ՌԴ ՊՆ-ն հաստատել է Բելգորոդի մարզում սահմանը ճեղքելու փորձը. տեղեկացվել է Կուրսկի մարզ մտնելու փորձի մասին
ՌԴ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունում նշվել է, որ առավոտյան ժամը 03.00-ին (Մոսկվայի ժամանակով), «քաղաքացիական օբյեկտների ինտենսիվ գնդակոծությունից հետո», դիվերսանտները «տանկերի եւ մարտական զրահագնացների օգնությամբ փորձել են ներխուժել ՌԴ տարածք միաժամանակ երեք ուղղություններով, Օդնոռոբովկա, Նեխոտեեւկա եւ Սպոդարյուշինո բնակավայրերից (Բելգորոդի մարզ)»։
ՊՆ-ում նշել են, որ «պետական սահմանի խախտումը կասեցվել է», իսկ հակառակորդը «էական կորուստներ է կրել»։
Ռուսաստանի ՊՆ եւ ԱԴԾ տեղեկություններում դրանց թվարկումը տարբեր է։ Ընդ որում՝ Ռուսաստանի ԱԴԾ-ում հայտնել են «մարտի 10-ից պետական սահմանի մի քանի խախտումների կասեցման» մասին։
Պաշտպանության նախարարությունում հաստատել են նաեւ պետական սահմանը հատելու փորձերի մասին Կուրսկի մարզի Տյոտկինո շրջանում։ Դիվերսանտները «հետ են շպրտվել», հավաստիացնում են ռազմական գերատեսչությունում։
Կուրսկի նահանգապետ Ռոման Ստարովոյտը 47 վայրկյանանոց տեսանյութ է հրապարակել, որում ասել է, որ անցած գիշերն «անհանգիստ» էր։ Նա խոսում է «անօդաչուների զանգվածային գրոհի» մասին տարածաշրջանում, գրառման մեջ ճշտել է, որ դրանք 11-ն են եղել։
Միայն դրանից հետո նահանգապետը տեղեկացրել է, որ «առավոտվանից գնդակոծվում է Տյոտկինո բնակավայրը... դիվերսիոն-հետախուզական խմբի ճեղքման փորձ է կատարվել, եղել է մարտ, բայց ոչ մի ճեղքում չի եղել»։
Այսօր առավոտյան «Свобода России»  լեգեոնը հրապարակել է մի քանի հոլովակներ, որոնցում նշել է, որ հատել է ռուս-ուկրաինական սահմանը։
Ռուսական բլոգերները եւ Baza Թելեգրամ-ալիքը նշել են, որ Կուրսկի մարզի Տյոտկինո շրջանում «հրաձգություն է», «աշխատում է նաեւ հրետանին»։

Минобороны РФ подтвердило попытку прорыва границы в Белгородской области; сообщается о попытке прорыва в Курской области
В сообщении российского военного ведомства говорится, что 03:00 часов утра по московскому времени «после интенсивного обстрела гражданских объектов» диверсанты «при поддержке танков и боевых бронированных машин предприняли попытку вторжения на территорию Российской Федерации одновременно на трех направлениях в районах населенных пунктов Одноробовка, Нехотеевка и Сподарюшино Белгородской области».
В Минобороны утверждают, что «нарушений государственной границы не допущено», а противник «понес существенные потери».
Их перечисление в сообщениях военного ведомства и ФСБ России разнится. При этом в ФСБ России заявили о пресечении «нескольких попыток нарушения государственной границы» с 10 марта.
В Минобороны также подтвердили попытку прорыва госграницы в районе Теткино Курской области. Диверсанты были «отброшены», уверяют в военном ведомстве.
Губернатор Курской области Роман Старовойт записал короткое 47-секундное видео, на котором заявил, что прошедшая ночь «выдалась неспокойная». В ролике он говорит о «массированной атаке беспилотников» на регион, в подписи к посту уточнил, что их было 11.
Только после этого губернатор сообщает, что «с утра идет обстрел населенного пункта Теткино ... была попытка ДРГ (диверсионно-разведывательная группа) прорваться, стрелковый бой был, но никакого прорыва не было».
Сегодня утром легион «Свобода России» опубликовал несколько роликов, в которых утверждал, что пересек российско-украинскую границу.
Российские провоенные блогеры и телеграм-канал Baza утверждали, что в районе поселка Теткино Курской области идет «стрелковый бой», а «также работает артиллерия».