Եվրոպական Խորհուրդը հանդես է եկել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ հայտարարությամբ. Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը հայտարարության մեջ չի հիշատակվում
Եվրոպական Խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ Բրյուսելում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հովանու ներքո կայացած երկրորդ եռակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում Միշելը վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը ՝ խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ՝ սերտ համագործակցություն ծավալելու Հարավային Կովկասում լարվածության հաղթահարման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման գործում:
"Առաջնորդներն ամփոփել են այն իրադարձությունների արդյունքները, որոնք տեղի են ունեցել 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում կայացած նրանց վերջին հանդիպումից եւ 2022 թվականի փետրվարին նախագահ Մակրոնի հետ հեռակոնֆերանսից հետո: Նրանք քննարկել են ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը, քննարկել վերջին շրջանում լարվածության մասին հաղորդագրությունները և հաստատել 2020 թվականի նոյեմբերի 9/10-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների լիակատար պահպանման անհրաժեշտությունը: Նրանք ողջունել են 2022 թվականի մարտի 30-ին Բրյուսելում ԵՄ հովանու ներքո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը եւ համաձայնել այդ փոխգործակցությունը շարունակելու անհրաժեշտության հետ առաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պատշաճ կատարումն ապահովելու համար:
Նախագահ Միշելը կարեւորել է երկու կողմերի հումանիտար ժեստերը՝ վստահության ամրապնդման եւ խաղաղ գոյակցության համար: Նա ընդգծել է բոլոր չլուծված հումանիտար հարցերի լիարժեք եւ շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությունը, ներառյալ պահվող անձանց ազատ արձակումը եւ անհայտ կորածների խնդրի համակողմանի լուծումը: Նա հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցներին, ինչպես նաեւ ականազերծման մարդասիրական ջանքերին, այդ թվում ՝ փորձագիտական խորհրդատվությունների շարունակման եւ ֆինանսական օգնության ավելացման, ինչպես նաեւ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը օգնելու միջոցով:
Նախագահ Միշելը նշել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների ցանկությունը ՝ արագ առաջ շարժվել դեպի իրենց երկրների միջեւ խաղաղ համաձայնագրի կնքումը: Այդ նպատակով որոշվեց արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել ապագա խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստման ուղղությամբ, որտեղ կկարգավորվեն բոլոր անհրաժեշտ հարցերը։
Երկկողմ սահմանազատումն ու սահմանագծումը կարևոր նշանակություն կունենան այս առումով։ Այդ նպատակով, 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարության համաձայն, որոշվել է նաեւ մինչեւ ապրիլի վերջ սահմանազատման եւ սահմանագծման հարցերով համատեղ հանձնաժողով ստեղծել: Այդ հանձնաժողովի մանդատը լինելու է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկկողմ սահմանի սահմանազատման եւ սահմանի երկայնքով եւ նրա մերձակայքում կայունության ապահովման մեջ:
Նախագահ Միշելը նաեւ ընդգծել է, որ ուժերի պատշաճ հետքաշման ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման եւ լարվածության նվազեցման կարեւոր տարր է: Նախագահ Միշելը հաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը խորհրդակցություններ տրամադրել եւ աջակցել այդ ուղղությամբ:
Առաջնորդները քննարկել են նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, մասնավորապես, Հարավային Կովկասում կապի ենթակառուցվածքների վերականգնումը: Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման քայլերը ՝ միաժամանակ կոչ անելով Հայաստանին և Ադրբեջանին գտնել նաև արդյունավետ լուծումներ ավտոմոբիլային հաղորդակցության վերականգնման համար: ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել հաղորդակցությունների բացմանը, այդ թվում ՝ իր տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրին համապատասխան եւ առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական համաժողովի օգտագործման միջոցով ՝ ընդհանուր նախագծերի որոշման համար:
Առաջնորդները պայմանավորվել են հետեւել հանդիպման արդյունքների իրագործմանը եւ շարունակել փոխգործակցությունը",- ասված է հայտարարության մեջ։

Европейский Совет выступил с заявлением по итогам второй трехсторонней встречи с лидеров Азербайджана и Армении в Брюсселе: о Нагорном Карабахе в заявлении не упоминается
Европейский Совет выступил с заявлением по итогам второй трехсторонней встречи с лидеров Азербайджана и Армении в Брюсселе под эгидой президента Европейского Совета Шарля Мишеля.
В заявлении, в частности, отмечается, что в ходе встречи Мишель подтвердил приверженность ЕС углублению сотрудничества с Арменией и Азербайджаном для тесного сотрудничества в преодолении напряженности на Южном Кавказе и установления в регионе мира и стабильности.
«Лидеры подвели итоги событий, произошедших после их последней встречи в Брюсселе в декабре 2021 года и видеоконференции с президентом Макроном в феврале 2022 года. Они рассмотрели ход выполнения взятых на себя обязательств, обсудили недавние сообщения о напряженности и подтвердили необходимость полного соблюдения положений трехстороннего заявления от 9/10 ноября 2020 года. Они приветствовали встречу высокопоставленных представителей Армении и Азербайджана 30 марта 2022 года под эгидой ЕС в Брюсселе и согласились с необходимостью продолжения этого взаимодействия для обеспечения надлежащего выполнения договоренностей, достигнутых на уровне лидеров.
Президент Мишель подчеркнул важность гуманитарных жестов с обеих сторон для укрепления доверия и мирного сосуществования. Он подчеркнул необходимость полного и скорейшего решения всех нерешенных гуманитарных вопросов, включая освобождение задержанных лиц и всестороннее решение проблемы пропавших без вести. Он заявил, что ЕС готов поддержать это начинание. ЕС также продолжит поддерживать меры по укреплению доверия между Азербайджаном и Арменией, а также гуманитарные усилия по разминированию, в том числе путем продолжения предоставления экспертных консультаций и увеличения финансовой помощи, а также помощи пострадавшему от конфликта населению.
Президент Мишель отметил желание лидеров Армении и Азербайджана быстро продвигаться к мирному соглашению между их странами. С этой целью было решено поручить министрам иностранных дел поработать над подготовкой будущего мирного договора, в котором были бы урегулированы все необходимые вопросы.
Делимитация и демаркация их двусторонней границы будут иметь важное значение в этом плане. С этой целью, в соответствии с Сочинским заявлением от 26 ноября 2021 года, также было решено создать совместную комиссию по демаркации и делимитации границ к концу апреля. Мандат данной комиссии будет заключаться в делимитации двусторонней границы между Арменией и Азербайджаном и обеспечении стабильности вдоль линии границы и вблизи нее.
Президент Мишель также подчеркнул, что обеспечение надлежащего отвода сил является важным элементом предотвращения инцидентов и снижения напряженности. Президент Мишель подтвердил готовность ЕС предоставить консультации и поддержкув этом направлении.
Лидеры также обсудили восстановление инфраструктуры связи между Арменией и Азербайджаном, в частности, и на Южном Кавказе в целом. Президент Мишель приветствовал шаги по восстановлению железнодорожных сообщений, одновременно призвав Армению и Азербайджан также найти эффективные решения для восстановления автомобильного сообщения. ЕС готов поддержать открытие коммуникаций, в том числе в соответствии со своим экономическим и инвестиционным планом и путем использования предлагаемого экономического консультативного форума для определения общих проектов.
Лидеры договорились следить за реализацией итогов встречи и продолжать взаимодействие»,- говорится в заявлении Евросовета.