Համաշխարհային բանկն Ուկրաինային տրամադրել է 1,2 միլիարդ դոլարի վարկ՝ երաշխավորված Ճապոնիայի կողմից
Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) տնօրենների խորհուրդը հինգշաբթի որոշում է կայացրել հաստատել Ճապոնիայի կառավարության կողմից երաշխավորված Ուկրաինային 1,2 միլիարդ դոլարի վարկը։ Այս մասին ասված է ՀԲ մամուլի ծառայության գրավոր հայտարարության մեջ։
Ինչպես հետևում է փաստաթղթից, միջոցներ են հատկացվել «Ուկրաինայի ամենախոցելի բնակչության» համար սոցիալական աջակցության 29 ծրագրերին աջակցելու համար՝ սոցիալական պաշտպանության ոլորտում Ներդրումներ սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ներառման, ճկունության և արդյունավետության համար (INSPIRE) ծրագրի շրջանակներում: Ֆինանսական հաստատությունն ընդգծել է, որ 1,2 միլիարդ դոլարի չափով վարկը տրամադրվում է Ճապոնիայի կառավարության երաշխիքներով՝ որպես Ուկրաինայի համար անհրաժեշտ վարկերի առաջխաղացման (ADVANCE Ukraine) հավատարմագրային հիմնադրամի և «Ուկրաինայի միջազգային աջակցության փաթեթի անբաժանելի մասն է, որն ուղղված է 2024 թվականին նրա ֆինանսական կարիքների բավարարմանը»:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ միջոցները կուղղվեն «հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց, ծնողազուրկներին, խնամքի տակ գտնվող երեխաներին, խնամատար ընտանիքներին, սոցիալապես անապահով ուսանողներին, ինչպես նաև Չեռնոբիլի ատոմակայանի աղետից և մարդկանց թրաֆիքինգի զոհերին»։ Ինչպես երևում է հայտարարությունից, INSPIRE նախագիծն ուղղված է նաև Ուկրաինայի իշխանությունների կողմից իրականացվող սոցիալական ոլորտում բարեփոխումներին աջակցելուն։
Մինչ օրս Համաշխարհային բանկը «մոբիլիզացրել է ավելի քան 38 միլիարդ դոլար՝ Ուկրաինային շտապ ֆինանսական աջակցության համար», նշվում է փաստաթղթում։ Այս գումարը ներառում է այնպիսի դոնոր երկրների «պարտավորություններն ու խոստումները», ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Ճապոնիան, Մեծ Բրիտանիան, Նորվեգիան, Նիդերլանդները, Իսպանիան, Գերմանիան, Կանադան, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Դանիան, Ավստրիան, Ֆինլանդիան, Իսլանդիան, Իռլանդիան, Ինդոնեզիան, Լիտվան, Լատվիա, Բելգիա և Կորեայի Հանրապետություն:

Всемирный банк предоставил Украине кредит на $1,2 млрд под гарантии Японии
Совет директоров Всемирного банка (ВБ) принял в четверг решение одобрить предоставление Украине займа на $1,2 млрд под гарантии правительства Японии. Об этом говорится в письменном заявлении пресс-службы ВБ.
Как следует из документа, средства выделяются на поддержку 29 программ социальной помощи «наиболее уязвимому населению Украины» по проекту в сфере социальной защиты Investing in Social Protection for Inclusion, Resilience, and Efficiency (INSPIRE). В финучреждении подчеркнули, что кредит в размере $1,2 млрд дается под гарантии правительства Японии в рамках целевого фонда Advancing Needed Credit Enhancement for Ukraine (ADVANCE Ukraine) и «является неотъемлемой частью пакета международной поддержки Украины, направленного на удовлетворение ее финансовых потребностей в 2024 году».
В документе подчеркивается, что средства пойдут на поддержку «людей с ограниченными возможностями, сирот, детей, находящихся под опекой, приемных семей, социально не защищенных студентов, а также жертв катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и торговли людьми». Как следует из заявления, проект INSPIRE также нацелен на поддержку реформ в социальной сфере, проводимых украинскими властями.
На сегодняшний день ВБ «мобилизовал более $38 млрд на экстренную финансовую поддержку Украины», отмечается в документе. В эту сумму входят «обязательства и обещания» таких стран-доноров, как США, Япония, Великобритания, Норвегия, Нидерланды, Испания, Германия, Канада, Швейцария, Швеция, Дания, Австрия, Финляндия, Исландия, Ирландия, Индонезия, Литва, Латвия, Бельгия и Республика Корея.