Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին արդյունավետ գործունեության և հայ-իրանական հարաբերությունների հետևողական զարգացմանը նպաստելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պարոն Զոհուրիի պաշտոնավարման տարիները Հայաստանի համար եղել են դժվարին ու չնայած դրան՝ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը հետևողականորեն զարգացել է տարբեր ոլորտներում:
Մասնավորապես, ընդգծվել է երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների հետևողական ավելացման, Մեղրիի սահմանային անցակետի, Հայաստան-Վրաստան Բարեկամության կամուրջի շինարարության աշխատանքներում իրանական ընկերությունների մասնակցության, Կապանում Իրանի հյուպատոսության բացման, դեպի Հայաստան իրանցի զբոսաշրջիկների հոսքի ավելացման, ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի ոլորտներում սերտ համագործակցության, ինչպես նաև երկկողմ բարձր մակարդակի ակտիվ շփումների փաստը:
Աբբաս Բադախշան Զոհուրին ևս իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և Կառավարությանն ակտիվ համագործակցության համար և վստահություն հայտնել, որ հետագայում ևս հայ-իրանական համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել:

Премьер-министр Пашинян провел прощальную встречу с послом Ирана в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Премьер-министр поблагодарил посла за эффективную деятельность и вклад в последовательное развитие армяно-иранских отношений. Никол Пашинян отметил, что годы пребывания г-на Зохури в должности были сложными для Армении, и, несмотря на это, сотрудничество между двумя странами последовательно развивалось в различных сферах.
В частности, были подчеркнуты факты последовательного увеличения объемов двустороннего товарооборота, участия иранских компаний в работах по строительству пограничного пропускного пункта в Мегри и Моста дружбы Армения-Грузия, открытия консульства Ирана в Капане, увеличения потока иранских туристов в Армению, тесного сотрудничества в сферах дорожного строительства, инфраструктуры и энергетики, а также двусторонних активных контактов высокого уровня.
Аббас Бадахшан Зохури, в свою очередь, поблагодарил премьер-министра и правительство за активное сотрудничество и выразил уверенность, что армяно-иранское сотрудничество и впредь будет развиваться и укрепляться.