The Wall Street Journal-ը հայտնել է՝ ով է կազմակերպել Պրիգոժինի սպանությունը
«Վագներ» ՊՄԿ-ի հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինի մահը ավիավթարի ժամանակ սպանություն էր, որը կազմակերպել էր ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը, պնդում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով արևմտյան հետախուզական ծառայությունների ներկայացուցիչներին և Ռուսաստանի հետախուզության աշխատակիցներից մեկին։
Հրատարակության զրուցակիցների խոսքով՝ Պատրուշևը սկսել է Վլադիմիր Պուտինին զգուշացնել Պրիգոժինի աճող ազդեցության մասին դեռ 2022 թվականի ամռանը։ Սակայն, այն ժամանակ, նրանց խոսքով, ՌԴ նախագահն անտեսել է նախազգուշացումները, հատկապես, որ Վագների ՊՄԿ-ն հաջողության էր հասնում ուկրաինական պատերազմում։
Ռուս հետախուզության նախկին աշխատակիցը պնդում է, որ ամեն ինչ փոխվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին այն բանից հետո, երբ Պրիգոժինը զանգահարել է Պուտինին և «կոպտորեն» բողոքել զինամթերքի պակասից։ Այս խոսակցությունը լսել է Պատրուշևը, որն այնուհետև այն օգտագործել է Պուտինին համոզելու իրեն դիստանցավորել Պրիգոժինից, ով, ըստ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, դարձել էր վտանգավոր և այլևս չէր հարգում Կրեմլի հեղինակությունը։
WSJ-ը նշում է, որ մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերը «պարզ դարձավ, որ Պատրուշևը հաղթել է»։ Պուտինը անտեսում էր զինամթերքի պակասի մասին Պրիգոժինի հրապարակային հայտարարությունները, ինչպես նաև «Վագներ» ՊՄԿ-ի հիմնադրի զանգերը։
2023 թվականի հունիսի 23-ին Պրիգոժինն ապստամբեց։ Այս պահին Պատրուշևը «իր ձեռքն է վերցրել իշխանությունը», նշում է հրատարակությունը։ Ըստ The Wall Street Journal-ի՝ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հեռախոսազանգերի «փոթորիկ» է կազմակերպել՝ Պրիգոժինին համոզելու դադարեցնել ապստամբությունը: Նա նաև զանգում էր ՊՄԿ հիմնադրի համակիր սպաներին։ Ինքը՝ Պրիգոժինը, չի պատասխանել Կրեմլի զանգերին։
Պատրուշևը զանգահարել է նաև Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին. նա միջնորդներ էր փնտրում հակամարտությունը լուծելու համար։ WSJ-ի զրուցակիցները պնդում են, որ Տոկաևին զանգն ապահովագրություն էր վատագույն սցենարի դեպքում։ Ենթադրվում էր, որ եթե ռուսական բանակը չկարողանա զսպել Պրիգոժինի վարձկաններին, ապա Ղազախստանն իր զինված ուժերը կուղարկի որպես փոխադարձ օգնություն՝ 2022 թվականի հունվարին ՀԱՊԿ ուժերի մուտքի համար երկիր։ Սակայն Տոկաևը հրաժարվել է, հայտնում են WSJ-ի աղբյուրները։
Ըստ ռուսական հետախուզության նախկին աշխատակցի, օգոստոսի սկզբին, երբ Վագների ՊՄԿ խռովությունն արդեն ավարտված էր, և Պրիգոժինը պետք է «գնար» Բելառուս, Պատրուշևը հրամայեց իր օգնականին սկսել «Պրիգոժինին վերացնելու» գործողությունը նախապատրաստել։ Արևմտյան հետախուզական գործակալությունների ներկայացուցիչները պնդում են, որ Պուտինին հետագայում ցույց են տվել այդ ծրագրերը, և նա չի առարկել։
Օգոստոսի 23-ին Պրիգոժինը սպասել է, որ իր ինքնաթիռը ստուգեն Մոսկվայի օդանավակայանում՝ թռիչքից առաջ։ Արևմտյան հետախուզական ծառայությունների աղբյուրների համաձայն՝ հենց այս պահին թևի տակ փոքրիկ ռումբ է տեղադրվել։
Մոսկվայից թռիչքից անմիջապես հետո Պրիգոժինի Embraer Legacy 600 մասնավոր ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Տվերի մարզում։ Ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 10 մարդիկ, ներառյալ Պրիգոժինը և Վագների ՊՄԿ-ի հրամանատար Դմիտրի Ուտկինը, մահացել են։ Անմիջապես հայտնվեցին տեղեկություններ, որ Պրիգոժինը եղել է ինքնաթիռում, սակայն նրա մահը պաշտոնապես հաստատվել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի կողմից միայն օգոստոսի 27-ին։
Կրեմլը հերքել է Պրիգոժինի մահվան հետ կապված որևէ կապ: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «բացարձակ սուտ» է անվանել այն հայտարարությունները, թե իբր Պուտինն անձամբ է Պրիգոժինի ինքնաթիռը ոչնչացնելու հրաման տվել։
Հոկտեմբերին Պուտինը, ելույթ ունենալով «Վալդայ» քննարկման ակումբի հանդիպման ժամանակ, ասել էր, որ փորձագետները զոհված ինքնաթիռի ուղևորների մարմիններում ձեռքի նռնակների բեկորներ են հայտնաբերել։ «Ինքնաթիռի վրա արտաքին ազդեցություն չի եղել, սա արդեն հաստատված փաստ է, Քննչական կոմիտեի կողմից իրականացված փորձաքննության արդյունք է»,- ասաց նա։
Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել երթևեկության անվտանգության կանոնները խախտելու և օդային տրանսպորտի շահագործման հոդվածով, սակայն դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Պրիգոժինի ինքնաթիռի կործանման պատճառների պաշտոնական վարկածը չի հրապարակվել։

The Wall Street Journal: организовать убийство Евгения Пригожина поручил секретарь Совбеза РФ Николай Патрушев
Гибель основателя ЧВК Вагнера Евгения Пригожина при крушении самолета была убийством, которое поручил организовать секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев, утверждает The Wall Street Journal со ссылкой на представителей западных спецслужб и бывшего офицера российской разведки.
По словам собеседников издания, Патрушев еще летом 2022 года начал предупреждать Владимира Путина о растущем влиянии Пригожина. Однако тогда, заявили они, президент России оставил предупреждения без внимания, тем более ЧВК Вагнера добивалась успеха на войне в Украине.
Бывший офицер российской разведки утверждает, что все изменилось в октябре 2022 года после того, как Пригожин позвонил Путину и «в грубой форме» пожаловался на нехватку боеприпасов. Этот разговор слышал Патрушев, который затем воспользовался им, чтобы убедить Путина дистанцироваться от Пригожина, который, по мнению секретаря Совбеза, стал опасным и перестал уважать авторитет Кремля.
WSJ отмечает, что к декабрю 2022 года «стало ясно, что Патрушев победил». Путин игнорировал публичные заявления Пригожина о нехватке боеприпасов, а также звонки основателя ЧВК Вагнера.
23 июня 2023 года Пригожин поднял мятеж. В этот момент Патрушев «взял власть в свои руки», отмечается в публикации. По информации The Wall Street Journal, секретарь Совбеза организовал «шквал» телефонных звонков для того, чтобы убедить Пригожина прекратить мятеж. Он звонил в том числе офицерам, симпатизирующим основателю ЧВК. Сам Пригожин на звонки из Кремля не отвечал.
Патрушев также позвонил Александру Лукашенко и президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву — он искал посредников для разрешения конфликта. Собеседники WSJ утверждают, что звонок Токаеву был страховкой на случай наихудшего сценария. Предполагалось, что если российская армия не сможет сдержать наемников Пригожина, то Казахстан направит свои вооруженные силы — в качестве ответной услуги за ввод сил ОДКБ в страну в январе 2022 года. Однако Токаев отказался, утверждают источники WSJ.
По словам бывшего офицера российской разведки, в начале августа, когда мятеж ЧВК Вагнера уже завершился, а Пригожин должен был «уйти» в Беларусь, Патрушев отдал приказ своему помощнику приступить к подготовке операции «по устранению Пригожина». Представители западных спецслужб утверждают, что позже Путину показали эти планы и он не стал возражать.
23 августа Пригожин ждал, пока его самолет проверят в московском аэропорту перед полетом. По словам источников в западных спецслужбах, именно в этот момент под крыло подложили небольшую бомбу.
Вскоре после вылета из Москвы частный самолет Пригожина Embraer Legacy 600 упал в Тверской области. Все 10 человек, находившихся на борту, в том числе Пригожин и командир ЧВК Вагнера Дмитрий Уткин, погибли. Сообщения о том, что в самолете был Пригожин, появились сразу же, но официально его гибель СК России подтвердил лишь 27 августа.
Кремль какую-либо причастность к гибели Пригожина отрицал. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков называл «абсолютной ложью» заявления о том, что приказ уничтожить самолет с Пригожиным якобы отдал лично Путин.
В октябре Путин, выступая на заседании дискуссионного клуба «Валдай», заявил, что эксперты обнаружили в телах погибших пассажиров самолета фрагменты ручных гранат. «Внешнего воздействия на самолет не было, это уже установленный факт, результат экспертизы, проведенной Следственным комитетом», — говорил он.
Следственный комитет завел уголовное дело по статье о нарушении правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, но по состоянию на конец декабря официальную версию причин крушения самолета Пригожина так и не объявил.