Մոսկվայում Կրեմլի կողմից ՀՀ-ում հեղաշրջման նախապատրաստման մասին տեղեկությունն անհեթեթություն են անվանել
Հայաստանում Կրեմլի կողմից նախապատրաստվող պետական հեղաշրջման մասին հավաստիացումները, որոնք հրապարակվել են Երեւանին մոտ կանգնած Թելեգրամ-ալիքներում, անհեթեթություն են, դրանք անգամ մեկնաբանել չարժե, NEWS.ru-ին ասել է Դաշնային խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Գրիգորի Կարասինը։
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարություններ անելուց եւ նման մեղադրանքներ առաջադրելուց առաջ անհրաժեշտ է իրական փաստեր ներկայացնել, որոնք կհաստատեն տեղեկությունը։
«Ինչ-որ վիրտուալ սխեմաներ հորինելը եւ դրա մասին ամբողջ աշխարհով մեկ գոռալը անխելք քաղաքական գործիչներին է վայել։ Նման հայտարարությունները տարածվում են, որպեսզի թշնամանք հրահրեն Ռուսաստանի հանդեպ։ Դա պետք է նրանց, ովքեր փորձում եմ խճճել իրավիճակը եւ հասնել իրենց նպատակներին»,- ասել է Կարասինը։
Ավելի վաղ «Բաղրամյան 26» Թելեգրամ-ալիքում հրապարակվել էր տեղեկություն այն մասին, որ Կրեմլն իբր պետական հեղաշրջում է պատրաստում Հայաստանում։ Ալիքի տվյալներով՝ հանրապետությունում «Պրիգոժինի զոհվելու պահին գտնվել է «Վագներ» ՄՌԿ մոտ երեք հազար մարտիկ, որոնց նպատակը Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելն է»։ Հեղինակները կարծում են, որ Մոսկվայում «արտոնել են պետական հեղաշրջման սցենարը», «վերջին կաթիլը դրա համար եղավ լուրը պատրաստվող հայ-ամերիկյան զորավարժությունների» մասին։ Ընդ որում՝ հաղորդագրությունում կան ժամանակային անհամաձայնություններ. գործարար Եվգենի Պրիգոժինը զոհվել է օգոստոսի 23-ին, իսկ լուրը Հայաստանի եւ ԱՄՆ համատեղ զորավարժությունների մասին հնչեցվել է սեպտեմբերի 6-ին։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն անթույլատրելի է համարում  թշնամանքի եւ ատելության հրահրման փորձերը երկու երկրների քաղաքացիների միջեւ՝ ի հաշիվ Մոսկվային հայ ժողովրդի բոլոր դժբախտությունների մեջ մեղադրելու։ Նրա խոսքով՝ կողմերից ոչ մեկին չի կարող գոհացնել վերջին ժամանակներս գերակշռող, հաճախ՝ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունը Ռուսաստանի եւ ռուս-հայկական հարաբերությունների մասին։

В Москве информацию о подготовке Кремлем переворота в Армении назвали «бредом сивой кобылы»
Утверждения о подготовке Кремлем госпереворота в Армении, опубликованные в приближенных к Еревану Telegram-каналах, — бред сивой кобылы, их даже комментировать не надо, заявил NEWS.ru глава международного комитета СФ Григорий Карасин.
По его словам, прежде чем делать такие заявления и выдвигать подобные обвинения, необходимо привести реальные факты, которые подтвердят информацию.
«Придумывать какие-то виртуальные схемы и кричать об этом на весь мир — удел неумных политиков. Такие заявления распространяются, чтобы спровоцировать враждебность по отношению к России. Это нужно тем, кто пытается взлохматить ситуацию и достичь своих целей», — заявил Карасин.
Ранее в Telegram-канале «Баграмян 26»  было опубликовано сообщение о том, что Кремль якобы готовит госпереворот в Армении. По данным канала, в республике «на момент гибели Пригожина находилось около трех тысяч бойцов ЧВК «Вагнер», цель которых — отстранить от власти Пашиняна». Авторы считают, что в Москве «санкционировали сценарий госпереворота», «последней каплей для этого стала информация о готовящихся армяно-американских учениях». При этом в сообщении содержатся расхождения по времени: бизнесмен Евгений Пригожин погиб 23 августа, а информация о совместных учениях Армении и США была озвучена 6 сентября.
Ранее представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Россия считает недопустимыми попытки разжигания вражды и ненависти между гражданами двух стран за счет обвинения Москвы во всех бедах армянского народа. По ее словам, ни одну из сторон не может удовлетворить превалирующая в последнее время зачастую не соответствующая действительности информация о России и российско-армянских отношениях.