Թուրքիայում բացվել է Դեմիրալի հուշարձանը, որը «գայլի ողջույն» է ցուցադրել Եվրո-2024-ում
Թուրքական Բոլու քաղաքում բացվել է ֆուտբոլիստ Մերիհ Դեմիրալի հուշարձանը, որը Եվրո-2024-ի ժամանակ Ավստրիայի դեմ խաղում «գայլի ողջույն» է ցուցադրել, տեղեկացրել է Sport24-ը։
Արձանը հանդիսավորապես բացվել է Բոլուի քաղաքապետ Թանժու Օզջանի եւ քաղաքացիների ներկայությամբ։
Հանդիպումը, որը կայացել է հուլիսի 2-ին, ավարտվել է 2։1 հաշվով։ Դեմիրալը հաշիվը բացել է խաղի 1-ին րոպեին, իսկ 59-րդ րոպեին կրկնապատկել է իր թիմի առավելությունը։ Գոլերից մեկը նշելու ժամանակ Դեմիրալը օգտագործել է թուրք ազգայնականների ժեստը։
Ավստրիան մի գնդակ խփել է 66-րդ րոպեին, գոլի հեղինակը Միխայել Գրեգորիչն էր։
2022թ. գարնանը Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) եւ Եվրոպայի ֆուտբոլային ասոցիացիայի միությունը (ՈւԵՖԱ), հետեւելով Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հանձնարարականներին, որոշում է կայացրել հեռացնել Ռուսաստանի հավաքականին, ինչպես նաեւ ռուսական բոլոր ակումբներին բոլոր մրցումներից, որոնք ենթակա են այդ կազմակերպություններին։ Ռուսաստանցիները չեն մասնակցել աշխարհի 2022թ. առաջնությանը եւ Եվրոպայի 2024թ. առաջնությանը Գերմանիայում։ Եվրո-2024-ում հաղթել է Իսպանիայի հավաքականը։

В Турции открыли памятник Демиралу, показавшему «волчий салют» на Евро-2024
В турецком городе Болу появился памятник футболисту Мериху Демиралу, который во время матча Евро-2024 против Австрии показал «волчий салют», передает Sport24.
Статуя была торжественна открыта в присутствии мэра Болу Танжу Озджана и горожан.
Встреча, которая состоялась 2 июля, завершилась со счетом 2:1. Демирал открыл счет на 1-й минуте матча, а на 59-й минуте удвоил преимущество своей команды. При праздновании одного из голов Демирал использовал жест турецких националистов.
Австрия отыграла один мяч на 66-й минуте, отличился Михаэль Грегорич.
Весной 2022 года Международная федерация футбола (ФИФА) и Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА), следуя рекомендациям Международного олимпийского комитета (МОК), приняли решение отстранить сборную России, а также все российские клубы от участия во всех соревнованиях, подконтрольных этим организациям. Россияне пропустили стыковые матчи чемпионата мира 2022 года и чемпионат Европы 2024 в Германии. Евро-2024 выиграла сборная Испании.