Ադրբեջանական բիզնեսը կարող է կորցնել գրեթե 1,2 միլիարդ դոլար, եթե կորցնի ռուսական շուկան․ «ՌԻԱ Նովոստի»
Ադրբեջանական բիզնեսները կարող են կորցնել գրեթե 1.2 միլիարդ դոլար, եթե կորցնեն ռուսական շուկան, հաշվարկել է ՌԻԱ Նովոստին՝ հիմնվելով ՄԱԿ-ի «Comtrade» հարթակի տվյալների վրա։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը Ադրբեջանին մատակարարում է իր արտահանման միայն 0.8%-ը։
Այս շաբաթվա սկզբին Ադրբեջանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը Minval-ին ասել է, որ Մոսկվայի և Բաքվի միջև մի շարք խոշոր համատեղ տնտեսական նախագծերի շուրջ բանակցությունները դադարեցվել են։
Անցյալ տարի Ադրբեջանը 26.6 միլիարդ դոլարի ապրանքներ է արտահանել: Դրանցից գրեթե 1.2 միլիարդ դոլարը կամ 4.4 տոկոսը ուղղվել է Ռուսաստան: 2023 թվականի համեմատ, դեպի Ռուսաստան Ադրբեջանի արտահանումը նվազել է 1.5 տոկոսով, իսկ ընդհանուր արտահանումը՝ մեկ հինգերորդով:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի Բանկի տվյալներով՝ 2024 թվականին Ռուսաստանի արտահանումը կազմել է 433,1 միլիարդ դոլար: Դրանցից Ադրբեջան մատակարարումները կազմել են ընդամենը 0,8 տոկոսը՝ 3,6 միլիարդ դոլար: Սա 15 տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ:
Միևնույն ժամանակ, 2024 թվականի արդյունքների համաձայն, Ռուսաստանից ադրբեջանական արտահանումը առավելագույնըին է հասել 2020 թվականից ի վեր, իսկ ադրբեջանական արտահանումը հասել է պատմական առավելագույնին։

РИА Новости: Азербайджанский бизнес при утрате российского рынка может потерять почти $1,2 млрд
"Азербайджанский бизнес при утрате российского рынка может потерять почти 1,2 миллиарда долларов, подсчитало РИА Новости по данным платформы ООН Comtrade.
При этом Россия поставляет в Азербайджан всего 0,8% своего экспорта.
Ранее на этой неделе депутат национального собрания Азербайджана Расим Мусабеков заявил изданию Minval о приостановлении переговоров между Москвой и Баку по ряду крупных совместных экономических проектов.
По итогам прошлого года Азербайджан экспортировал товаров на 26,6 миллиарда долларов. Из них почти 1,2 миллиарда, или 4,4 процента, пришлись на поставки в Россию. По сравнению с 2023 годом азербайджанский в Россию упал на 1,5 процента, а общий — на пятую часть.
В то же время российский экспорт за 2024 год, по данным Банка России, составил 433,1 миллиарда долларов. Из них на поставки в Азербайджан пришлось лишь 0,8 процента — 3,6 миллиарда долларов. Это на 15 процентов больше, чем год назад.
При этом по итогам 2024 года на Россию в азербайджанском экспорте пришлись максимальные значения с 2020 года, а Азербайджана в российском достигла исторического максимума."