2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագիրը պետք է լրամշակվի. փորձագետ
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, երկրները շարունակում են սերտ ռազմաքաղաքական դաշնակցությունը։
«Ռուս-հայկական ռազմավարական միության արդիական հարցերը" թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը։ Նրա խոսքով ՝ չկան այնպիսի հարցեր, որոնց շուրջ Հայաստանն ու Ռուսաստանը չեն կարողանում փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնել։
«Երկրների միջև ակտիվորեն զարգանում է երկկողմ առևտուրը և բազմակողմ համագործակցությունը ԵԱՏՄ շրջանակներում», - վստահեցրել է Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը՝ փորձագետը նշել է.«Նրանք, ովքեր փակեցին Լաչինի միջանցքը, հույս ունեին դրանով վարկաբեկել հայ ժողովրդի աչքում ռուս խաղաղապահներին և Ռուսաստանին՝ որպես տարածաշրջանում հիմնական դերակատարի": Նա ընդգծել է Ադրբեջանի վրա միջազգային լուրջ ճնշման անհրաժեշտությունը, քանի որ միայն այդ կերպ կարելի է Բաքվին ստիպել բացել Լաչինի միջանցքը։
Անդրադառնալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրին՝ Սաֆարյանը հայտարարեց, որ այն շատ փխրուն է և յուրօրինակ մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս, որոնք ոչ մի ընդհանուր բան չունեն միջազգային հարաբերությունների և իրականության հետ։ "Այստեղից էլ եզրահանգումը. պետք է լրամշակել այդ համաձայնագիրը եւ օգնել Ռուսաստանին ունենալ այն ռեսուրսները, որոնք նրան հնարավորություն կտան ազատ եւ անարգել կատարել այդ փաստաթղթի դրույթները», - ընդգծել է Սաֆարյանը:

Трехстороннее соглашение от 9 ноября 2020 года должно быть доработано: эксперт
Отношения между Арменией и Россией находятся на очень высоком уровне, страны продолжают тесное военно-политическое союзничество. Такое мнение в ходе телемоста Ереван-Москва на тему «Актуальные вопросы российско-армянского стратегического союза» заявил координатор Евразийского экспертного клуба, аналитик Арам Сафарян.
По его словам, нет таких вопросов, по которым Армения и Россия не могут найти взаимоприемлемые решения. «Между странами активно развивается двусторонняя торговля и многостороннее сотрудничество в рамках ЕАЭС»,- заверил Сафарян. Касаясь блокады Лачинского коридора, эксперт отметил: «Те, кто закрыл Лачинский коридор не в последнюю очередь надеялись на дискредитацию тем самым российских миротворцев и России, как основного актора в регионе в глазах армянского народа».
Он подчеркнул необходимость серьезного международного давления на Азербайджан, поскольку только таким способом можно заставить Баку открыть Лачинский коридор. Касаясь трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, Сафарян заявил, что оно очень хрупкое и дает место для своеобразных комментариев и интерпретаций, которые ничего общего с реальностью международных отношений не имеют. «Отсюда вывод: нужно доработать это соглашение и помочь России иметь те ресурсы, которые дали бы ей возможность свободно и беспрепятственно выполнять положения этого документа»,- подчеркнул Сафарян.