Թուրքիայի քաղաքացին փորձել է Վրաստանում 3 միլիոն դոլարով ուրան գնել
Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) աշխատակիցների կողմից Բաթումիում առգրավվել է ռադիոակտիվ ուրան, որը Վրաստանի քաղաքացին 3 միլիոն դոլարով փորձել է վաճառել Թուրքիայի քաղաքացուն։ Այս մասին ասվում է Վրաստանի գլխավոր դատախազության հայտարարության մեջ։
«Վրաստանի քաղաքացին փորձել է 3 միլիոն դոլարի դիմաց ուրան վաճառել Թուրքիայի քաղաքացուն։ Պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել են երկուսին էլ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես պարզաբանեցին գլխավոր դատախազությունում՝ ձերբակալվածներին արդեն առաջադրվել են մեղադրանքներ Վրաստանի քրեական օրենսգրքի «Ռադիոակտիվ նյութերի կամ սարքերի, ռադիոակտիվ թափոնների, ռադիոակտիվ նյութերի անօրինական շրջանառություն» հոդվածով, որի համար նախատեսվում է հինգից տասը տարի ժամկետով ազատազրկում։

Гражданин Турции попытался купить уран за $3 млн в Грузии
Радиоактивное вещество уран, которое сотрудники Службы госбезопасности (СГБ) Грузии ранее изъяли в Батуми, гражданин Грузии пытался продать гражданину Турции за $3 млн. Об этом говорится в заявлении Генеральной прокуратуры Грузии.
«Гражданин Грузии пытался продать указанный ядерный материал гражданину Турции за $3 млн. Сотрудники Службы государственной безопасности задержали обоих», - говорится в сообщении.
Как уточнили в генпрокуратуре, обоим задержанным уже предъявлены обвинения по статье «Незаконное обращение с ядерными материалами или устройствами, радиоактивными отходами, радиоактивными веществами» УК Грузии, что карается лишением свободы на срок от пяти до 10 лет.