Իրանի նախագահը նախազգուշացրել է, որ Լիբանանը կարող է դառնալ «եւս մեկ Գազա»
Իրավիճակը Լիբանանում կարող է վերաճել տարածաշրջանային հակամարտության, որը վտանգավոր կլինի ամբողջ աշխարհի համար։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Կա վտանգ, որ [Լիբանանում] տեղի ունեցող իրադարձությունների հրդեհը կտարածվի ամբողջ տարածաշրջանում։ Մենք չպետք է թույլ տանք Լիբանանին դառնալ եւս մեկ Գազա Իսրայելի ձեռքին»,- ասել է նա CNN հեռուստաընկերության հարցազրույցում։
Փեզեշքիանը նախազգուշացրել է, որ այդ իրադարձությունները կարող են վերաճել տարածաշրջանային հակամարտության, որը «վտանգավոր կլինի գալիք խաղաղության եւ հենց Երկիր մոլորակի համար»։ «Մենք պետք է կանխենք շարունակվող հանցավոր գործողությունները, որոնք կատարում է Իսրայելը։ «Հեզբոլլահը» չի կարող միայնակ դիմակայել երկրին [Իսրայելին], որին պաշտպանում, աջակցում եւ մատակարարում են արեւմտյան եկրները»,- ամփոփել է Իրանի նախագահը։

Президент Ирана предупредил, что Ливан может стать «еще одной Газой»
Ситуация в Ливане может перерасти в региональный конфликт, опасный для всего мира. Такое мнение выразил президент Ирана Масуд Пезешкиан.
«Существует опасность того, что пожар событий, происходящих [в Ливане], распространится на весь регион. Мы не должны позволить Ливану стать еще одной Газой в руках Израиля», - сказал он в интервью телекомпании CNN.
Пезешкиан предупредил, что эти события могут перерасти в региональный конфликт, который будет «опасен для будущего мира и самой планеты Земля». «Мы должны предотвратить продолжающиеся преступные действия, совершаемые Израилем. «Хезболлах» не может в одиночку противостоять стране [Израилю], которую защищают, поддерживают и снабжают западные страны», - заключил иранский президент.