Ռուսաստանն աշխատանքային միգրանտների կարիք ունի. Պուտինի մամուլի քարտուղար
Ռուսաստանը այլ երկրներից աշխատանքային միգրանտների կարիք ունի՝ ժողովրդագրական լարված իրավիճակի ֆոնին երկրի դինամիկ զարգացման համար և ողջունում է նրանց ժամանումը, RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Միգրանտներն անհրաժեշտություն են։ Փաստն այն է, որ մենք ժողովրդագրական շատ լարված իրավիճակ ունենք։ Մենք ապրում ենք աշխարհի ամենամեծ երկրում, բայց քիչ ենք»,- նշել է Պեսկովը։
«Որպեսզի մենք դինամիկ զարգանանք և իրականացնենք զարգացման բոլոր ծրագրերը, իհարկե, մեզ պետք են աշխատողներ։ Մենք միայն ողջունում ենք նրանց»,- հավելել է նա:
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, աշխատանքային միգրացիան Ռուսաստանում պետք է կարգավորվի, որպեսզի միգրանտների շրջանում վերանան հանցավորության կանոնները։
Նա նշել է, որ ոչ բոլոր միգրանտներն են խնդիր Ռուսաստանի համար, այլ միայն նրանք, ովքեր անօրինական կերպով են գտնվում Ռուսաստանի Դաշնությունում, դա ռիսկեր է ստեղծում բոլոր տեսակի հանցագործությունների, այդ թվում՝ կրոնական ծայրահեղականության տարածման համար։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարն ընդգծել է, որ անօրինական ներգաղթյալները և Ռուսաստանի Դաշնության օրենքները խախտող միգրանտները նախադրյալներ են ստեղծում հանցավորության տարածման համար։

Пресс-секретарь Путина: Россия нуждается в трудовых мигрантах
Россия нуждается в трудовых мигрантах из других государств для динамичного развития страны на фоне напряженной демографической ситуации, приветствует их приезд, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в интервью РИА Новости.
«Мигранты - это потребность. Дело в том, что у нас очень напряженная демографическая ситуация. Мы живем в самой большой стране мира, но нас мало», - отметил Песков.
«Чтобы мы динамично развивались, реализовали все планы развития, конечно, нам нужны рабочие руки. Мы их только приветствуем», - добавил он.
При этом, по его словам, трудовую миграцию в России нужно регламентировать, чтобы исключить преступность среди мигрантов, правила в этой сфере должны быть жесткими, но понятными и удобными.
Он отметил, что проблему для России представляют не все мигранты, которые прибыли в страну, а только те, кто находится в РФ нелегально, это создает риски для распространения всех видов преступности, в том числе религиозного экстремизма.
Пресс-секретарь российского президента подчеркнул, что нелегалы и мигранты, которые нарушают законы РФ, создают предпосылки для распространения преступности.