Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևը ԼՂ-ի վերաբերյալ հիմնականում թելադրված է Փարիզի և Անկարայի միջև եղած տարաձայնություններով. Կոսաչով
Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հիմնականում թելադրված է Փարիզի և Անկարայի միջև եղած տարաձայնություններով. այն կմնա որպես առաջարկություն Ֆրանսիայի կառավարության համար։ Այս մասին Ria.ru-ի հետ զրույցում ասել է Դաշնության խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը:
«Դա կարող է պարադոքսալ թվալ, բայց ես կասկած ունեմ, որ Ֆրանսիայի Սենատի որոշումը ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է, մեր ֆրանսիացի գործընկերների անկեղծ հույզերի ամբողջ ըմբռնումով, այլև Թուրքիայի», - ասել է Կոսաչովը։
Ըստ նրա՝ վերջին շաբաթների ընթացքում ֆրանսա-թուրքական հարաբերությունները, պարզվում է, պայմանավորված էին մի շարք հանգամանքներով, այդ թվում` ողբերգական, գործնականում զրոյական մակարդակում, այն հասավ հարձակողական բնույթի ամենաբարձր մակարդակի վրա:
«Միևնույն ժամանակ, հայտնի է, որ Թուրքիան, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, այդուհանդերձ բացահայտ ադրբեջանամետ դիրքորոշում է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում: Եվ այս իրավիճակում ֆրանսիական հասարակության մեջ հայամետ ավանդական համակրանքն ավելացել է այժմյան ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների կուտակված գրգռմանը՝ միջազգային գործերում Թուրքիայի պահվածքի պատճառով», - կարծում է սենատորը:
Ըստ Կոսաչովի՝ Սենատի միաձայն դիրքորոշումը շատ առումներով «ցույց է տալիս, որ Ֆրանսիան պակաս պատրաստ չէ քաղաքականության կտրուկ քայլերի», բայց մինչ այժմ ոչ այլ ինչ է, քան ցույց: «Գործնականում կասկած չկա, որ կառավարությանը որպես առաջարկություն ընդունված այս նախաձեռնությունը կմնա այդպիսին», - ասաց խորհրդարանականը:
«Միգուցե, այդպես ավելի լավ է. ի վերջո, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը պետք է մնա, առաջին հերթին, հայ-ադրբեջանա-քաղաքական երկխոսության թեման: Առանց վերջնագրերի ու առանց բռնի սցենարների», - եզրափակել է սենատորը:

Косачев прокомментировал резолюцию французского сената о признании НКР
Резолюция сената Франции по Нагорному Карабаху во многом продиктована разногласиями Парижа и Анкары, она так и останется рекомендацией для французского правительства, считает глава международного комитета Совфеда Константин Косачев.
Сенат Франции в среду принял резолюцию, в которой звучит призыв к правительству признать Нагорный Карабах.
«Как это ни прозвучит парадоксально, но у меня есть подозрение, что решение сената Франции - не только про Нагорный Карабах, при всем понимании искренних эмоций наших французских коллег, но и про Турцию», - сказал Косачев РИА Новости.
По его словам, в последние недели французско-турецкие отношения оказались в силу ряда обстоятельств, в том числе трагических, практически на нуле, дело дошло до «обмена любезностями» оскорбительного характера на высшем уровне.
«При этом известно, что Турция, будучи участником Минской группы ОБСЕ, тем не менее заняла откровенно проазербайджанскую линию по Нагорному Карабаху. И в этой ситуации традиционные проармянские симпатии во французском обществе наложились на накопившееся раздражение теперь уже французских политиков поведением Турции в международных делах», - полагает сенатор.
По мнению Косачева, единодушная позиция сената - это во многом «демонстрация того, что и Франция в не меньшей степени готова к резким шагам в политике», но пока не более, чем демонстрация. «Сомнений в том, что данная инициатива, принятая как рекомендация правительству, так и останется таковой, практически нет», - сказал парламентарий.
«Может, оно и к лучшему - все-таки ситуация вокруг Нагорного Карабаха должна оставаться предметом прежде всего двустороннего азербайджано-армянского политического диалога. Без ультиматумов и без силовых сценариев», - заключил сенатор.