ԵՄ-ն կարող է վերանայել հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, եթե իրավիճակը վատթարանա. Reuters
Եվրամիությունը կարող է վերանայել հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, ներառյալ ֆինանսական օգնությունը, և պատժամիջոցներ սահմանել անհատների նկատմամբ, եթե ճգնաժամը սրվի Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գրավումից հետո: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով ԵՄ դիվանագիտական ծառայության փաստաթղթին։
Փաստաթղթում ասվում է, որ ԵՄ-ն կարող է վերանայել քաղաքական ներգրավվածությունը, ֆինանսական աջակցությունը և ոլորտային համագործակցությունը, սակայն չի նշվում Ադրբեջանի էներգետիկ հատվածը:
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Խոսեպ Բորելը և ԵՄ 27 երկրների բազմաթիվ առաջնորդներ դատապարտել են Ադրբեջանի ագրեսիան Ղարաբաղի դեմ։ Դիվանագետներն ասում են, որ ԵՄ երկրների միջև տարաձայնություններ կան, թե արդյոք պետք է ավելի ուժեղ դիվանագիտական կամ քաղաքական գործողություններ ձեռնարկել: ԵՄ-ի պատասխանի որոնումը բարդանում է նրանով, որ նա ցանկանում է ավելի շատ ապավինել ադրբեջանական նավթին և գազին՝ ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներից հրաժարվելու պատճառով:
Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության կողմից պատրաստված փաստաթուղթը, որը տեսել է Reuters-ը, ուրվագծում է հետագա հնարավոր պատասխանները, սակայն զգուշավոր երանգ է հնչում:
Նշվում է, որ իրավիճակի վատթարացման դեպքում ԵՄ-ն կարող է դիտարկել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները վերանայելու հարցը՝ «աստիճանական մոտեցման հիման վրա»։ «Մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների դեպքում նման խախտումների համար պատասխանատուների նկատմամբ կարող են կիրառվել սահմանափակող միջոցներ»,- ասվում է փաստաթղթում։
ԵՄ պատժամիջոցների վերաբերյալ որոշումները սովորաբար պահանջում են անդամ երկրների միաձայնություն:
Դիվանագետը մի երկրից, որը հանդես է գալիս Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի կոշտ դիրքորոշմամբ, անանուն մնալու պայմանով ասել է, որ փաստաթուղթը «արտացոլում է անդամ երկրների տարբեր դիրքորոշումների հավասարակշռությունը. մենք ավելին ենք ուզում, իսկ մյուսներն ընդհանրապես ոչինչ չեն ուզում»:
Դիվանագետներն ասում են, որ Ֆրանսիան, Գերմանիան և Նիդեռլանդները նրանց թվում են, որոնք պնդում են, որ Բաքվի նկատմամբ անհամաձայնության ավելի կտրուկ ազդանշաններ լինեն, մինչդեռ այլ երկրներ, ինչպիսիք են Ավստրիան և Հունգարիան, դեմ են նման մոտեցմանը:
Երկրորդ դիվանագետն ասել է, որ ԵՄ-ն, ի վերջո, կարող է ավելին անել, քան դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները և փոխարենը կենտրոնանալ Հայաստանին տնտեսական և, հնարավոր է, ռազմական օգնության վրա:
Փաստաթուղթը ԵՄ-ին հրավիրում է դիտարկել «Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին հետագա աջակցություն ցուցաբերելու քաղաքական և տնտեսական գործողությունները, այդ թվում՝ անվտանգության և կայունության, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակման ոլորտներում»։

Reuters: ЕС может пересмотреть связи с Азербайджаном в случае ухудшения ситуации
Европейский Союз может пересмотреть связи с Азербайджаном, включая финансовую помощь, и применить санкции к отдельным лицам в случае ухудшения кризиса  после военного захвата Баку Нагорного Карабаха. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на документ дипломатической службы ЕС.
В документе говорится, что ЕС может пересмотреть политическое взаимодействие, финансовую помощь и отраслевое сотрудничество, при этом в нем не упоминается энергетический сектор Азербайджана.
Глава внешней политики ЕС Жозеп Боррель и многие лидеры блока 27 стран осудили агрессию Азербайджана против Карабаха. о дипломаты говорят, что среди стран ЕС существуют разногласия по поводу того, следует ли предпринимать более решительные дипломатические или политические действия. Поиск ответа ЕС осложняется его стремлением больше полагаться на азербайджанскую нефть и газ, в связи с отказом  от российских энергоносителей.
В документе, подготовленном Европейской службой внешних действий, с которым ознакомилось агентство Reuters, обрисовывается дальнейшая возможная реакция, но он носит осторожный тон.
Отмечается, что если ситуация ухудшится, ЕС может рассмотреть возможность пересмотра своих отношений с Азербайджаном «на основе постепенного подхода».  «В случае совершения серьезных нарушений прав человека могут быть предусмотрены ограничительные меры в отношении лиц, ответственных за такие нарушения», - говорится в документе.
Решения о санкциях ЕС обычно требуют единогласия среди стран-членов.
Дипломат страны, выступающей за более жесткую позицию в отношении Азербайджана, на условиях анонимности заявил, что документ «отражает баланс различных позиций государств-членов: мы хотим большего, а другие вообще ничего не хотят».
По словам дипломатов,  Франция, Германия и Нидерланды входят в число тех, кто настаивает на резких сигналах неодобрения в отношении Баку, в то время как другие страны, такие как Австрия и Венгрия, против подобного подхода.
Второй дипломат сказал, что ЕС, возможно, в конечном итоге не сделает ничего кроме как осуждения действий  Азербайджана, и вместо этого сосредоточится на поддержке Армении, экономической и, возможно, военной помощи.
В документе предлагается ЕС рассмотреть «политические и экономические действия для дальнейшей поддержки демократически избранных властей Армении, в том числе в области безопасности и устойчивости, а также продолжения демократических реформ».