Ռուբեն Վարդանյանի կինը կրկին դիմել է Փաշինյանին և Ադրբեջանի ՄԻՊ-ին՝ Բաքվում պահվող հայերին այցելելու հարցով
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, կրկին պաշտոնական նամակներ է ուղարկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևային՝ Բաքու միջազգային կանանց մարդասիրական պատվիրակության այցը կազմակերպելու նպատակով։
«Այս շաբաթ լրացավ 100 օրը, ինչ Ռուբենը տեղափոխվել է Ումբակի քրեակատարողական համալիր։ Նրա կալանքը շարունակվում է 2023 թվականի սեպտեմբերից, և այդ ամբողջ ընթացքում նա ոչ մի անգամ չի կարողացել անձամբ հանդիպել ընտանիքի հետ։
Ավելի վաղ ես դիմումներ էի հղել Ադրբեջանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևային և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Բաքու միջազգային կանանց մարդասիրական պատվիրակության նախապատրաստման կապակցությամբ։
Այս նախաձեռնության նպատակը շարունակում է մնալ բացառապես մարդասիրական՝ այցելել Ադրբեջանում պահվող հայ բանտարկյալներին, նրանց փոխանցել ընտանիքների նամակները, լուսանկարներն ու թույլատրելի անձնական իրերը, ինչպես նաև նպաստել ընտանիքների հետ նրանց կապի պահպանմանը։
Մինչ օրս ուղարկված դիմումներին պաշտոնական պատասխաններ չեն ստացվել։
Ուստի հուլիսի 30-ին ես տիկին Սաբինա Ալիևային և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կրկին պաշտոնական նամակներ եմ ուղարկել՝ մարդասիրական այցի գործնական կազմակերպման վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկներով։ Այսօր ես նաև կրկին հրապարակայնորեն դիմում եմ նրանց։
Տիկին Ալիևային խնդրում եմ աջակցել Ումբակի քրեակատարողական համալիրում պահվող հայ բանտարկյալներին այցելելու կազմակերպմանը, սահմանել այցի հնարավոր ձևաչափը, մուտքի և ընտանիքներից ծանրոցների փոխանցման կարգը, ինչպես նաև պատվիրակության մասնակիցների անվտանգ մուտքի, գտնվելու և անարգել ելքի պայմանները։
Մենք պատրաստ ենք քննարկել պաշտոնապես համաձայնեցված տարբեր ձևաչափեր, այդ թվում՝ ամբողջ պատվիրակության այցը, մասնակիցների սահմանափակ խմբի այցը կամ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի աշխատակազմի ներկայացուցչի ուղեկցությամբ այցի իրականացումը։
Մեզ համար սկզբունքորեն կարևոր է, որ ընտրված ձևաչափը ապահովի անմիջական մարդասիրական շփում բանտարկյալների հետ և հնարավորություն տա նրանց փոխանցել հարազատներից թույլատրելի իրերը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին կրկին խնդրում եմ նշանակել այս նախաձեռնության համակարգման համար պատասխանատու անձ և ապահովել դրա նախապատրաստման համար անհրաժեշտ դիվանագիտական ու գործնական աջակցությունը։

Жена Рубена Варданяна вновь обратилась к Пашиняну и омбудсмену Азербайджана с целью организации визита Международной женской гуманитарной делегации в Баку
Жена бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна Вероника Зонабенд вновь направила официальные письма премьер-министру Армении Николу Пашиняну и комиссару по правам человека Азербайджана Сабине Алиевой с целью организации визита Международной женской гуманитарной делегации в Баку.
՛՛Повторное обращение Вероники Зонабенд
31 июля 2026 года
На этой неделе исполнилось 100 дней с момента перевода Рубена в пенитенциарный комплекс Умбаки. Его заключение продолжается с сентября 2023 года, и за всё это время он ни разу не смог лично встретиться с семьёй.
Ранее я направила обращения Уполномоченному по правам человека Азербайджанской Республики Сабине Алиевой и премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну в связи с подготовкой международной женской гуманитарной делегации в Баку.
Цель этой инициативы остаётся исключительно гуманитарной: посетить армянских заключённых, содержащихся в Азербайджане, передать им письма, фотографии и разрешённые личные вещи от близких, а также помочь сохранить их связь с семьями.
До настоящего времени официальных ответов на направленные обращения не поступило.
Поэтому 30 июля я направила госпоже Сабине Алиевой и премьер-министру Николу Пашиняну повторные официальные письма с конкретными предложениями по практической организации гуманитарного визита. Сегодня я также повторно обращаюсь к ним публично.
Госпожу Алиеву я прошу содействовать организации посещения армянских заключённых в пенитенциарном комплексе Умбаки, определить возможный формат визита, порядок доступа и передачи посылок от семей, а также условия безопасного въезда, пребывания и беспрепятственного выезда участниц делегации.
Мы готовы обсуждать различные официально согласованные форматы, включая посещение всей делегацией, визит ограниченной группы участниц или проведение посещения при сопровождении представителя аппарата Уполномоченного.
Для нас принципиально важно, чтобы выбранный формат обеспечивал непосредственный гуманитарный контакт с заключёнными и возможность передать им разрешённые вещи от близких.
Премьер-министра Республики Армения я повторно прошу определить ответственное лицо для координации этой инициативы и обеспечить необходимое дипломатическое и практическое содействие её подготовке.