Թրամփը կարծում է, որ եթե չհաղթի ընտրություններում, իրեն բանտ կնստեցնեն․ Ադամ Շիֆ
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը կիրակի օրը կրկնել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ անցյալ շաբաթ ասված խոսքերն այն մասին, որ առաջիկա ընտրությունները կլինեն «ազատ և արդար», բայց, հնարավոր է  «խաղաղ» չլինեն։
Նա ենթադրել է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ և Հանրապետական ​​կուսակցությունից նախագահի թեկնածուն կվիճարկի ընտրությունների արդյունքները, եթե իրենք պարտություն կրեն։
«Եթե նա  մոտ լինի, եթե Դոնալդ Թրամփը կրկին պարտվի, ինչը ես ակնկալում եմ, որ այդպես էլ կլինի, նա կվիճարկի այն,- ասել է Շիֆը NBC News-ին:- Նա ավելի շատ պատճառներ ունի վիճարկելու արդյունքները, քան նախկինում, ոչ թե ընտրություններում թերացումների պատճառով, այլ որովհետև Դոնալդ Թրամփը կարծում է, հավանաբար հիմնավոր պատճառներով, որ եթե ընտրություններում հաջողության չհասնի, նրան կարող են բանտ նստեցնել: Դրա համար էլ, նա վիճարկելու է արդյունքները»:
«Նախագահի ասածը չափազանց ճշգրիտ էր՝ ցնցող, տպավորիչ, ողբերգականորեն ճշգրիտ, և դա նշանակում է, որ այո, ես կարծում եմ, որ ընտրությունները կլինեն ազատ և արդար, բայց ի վերջո դրանք ազատ կլինե՞ն բռնությունից»,- ասել է կոնգրեսականը։
Շիֆը հիշեցրել է  2021 թվականի հունվարի 6-ի Կապիտոլիումի խռովությունը՝ որպես բռնության օրինակ, որը ծավալվեց Թրամփի անհիմն պնդումներից հետո, թե 2020 թվականի ընտրություններն իրենից գողացել են։
«Սա Դոնալդ Թրամփի ժառանգությունն է, որի պատճառով մենք այժմ չենք կարող գնալ ընտրությունների՝ լիակատար վստահությամբ, որ արդյունքները կլինեն խաղաղ», - ասել է քաղաքական գործիչը։

Адам Шифф: Трамп считает, что если он не победит на выборах, то его посадят в тюрьму
Американский конгрессмен Адам Шифф в воскресенье повторил слова президента США Джо Байдена, сказанные на прошлой неделе, о том, что предстоящие выборы будут «свободными и справедливыми», но, возможно, не «мирными».
Он предположил, что экс-президент и кандидат в президенты США от Республиканской партии оспорит результаты выборов в случае поражения.
«Если он будет близок, если  Дональд Трамп снова проиграет, а я ожидаю, что так и будет, он оспорит это, - сказал Шифф в интервью NBC News . - У него больше причин оспаривать результаты, чем раньше, не из-за каких-либо недостатков на выборах, а потому, что Дональд Трамп считает, и, возможно, не без оснований, что, если он не добьется успеха на выборах, его могут посадить в тюрьму. Поэтому он собирается оспорить результаты».
«То, что сказал президент, было слишком точным — шокирующе, захватывающе, трагически точным — и это означает, что да, я думаю, что выборы будут свободными и справедливыми, но будут ли они свободны от насилия в конце концов?» - задался вопросом конгрессмен.
Шифф напомнил о беспорядках в Капитолии 6 января 2021 года в качестве примера насилия, которое развернулось после необоснованных заявлений Трампа о том, что выборы 2020 года были украдены у него.
«Это наследие Дональда Трампа, которое заключается в том, что мы теперь не можем идти на выборы с полной уверенностью в том, что результаты будут мирными», - отметил политик.