Բաքվում մեկնարկել են թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները
Ադրբեջանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի համաձայն` հունիսի 28-ին Բաքվում սկսվել են մարտական կրակով «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք-2021» համատեղ մարտավարական վարժանքներ, նշում է minval.az-ը:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական անձնակազմերի մասնակցությամբ զորավարժությունների հիմնական նպատակն է բարելավել երկու երկրների բանակների ստորաբաժանումների փոխգործակցությունը ռազմական գործողությունների ընթացքում, հրամանատարների շրջանում զարգացնել ռազմական որոշումներ կայացնելու և ստորաբաժանումներ ղեկավարելու և վերահսկելու հմտությունները:
Զորավարժություններին, որոնք կտևեն մինչև հունիսի 30-ը, ներգրավված է մինչև 600 մարդ, մինչև 40 տանկ և այլ զրահամեքենա, մինչև 20 տարբեր տրամաչափի հրետանային կայանք և ականանետ, 7 մարտական և տրանսպորտային ուղղաթիռ, տարբեր նշանակության 3 անօդաչու թռչող սարք, մինչև 50 տրանսպորտային միջոց:

В Баку стартовали азербайджано-турецкие учения «Мустафа Кемаль Ататюрк-2021»
Согласно заключенному между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой соглашению о сотрудничестве в военной сфере, с 28 июня в Баку начались совместные тактические учения с боевой стрельбой «Мустафа Кемаль Ататюрк-2021».
Как сообщили в Министерстве обороны, основной целью учений с участием азербайджанских и турецких военнослужащих является совершенствование взаимодействия подразделений армий двух стран в ходе проведения боевых операций, развитие у командиров навыков принятия военных решений и управления подразделениями.
В учениях, которые продлятся до 30 июня, задействовано до 600 человек личного состава, до 40 танков и другой бронетехники, до 20 артиллерийских установок и минометов различного калибра, 7 боевых и транспортных вертолетов, 3 беспилотных летательных аппарата различного назначения, до 50 единиц автомобильной техники.