Հայաստանը պետք է բացատրի իր եվրոպացի և ամերիկացի գործընկերներին եվրասիական տնտեսական ուղղության կարևորությունը իր համար․ փորձագետ
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը իր իններորդ հետազոտության արդյունքում, որը վերաբերում է Հայաստանի տնտեսական իրավիճակին Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելու համատեքստում ֆիքսում է, որ ՀՀ տնտեսությունն ամբողջությամբ կորոնավիրուսի համավարակից հետո տպավորիչ վերականգնողական աճ է արձանագրում: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ կիսամյակի արդյունքներով տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 11,4%: Բուռն զարգացում են ապրել առևտուրը (23,6% աճ), շինարարությունը (17% աճ) և ծառայությունների ոլորտը (16,8% աճ): Կիսամյակի արդյունքներով արդյունաբերությունն արձանագրել է 1% աճ, իսկ գյուղատնտեսական ոլորտը՝ 2 % աճ: Էներգահամալիրը արձանագրել է 2,7% անկում:
«Այս տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքով ԵԱՏՄ-ն գլխավորում է Հայաստանի արտաքին տնտեսական գործընկերների ցանկը: ԵԱՏՄ ուղղությամբ է գնում Հայաստանի արտահանման արդեն 53,6%: Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ապրանքների արտահանման գլխավոր շուկան: Այդ ուղղությամբ է գնում ամենադիվերսիֆիկացված ապրանքային հոսքը: Միևնույն ժամանակ Եվրամիության ուղղությամբ արտահանման ծավալները նվազել են 11,7%-ով և կիսամյակի տվյալներով Եվրոպական Միությանը բաժին է ընկնում մեր արտահանման 11,5%»,- նկատեց նա:
Սաֆարյանը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ եթե նախկինում և ավանդաբար ԵԱՏՄ ուղղությամբ Հայաստանի արտահանման գլխավոր ապրանքատեսակը հայկական կոնյակն էր, ապա այժմ այդ ուղղությամբ արտահանվում են հեռախոսներ, ավտոմեքենաներ, բժշկական սարքեր և ռադիոսարքավորումներ: «Կարևոր է ընդգծել, որ չնայած վերոհիշյալ և մի քանի այլ ապրանքատեսակների արտահանումը աճել է 10 անգամ, այն կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի երկնիշ տնտեսական զարգացման համատեքստում»,- նշեց Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ քանի որ վերոհիշյալ ապրանքների մեծ մասը վերաարտահանում է, հարկ է, որ կառավարությունը օգտվի ստեղծված բարենպաստ իրավիճակից և լուրջ ու հետևողական քայլեր ձեռնարկի ազգային արդյունաբերության որակական զարգացման և ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական կոոպերացիայի խթանման համար:
«Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը: Այս կապակցությամբ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը համոզված է, որ Հայաստանի իշխանությունները, շահագրգիռ հասարակական դաշտը, բիզնես հանրությունը և փորձագիտական ներուժը պետք է ծառայցնել Արևմուտքում Հայաստանի բարեկամներին բացատրելուն, թե Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար որքան մեծ նշանակություն ունի առևտրատնտեսական համագործակցության եվրասիական վեկտորը: Ոչ թե փախչել քննարկումներից ու բացատրություններից, այլ ակտիվորեն և նախաձեռնաբար բացատրել աշխարհում մեր գործընկերներին միության անդամների հետ մեր տնտեսական համագործակցության կարևորությունը»,- շեշտեց փորձագետը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի հետ անընդհատ աճող առևրտրատնտեսական համագործակցությունը, որի արտահայտություններն են ռուս զբոսաշրջիկների հոսքի շեշտակի աճը, ռուսաստացի ռելոկանտների մասնակցությունը մեր սոցիալ-տնտեսական կյանքին և այլ երևույթներ, ստիպում է մտածել հայ-ռուսական քաղաքական կապերը շարունակաբար ամրապնդելու և Ռուսաստանի հետաքրքրությունը եռակողմ խաղաղ բանակցությունների ընթացքի հաջողությանը ծառայեցնելու մասին:
«Վերջին մեկ և կես տարվա իրողությունները ցույց են տալիս, որ ռուսական բիզնեսը կարող է շարունակել աճող տեմպերով ներդրումներ անել Հայաստանում: Պետք է մտածել այն մասին, որ ուկրայինական ճգնաժամի ավարտից հետո Հայաստանի տնտեսությունը ունենա այնպիսի գրավչություն, որ ռուս տնտեսավարողների մի մասի հեռանալուց հետո էլ այն շարունակի հետաքրքիր լինել ռուսաստանյան բիզնեսի համար»,- նկատեց Սաֆարյանը:
Այսպիսով՝ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը հավաստում է, որ տարվա արդյունքով Հայաստանի տնտեսությունը կարող է աճել 7%-ից ավել: «Այս համարձակ կանխատեսման համար հիմք են հանդիսանում ոչ միայն վերջին տարիների աշխարհի տարբեր հեղինակավոր վարկանիշային կազմակերպությունների ու կենտրոնների վերլուծությունները, այլև վերջին երկու տարվա մեր կանխատեսումների իրականություն դառնալը: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին տնտեսական հաջողությունները ծառայեցնել ոչ միայն տնտեսության հեռանկարային ճյուղերի հետագա զարգացմանը, այլև երկրի առջև ծառացած սոցիալական հիմնախնդիրների լուծմանը: Կարծում ենք, որ եկել է ժամանակը լուրջ ծրագրերով նվազեցնել գործազրկության ծավալները, օգնել ցածր վարձատրվող աշխատողներին բարելավվելու իրենց վիճակը: Մենք կարծում ենք, որ եթե չլինեն անսպասելի ֆորսմաժորներ, այս տարին փակվելու է նույնպես տնտեսական տպավորիչ աճով և համախառն ներքին արդյունքի բարձր ցուցանիշով»,- եզրափակեց Սաֆարյանը:

Армения должна объяснить друзьям на Западе, какое важное значение для ее экономического и социального развития имеет вектор евразийского торгово-экономического сотрудничества․ эксперт
Евразийский экспертный клуб уже девятый раз выполнил исследование об экономическом положении Армении, имея ввиду членство нашей страны в Евразийском экономическом союзе. Это исследование выполнено силами рабочих групп под руководством известных экономистов, проф. Ашота Тавадяна и проф. Татула Манасеряна.
На основе девятого исследования об экономическом положении Армении в контексте членства в Евразийском экономическом союзе Евразийский экспертный клуб констатирует, что экономика РА, в целом, после пандемии короновируса фиксирует впечатляющий восстановительный рост. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
По его словам, по итогам полугодия рост экономической активности составил 11,4%. Бурное развитие зафиксировали торговля (23,6% рост), строительство (17%) и сфера услуг (16,8%). Промышленность зафиксировала рост в 1%, а сельское хозяйство – рост в 2%. В электроэнергетике зафиксирован спад на 2,7%. По итогам первого полугодия ЕАЭС возглавляет список внешних торговых партнеров Армении. В направлении ЕАЭС идет уже 53,6% экспорта Армении. Россия продолжает оставаться главным рынком экспорта армянских товаров. «Именно в этом направлении идет самый диверсифицированный товарный поток. В то же время, в направлении Европейского союза идет 11,5% нашего экспорта. В этом полугодии экспорт в ЕС сократился на 11,7%»,- заметил эксперт.
Он с удовлетворением отметил, что если в прошлом традиционно в ЕАЭС экспортировался главным образом армянский коньяк, то сейчас в этом направлении экспортируются телефоны, автомобили, медицинские приборы и радиооборудования. «Важно подчеркнуть, что экспорт вышеупомянутых и целый ряд других товарных наименований увеличился в последние годы в 10 раз, это, в целом, играет очень важную роль в обеспечении двузначного экономического роста»,- подчеркнул Сафарян.
Так как большая часть вышеупомянутых товаров является реэкспортом, отметил он, то правительство страны должно воспользоваться создавшейся благоприятной ситуацией и сделать серьезные и последовательные шаги для качественного развития национальной промышленности и промышленной кооперации в рамках ЕАЭС.
«Второе: Россия продолжает быть главным экономическим партнером Армении. В этой связи, Евразийский экспертный клуб убежден, что власти Армении, заинтересованный гражданский сектор, бизнес сообщество и экспертный потенциал нужно поставить на службу для разъяснения друзьям Армении на Западе, какое важное значение для экономического и социального развития страны имеет вектор евразийского торгово-экономического сотрудничества. Не убегать от обсуждений и должных разъяснений, а активно и инициативно объяснять нашим партнерам важность нашего экономического сотрудничества в рамках ЕАЭС»,- заметил Сафарян.
По его словам, продолжающийся рост торгово-экономического сотрудничества с Россией, проявлением которого являются также резкий рост турпотоков из РФ, участие российских релокантов в социально-экономической жизни РА и другие явления, заставляют думать о беспрерывном развитии армяно-российских политических связей и их постановки на службу успеха трехсторонних мирных переговоров.
«Последние полутора лет показывают, что российский бизнес может продолжать растущими темпами инвестировать в Армении. Надо думать о том, чтобы после окончания украинского кризиса армянская экономика имела такую привлекательность, чтобы после ухода части российских хозяйствующих субъектов из нашей страны, она продолжала быть интересной для российского бизнеса в целом»,- отметил он.
На основе анализов Евразийского экспертного клуба, Сафарян по итогам года спрогнозировал для экономики Армении 7% рост. «Основанием для этого смелого прогноза являются анализы авторитетных международных рейтинговых организаций и центров, а также реализация на практике наших прогнозов последних двух лет. Мы призываем власти Армении положить экономические успехи не только на службу дальнейшего развития перспективных направлений экономики, но и на решение социальных проблем, стоящих перед страной. Мы думаем, что пришло время посредством серьезных программ сократить объемы безработицы, помочь малооплачиваемым работникам улучшить их состояние. Если не будет неожиданных форс-мажоров, этот год будет закрыт впечатляющим экономическим ростом и высокими показателями роста внутреннего валового продукта»,- подытожил Сафарян.