Վաղը Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեն որոշում կկայացնի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ
Թուրքական պատկան մարմինները արդեն 4 տարի կալանքի տակ գտնվող թուրք հասարակական գործիչ և գործարար Օսման Քավալային շարունակում են կալանքի տակ պահել: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներն անտեսող Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներն այս անգամ օրակարգում են և նախատեսվում է կոնկրետ քայլեր իրականացնել։ Վաղը տեղի է ունենալու Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նիստը։
Ինչպես գրում է ermenihaber-ը, գործարար և իրավապաշտպան Օսման Քավալան, որը 1490 օր անազատության մեջ է գտնվում Սիլիվրիի բանտում, չնայած ՄԻԵԴ-ի հրապարակած որոշմանը, նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում ազատ չի արձակվել: Իր դատական ​​նիստում ազատ չի արձակվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշման դեմ։ Հաջորդ դատական ​​նիստը տեղի է ունենալու 2022 թվականի հունվարի 17-ին:
Լսումները առաջինն էին անցած ամսվանից ի վեր, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնաց վտարել 10 երկրների դեսպաններին, որոնք պահանջում էին ազատ արձակել Քավալային։
Թուրքիան 47 երկրներից բաղկացած Եվրոպայի խորհրդի անդամ է և պարտավոր է ենթարկվել ՄԻԵԴ-ի որոշումներին՝ համաձայն իր ազգային սահմանադրության։
Այնուամենայնիվ, Անկարան անտեսեց ՄԻԵԴ-ի որոշ հրամաններ, այդ թվում՝ Քավալայի և բանտարկված քաղաքական գործիչ Սելահաթթին Դեմիրթաշի ազատ արձակման վերաբերյալ:
Սպասվում է, որ Եվրախորհուրդը կազմող 47 երկրների դեսպաններից կազմված կոմիտեն չորեքշաբթի օրը Թուրքիայի վերաբերյալ «խախտման ընթացակարգի» որոշում կընդունի, իսկ պաշտոնական որոշումը կհրապարակվի շաբաթվա վերջին։
Եվրախորհրդի խոսնակ Էնդրյու Քաթինգը «Al Jazeera»-ին ասել է, որ կոմիտեի որոշումները նախատեսվում է հրապարակել դեկտեմբերի 3-ին։
Քաթինգն ասաց, որ Նախարարների կոմիտեն նախ պետք է ձայների երկու երրորդի մեծամասնությամբ որոշի պաշտոնապես ծանուցել Թուրքիայի դեմ խախտման վերաբերյալ հայց ներկայացնելու իրենց ծրագրի մասին:
Այս պահին Թուրքիան կարող է դառնալ երկրորդ երկիրը՝ Ադրբեջանից հետո, որի դեմ Եվրախորհրդի որոշումը խախտելու գործով հայց կներկայացվի:

Завтра Комитет министров Совета Европы примет решение относительно применения санкций против Турции
Турция уже 4 года продолжает удерживать под арестом общественного деятеля и предпринимателя Османа Кавала.
Санкции против Турции, игнорирующей решения Европейского суда по правам человека, на этот раз находятся в повестке Совета Европы, и планируется предпринять конкретные шаги. Завтра состоится заседание Комитета министров Совета Европы.
Как пишет ermenihaber, предприниматель и правозащитник Осман Кавала, который 1490 дней находится в заключении в тюрьме Силиври, несмотря на решение ЕСПЧ, в ходе состоявшегося 26 ноября судебного заседания не был освобожден. Следующее судебное заседание состоится 17 января 2022 года.
Слушания были первыми после заявления президента Реджепа Тайипа Эрдогана, пригрозившего выслать из страны послов 10 стран, которые требовали освободить Кавалу.
Турция является членом Совета Европы и обязана подчиняться решениям ЕСПЧ, согласно своей национальной Конституции.
Тем не менее, Анкара проигнорировала некоторые вердикты ЕСПЧ, в том числе относительно освобождения Кавалы и политика Селахаттина Демирташа.
Ожидается, что Комитет, состоящий из послов 47 стран-членов Совета Европы, в среду примет решение относительно Турции, а официально оно будет обнародовано в конце недели.
Пресс-секретарь Совета Европы Эндрю Катинг сказал Al Jazeera, что решения Комитета планируется обнародовать 3 декабря.
При этом Катинг заметил, что Комитет министров должен сначала двумя третью голосов официально уведомить о своем намерении подать иск против Турции.
На данный момент Турция может стать второй страной после Азербайджана, против которой будет подан иск по делу о нарушении решения Евросовета.