ԱՄՆ-ը մանրամասներ է հայտնել համացանցում հայտնված Իրանին առնչվող Իսրայելի հույժ գաղտնի ծրագրերի արտահոսքի վերաբերյալ
ԱՄՆ պաշտոնյաները հետաքննում են ամերիկյան երկու հույժ գաղտնի փաստաթղթերի ակնհայտ արտահոսքը, որոնք ցույց են տալիս, որ ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունները հետևում են Իսրայելի հնարավոր նախապատրաստություններին Իրանի վրա հարձակման համար, հաղորդում է NBC News-ը՝ վկայակոչելով պաշտոնական աղբյուրները:
Ըստ ամերիկացի պաշտոնյայի, ազգային անվտանգությանը հասցված վնասը, ըստ երևույթին, սահմանափակ է, թեև գնահատումը դեռ շարունակվում է։ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները հրաժարվել են մեկնաբանել փաստաթղթերը, որոնք հրապարակվել են ուրբաթ օրը Telegram-ում։ Երկու փաստաթղթերն էլ նշված են որպես «Հույժ գաղտնի»:
Փաստաթղթերից մեկի վերնագիրն է․ «Իսրայել. ռազմաօդային ուժերը շարունակում են Իրանին հարվածելու նախապատրաստությունը և 2024 թվականի հոկտեմբերի 15-16-ը խոշոր ուժերի ներգրավմամբ երկրորդ զորավարժություններ են անցկացնում»:
Երկրորդ փաստաթուղթը վերնագրված է «Երկրատարածական հետախուզության ազգային գործակալություն»․ այսպես է կոչվում  ամերիկյան հետախուզական գործակալությունը, որը մասնագիտացած է արբանյակային լուսանկարների և հետախուզական տեղեկատվության այլ աղբյուրների վերլուծության մեջ:
Փաստաթղթում ասվում է. «Իսրայելական բանակը շարունակել է պատրաստել հիմնական զինամթերքը և  անօդաչու թռչող սարքերի գաղտնի գործունեությունը, գրեթե անկասկած 2024 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Իրանի դեմ հարված հասցնելու համար»:
«Մենք չենք կարող ճշգրիտ կանխատեսել Իրանի վրա հարձակման մասշտաբներն ու ծավալները, և նման հարվածը կարող է տեղի ունենալ առանց աշխարհագրական դիրքի հետագա նախազգուշացման», - նշվում է գաղտնազերծված փաստաթղթերից մեկում։
Փաստաթղթում նաև ասվում է, որ Իսրայելը, ըստ երևույթին, ցրել է իր միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռները (IRBM)՝ որպեսզի պաշտպանի դրանք Իրանի հարձակումից, և որ որևէ նշան չկա, որ Իսրայելը պատրաստվում է միջուկային հարված հասցնել Իրանին:

В США обнародовали подробности о слитых в Сеть сверхсекретных планах Израиля в отношении Ирана
Официальные лица США расследуют очевидную утечку двух сверхсекретных американских документов, которые свидетельствуют о том, что американские разведывательные агентства отслеживают возможные приготовления Израиля к нападению на Иран, сообщает NBC News со ссылкой на официальные источники.
Ущерб национальной безопасности, по словам американского чиновника, по-видимому, ограничен по масштабам, хотя оценка все еще продолжается. Спецслужбы США отказались комментировать документы, которые были опубликованы в пятницу в Telegram. На обоих документах есть пометки «Совершенно секретно».
Заголовок одного из документов гласит: «Израиль: Военно-воздушные силы продолжают подготовку к нанесению удара по Ирану и проводят вторые учения с привлечением крупных сил 15-16 октября 2024 года».
Второй документ озаглавлен «Национальное агентство геопространственной разведки» - так называется американское разведывательное агентство, специализирующееся на анализе спутниковых снимков и других источников разведывательной информации.
В заголовке документа говорится: «Армия обороны Израиля продолжила подготовку основных боеприпасов и скрытую деятельность беспилотных летательных аппаратов, почти наверняка для нанесения удара по Ирану 16 октября 2024 года».
«Мы не можем точно предсказать масштаб и размах удара по Ирану, и такой удар может быть нанесен без дальнейшего предупреждения о географической точке», - отмечается в тексте одного из расекреченных документов.
В нем также говорится, что Израиль, по-видимому, рассредоточил свои баллистические ракеты средней дальности (БРСД) в качестве оборонительной меры для их защиты от нападения Ирана и что нет никаких признаков того, что Израиль планирует нанести ядерный удар по Ирану.