Ռուսաստանը հավանություն է տվել Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու համաձայնագրին
Ռուսաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու մասին համաձայնագրին։ Այս մասին որոշումը ստորագրել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, փաստաթուղթն արդեն հրապարակվել է, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
՛՛Ընդունել Ռուսաստանի ԱԳՆ առաջարկը՝ նոտաների փոխանակման միջոցով Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Կապանում Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու մասին համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ՛՛,-ասվում է փաստաթղթում:
Կապանում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսությունը կլինի երկրորդը Հայաստանում. առաջինը Գյումրիում է։
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությանը հանձնարարվել է նոտաների փոխանակում իրականացնել։ Անհրաժեշտության դեպքում թույլատրվում է նախագծի մեջ կատարել փոփոխություններ, որոնք ՛՛սկզբունքային բնույթ չունեն՛՛:

Россия одобрила соглашение об открытии генконсульства в Капане
Правительство РФ одобрило соглашение об открытии генконсульства в армянском Капане. Постановление об этом подписал премьер-министр РФ Михаил Мишустин, документ опубликован.
"Принять предложение МИД России <…> о заключении путем обмена нотами соглашения между правительством Российской Федерации и правительством Республики Армения об учреждении генерального консульства Российской Федерации в городе Капане", - говорится в документе.
Генеральное консульство РФ в Капане станет вторым в Армении. Первое находится в Гюмри.
Министерству иностранных дел РФ поручено осуществить обмен нотами. В случае необходимости разрешается вносить в проект ноты изменения, "не имеющие принципиального характера".