ՌԴ-ն պատրաստ է աջակցելու հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքներին. Զախարովա
Ռուսաստանը պատրաստ է օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին սահմանազատման հարցում: Այդ մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերելու հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքներին։ Դա գրանցվել է 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին՝ Սոչիի գագաթնաժողովում ընդունված երեք երկրների ղեկավարների հայտարարության մեջ և բազմիցս հաստատվել է բոլոր շփումների ընթացքում»,- ասել է Զախարովան:
«Ռուսաստանը բացառիկ փորձագիտական ներուժ ունի հետխորհրդային տարածքում սահմանազատման և սահմանային վեճերի կարգավորման ոլորտում։ Մեր տրամադրության տակ կան անհրաժեշտ քարտեզագրական նյութեր։ Ուրախ կլինենք մեր փորձը կիսել հայ և ադրբեջանցի ընկերների հետ՝ հանձնաժողովի գործունեության շրջանակներում: Ինչպես գիտեք, ռուս փորձագետների թիմը խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերելու համար արդեն ձևավորվել է»,- եզրափակել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

РФ готова оказывать консультативное содействие работе двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы: Захарова
Россия готова помочь Армении и Азербайджану в делимитации границы, заявила сегодня официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос о российской оценке состоявшегося накануне первого заседания двусторонней армяно-азербайджанской комиссии по делимитации.
"Мы неоднократно говорили, что Россия готова оказывать консультативное содействие работе двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы. Это зафиксировано в заявлении лидеров трех стран по итогам сочинского саммита 26 ноября 2021 года и было неоднократно подтверждено в ходе всех контактов", - прежде всего сказала она.
"Россия обладает уникальным экспертным потенциалом в области делимитации и урегулирования пограничных споров на постсоветском пространстве. В нашем распоряжении имеются необходимые картографические материалы.
Будем рады поделиться своим опытом и наработками с армянскими и азербайджанскими друзьями в рамках деятельности комиссии. Как вы знаете, команда российских экспертов для оказания консультативного содействия уже сформирована", - заключила официальный представитель МИД России.