Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Նիդերլանդների դեսպանին
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին: Այս մասին հայտնում են   ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ, կարևորել 2018 թվականին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո երկուստեք հարաբերությունների որակական նոր փուլ մտնելն ու Հայաստանում դեսպանատուն բացելու Նիդերլանդների որոշումը։ Ռուստամ Բադասյանը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում կիրացվի արդարադատության ոլորտում առկա ներուժը։
Հայաստանի արդարադատության նախարարը նաև բարձր է գնահատել Նիդերլանդների խորհրդարանում վերջերս հավանության արժանացած միջնորդությունները, որոնցով կոչ է արվում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարների դեմ՝ Արցախում կատարված ռազմական հանցագործությունների համար: Այս համատեքստում Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է․ «Նիդերլանդները ցույց տվեց, թե ինչպես է իրականում գործում ժողովրդավարությունը, երբ վտանգվում են մարդկային կյանքը, մարդու իրավունքները»։
Դեսպան Սխերմերսը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, նշել, որ մեծ ուրախությամբ է ստանձնել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնելու առաջարկն ու առանձնացրել այն առաջնահերթությունները, որոնց ուղղությամբ համագործակցելու հեռանկար կա՝ իրավունքի գերակայություն, ժողովրդավարության ամրապնդում։
Նախարար Բադասյանը Նիդերլանդների դեսպանին ներկայացրել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզը, արդեն իսկ գրանցած ձեռքբերումներն ու կարևորել այդ նպատակով միջոցառումներ իրականացնելու համար Եվրամիության կողմից Հայաստանի կառավարությանը հատկացված 9 մլն եվրո աջակցությունը։
Անդրադառնալով 2020 թվականին Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած այցին ու դրա արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին՝ նախարար Բադասյանը դրանցից հատկանշական է համարել Եվրաջասթի հետ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման բանակցությունների, ՀՀ ոստիկանության և Եվրապոլի միջև համագործակցության իրավական շրջանակ նախատեսող փաստաթղթի կնքման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պրոբացիայի և քրեակատարողական ոլորտներում համագործակցության խորացման հնարավորությունները։

Бадасян представил послу Нидерландов дорожную карту реформ судебно-правовой сферы
Министр юстиции Рустам Бадасян сегодня принял чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Николаса Схермерса. Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства юстиции Армении.
Министр поздравил посла с назначением, придал важность после бархатной революции 2018 года вступлению двусторонних отношений на качественно новый этап и решению Нидерландов открыть в Армении посольство.
Министр юстиции Армении также высоко оценил резолюции, одобренные парламентом Нидерландов, призывающие ввести санкции против руководителей Азербайджана и Турции за военные преступления, совершенные в Арцахе. В этом контексте Рустам Бадасян подчеркнул: “Нидерланды показали, как на самом деле действует демократия, когда под угрозой оказываются человеческие жизни и права человека”
Посол Схермерс поблагодарил за встречу, отметил, что с большой радостью принял предложение осуществлять дипломатическую миссию в Армении и выделил те приоритеты, в направлении которых есть перспектива сотрудничества – это верховенство права и укрепление демократии.
Министр Бадасян представил послу Нидерландов дорожную карту реформ судебно-правовой сферы, уже зарегистрированные достижения и отметил значение предоставленного ЕС правительству Армении содействия в размере 9 млн евро.
Коснувшись визита в Королевство Нидерландов в 2020 году и хода выполнения достигнутых в результате этого договоренностей, министр Бадасян работы, проводимые в направлении переговоров о подписании соглашения о сотрудничестве с Евроджастом, заключения документа, предусматривающего правовые рамки сотрудничества между Полицией Армении и Европолом назвал примечательными.
В ходе встречи были обсуждены также возможности углубления сотрудничества в пробационной и уголовно-исполнительной сферах.