Մոսկվայի դատարանը ձերբակալել է գործարար Լեւ Մարտիրոսյանի ավելի քան 50 մլն ռուբլի արժողությամբ ունեցվածքը
Մոսկվայի դատարանը ձերբակալել է կրասնոդարցի գործարար Լեւ Մարտիրոսյանի անշարժ գույքը (50 մլն ռուբլի արժողությամբ), որը մեղադրվում է կաշառք տալու մեջ հողակտորի եւ տան տեսքով ՌԴ ՊՆ կադրերի գլխավոր վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Յուրի Կուզնեցովին։ Այս մասին գրել է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով գործի փաստաթղթերին։
Ձերբակալված գույքի մեջ են. բնակելի տուն Կրասնոդարում ավելի քան 27,3 մլն ռուբլի կադաստրային արժեքով, բնակարան երկրամասի մայրաքաղաքում՝ 5 մլն ռուբլի արժողությամբ, եւս մեկ բնակարան՝ 5,2 մլն ռուբլի, հողակտոր՝ 7,5 մլն ռուբլի արժողությամբ, ինչպես նաեւ BMW X5 մեքենա։ Դատարանը արգելք է դրել սեփականատիրոջ եւ այլ անձանց գույքի վրա, որպեսզի չկարողանան գործ ունենալ այդ գույքի հետ։
Գործարարի ակտիվների ձերբակալությունը դրվել է մայրաքաղաքի դատարանի կողմից՝ մեղադրական դատավճռի ի կատար ածման ապահովման նպատակով քաղաքացիական հայցի, տուգանքի գանձման կամ այլ գույքային գանձումների մասով, ինչպես նաեւ այն մասով, որ «այս միջոցները չկիրառելը կարող է հանգեցնել այդ գույքի մսխման հնարավորության»։ Ձերբակալված գույքը չի գերազանցում տուգանքի առավելագույն չափը, որը սահմանված է պատժամիջոցով։
Լեւ Մարտիրոսյանի հանդեպ հարուցվել է քրեական գործ այն բանից հետո, երբ նա կաշառք է տվել գեներալ-լեյտենանտ Յուրի Կուզնեցովին։ Քննության վարկածով՝ կուբանցի գործարարը կազմակերպել է պետպայմանագրեր եւ պայմանագրեր հյուրանոցային ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ, ավելի քան 372 մլն ռուբլի ընդհանուր գումարով։ Հայտնի է, որ գործարարը գեներալի կնոջ անունով ձեւակերպել է հողակտոր եւ տուն երկրամասի մայրաքաղաքում։
Յուրի Կուզնեցովի հանդեպ հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ ՔՕ 290 հոդվածի 6-րդ մասով (առանձնակի խոշոր չափերի կաշառքի ստացում)։ Նա ձերբակալվել է ռազմական դատարանի կողմից 2024թ. մայիսին։

Московский суд арестовал имущество бизнесмена Льва Мартиросяна стоимостью более 50 миллионов рублей
Московский суд арестовал недвижимость краснодарского предпринимателя Льва Мартиросяна, который обвиняется в даче взятки в виде земельного участка и дома бывшему начальнику главного управления кадров Минобороны РФ генерал-лейтенанту Юрию Кузнецову, на 50 млн руб. Об этом пишет ТАСС со ссылкой на документы дела.
Среди арестованного имущества есть: жилой дом в Краснодаре с кадастровой стоимостью более 27,3 млн руб., квартира в краевой столице стоимостью 5 млн руб., еще одна квартира — 5,2 млн руб., земельный участок — 7,5 млн руб., а также автомобиль BMW X5. Суд установил запрет собственнику и иным лицам распоряжаться этим имуществом.
Арест на активы предпринимателя наложен столичным судом в целях обеспечения исполнения обвинительного приговора в части гражданского иска, взыскания штрафа или других имущественных взысканий, а также из-за того, что «неприменение этих обеспечительных мер может привести к возможности траты этого имущества». Арестованное имущество не превышает максимального размера штрафа, установленного санкцией.
В отношении Льва Мартиросяна было возбуждено уголовное дело после того, как предприниматель передал взятку генерал-лейтенанту Юрию Кузнецову. По версии следствия, кубанский бизнесмен организовывал между ними госконтракты и договоры на оказание гостиничных услуг на общую сумму свыше 372 млн руб. Известно, что предприниматель оформил на жену генерала земельный участок и дом в краевой столице.
В отношении Юрия Кузнецова также возбуждено уголовное дело по ч. 6 ст. 290 УК РФ (получение взятки в особо крупном размере). Он был арестован военным судом в мае 2024 года.