայ-իրանական հարաբերությունները, խարսխված միջմշակութային ամուր և փոխադարձ հարգանքի վրա, շարունակում են իրենց անխաթար զարգացման ուղին։
Վստահ եմ, որ համատեղ անխոնջ ջանքերի շնորհիվ նոր որակ կհաղորդվի հայ-իրանական բազմատարր օրակարգ ունեցող հարաբերություններին՝ կենսագործելով իրականացման փուլում գտնվող և օրակարգային նորանոր ծրագրեր՝ ի նպաստ երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ և արևշատություն, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և հարատև խաղաղություն։

Премьер-министр Пашинян направил поздравительные послания Сейеду Али Хаменеи и Эбрахиму Раиси по случаю Новруза
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи и президенту Исламской Республики Иран Сейеду Эбрахиму Раиси по случаю Новруза.
В послании верховному лидеру Исламской революции Ирана Сейеду Али Хаменеи, в частности, говорится:
“Ваше Высокоблагородие,
Сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Ирана по случаю Новруза. Желаю, чтобы следующий год был отмечен исключительным плодородием и миром для народа дружественного Ирана.
Мы можем с радостью констатировать, что имеющие многовековую историю и сформированные в атмосфере взаимного доверия и уважения армяно-иранские отношения продолжают свой нормальный курс поступательного развития.
Придаем большое значение реализации новых программ с Исламской Республикой Иран и расширению многопрофильной армяно-иранской повестки на благо развития двусторонних отношений и регионального мира.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, а народу Ирана - вечного процветания.
Примите, пожалуйста, Ваше Высокоблагородие, заверения в моем глубоком уважении”.
В направленном президенту ИРИ поздравительном послании говорится:
Сердечно поздравляю Вас и народ Ирана по случаю прекрасного праздника пробуждения и цветения природы - Новруза.
Желаю, чтобы новый год ознаменовался для дружественной Исламской Республики Иран нерушимым миром и новыми достижениями.
Имеющие многовековую историю армяно-иранские отношения зиждутся на прочном межкультурном взаимоуважении и продолжают свой путь непрерывного развития.
Уверен, что благодаря неустанным совместным усилиям армяно-иранским отношениям с многоплановой повесткой будет придано новое качество, будут завершены реализуемые и реализованы новые программы на благо двустороннего и регионального сотрудничества.
Пользуясь случаем, желаю Вам успехов и многих лет жизни, а дружественному народу Исламской Республики Иран - благополучия и вечного мира.