Եթե Արայիկ Հարությունյանը ընտրվի ԱՀ նախագահ, ես կաջակցեմ նրա ծրագրերի իրականացմանը․ Ռուբեն Վարդանյան
Եթե Արայիկ Հարությունյանը ընտրվի ԱՀ նախագահ, ես կաջակցեմ նրա ծրագրերի իրականացմանը, այն է՝ Արցախի զարգացմանը, և վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունն ավելի կզարգանա և կամրանա։Այս մասին, ինչպես ասվում է «Ազատ հայրենիք» կուսակցության տարածած հաղորդակցության մեջ, հայտարարել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, բարերար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Տասնհինգ տարուց ավելի է, ինչ ճանաչում եմ Արայիկ Հարությունյանին ու մշտապես հիացել և զարմացել եմ նրա տարբերվող տեսակով, գիտելիքների մեծ պաշարով և կյանքի հանդեպ ունեցած մեծ հետաքրքրությամբ։ Ճիշտ է, նա զբաղվում է Արցախի տնտեսական խնդիրներով, իր գործի գիտակն է, սակայն չի սահմանափակվում միայն դրանով, մշտապես հետևում է աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին, իր աշխատանքը կառուցում առաջադեմ մոտեցումների վրա և ձգտում նորարարական մտքի նվաճումները ներդնել Արցախում։ Հավատացեք, շատ չեն նման գործիչները՝ թե՛ Հայաստանում և թե՛ Արցախում։
Արայիկ Հարությունյանին բնութագրելիս պետք է առանձնացնեմ երկու կարևոր հատկանիշ․ առաջինն այն է, որ նա շատ հեշտ է շփվում տարբեր տեսակի մարդկանց հետ, ունի շփման լայն շրջանակ, իսկ երկրորդը՝ նրա հետ հեշտ է աշխատել, քանի որ նա իր խոստման տերն է։ Մենք համատեղ շատ նախագծեր ենք իրականացրել, ձեռք ձեռքի տվել և ասել, որ պետք է անենք։ Ու նույնիսկ այն դեպքում, երբ ինչ-որ բաներ են փոխվել, մեր պայմանավորվածությունը պահպանվել է։ Դա գործնական հարաբերություններում շատ կարևոր հատկանիշ է, առավել ևս՝ պետական պաշտոնյայի համար»,- ասել է Վարդանյանը և հավելել, որ Արցախում հաղթանակ ենք տարել, բայց այդ հաղթանակը պետք է ոչ միայն պատերազմի դաշտում կերտել, այլ նաև խաղաղ պայմաններում․ «Մենք հաղթել ենք, որպեսզի հայ ժողովուրդն իր պատմական հողում ապրի ազատ, հաջողակ և երջանիկ, այսինքն՝ բավարարվել միայն պատերազմի հաղթանակով չի կարելի»։
Վարդանյանը նշել է, որ անցած տարիների ընթացքում Արցախում բազմաթիվ ծրագրեր ենք կյանքի կոչել. "Նախատեսում ենք նաև նորերը": Դրանցից է Ստեփանակերտ-Շուշի ճոպանուղու կառուցումը, քանի որ ճոպանուղին ծառայելու է ոչ միայն որպես տրանսպորտային միջոց, այլ նաև լուրջ գործոն է հանդիսանալու Շուշիի զարգացման և զբոսաշրջության խթանման համար:
«Ես շատ ուրախ կլինեմ, որ  ընտրեն Արայիկ Հարությունյանին՝ որպես նախագահ, քանի որ նա շատ փորձառու է և, իսկապես, շոշափելի օգուտ կբերի Արցախին: Եթե Արայիկ Հարությունյանը ընտրվի ԱՀ նախագահ, ես կաջակցեմ նրա ծրագրերի իրականացմանը, այն է՝ Արցախի զարգացմանը, և վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունն ավելի կզարգանա և կամրանա»,- նշել է Ռ. Վարդանյանը։

Если Араик Арутюнян будет избран президентом Арцаха, я окажу содействие в реализации его программ։ Рубен Варданян
Если лидер партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян будет избран президентом Республики Арцах, я окажу содействие в реализации его программ - то есть развитию Арцаха, и уверен, что наше сотрудничество будет развиваться и укрепляться. Об этом, как говорится в распространенном партией «Свободная Родина» сообщении, заявил соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», благотворитель Рубен Варданян.
«Уже более пятнадцати лет я знаком с Араиком Арутюняном и всегда восхищался и удивлялся его отличающимся видом, большим запасом знаний и огромным интересом к жизни. Несмотря на то, что он занимается экономическими проблемами Арцаха и является знатоком своего дела, Арутюнян не ограничивается только этими познаниями, постоянно следит за развитием событий в мире, строит свою деятельность на передовых международных подходах и стремится внедрить достижения инновационной мысли в Арцахе. Поверьте, таких деятелей как Араик Арутюнян не  много не только в Арцахе, но и в Армении.
Говоря об Арутюняне, необходимо особо выделить два его качества - во-первых, он очень легко находит общий язык с самыми разными людьми и имеет широкий круг общения, а во-вторых, с ним легко работать, так как он всегда держит свое слово. Мы рука об руку осуществили много совместных проектов, сказали, что должны сделать, и сделали. И даже в том случае, когда ситуация менялась, наши договоренности оставались неизменными. Это очень важное качество в деловых отношениях, тем более для госчиновника»,- заявил Варданян, подчеркнув, что одержанную в арцахской войне победу необходимо ежедневно подкреплять и в мирных условиях․
«Мы победили, чтобы армянский народ на своей исторической земле жил свободно, успешно и счастливо, то есть довольствоваться только победой в войне нельзя»,- заявил Варданян.
Варданян отметил, что за прошедшие годы в Арцахе было реализовано множество программ, предусматривается также осуществление новых проектов - одним из них является строительство канатной дороги Степанакерт-Шуши, которая будет иметь не только коммуникационное значение, но и и туристическое, став серьезным фактором для развития Шуши.
«Я буду очень рад, если арцахцы изберут президентом Араика Арутюняна, поскольку он очень опытный политик, и, действительно, принесет ощутимую пользу Арцаху. Если Араик Арутюнян будет избран президентом Арцаха, я поддержу реализацию его программ - то есть развитие Арцаха, и я уверен, что наше сотрудничество будет развиваться и укрепляться», - резюмировал Варданян.