Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների հարցը պետք է լուծել համալիր՝ հաշվի առնելով նաև աբխազական երկաթուղու և Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը. Թավադյան
2020 թվականն իր շտկումներն է մտցրել ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության մեջ։ Ինչպես այլ երկրներում, Հայաստանում 2020թ. նույնպես նվազել են ապրանքաշրջանառության տեմպերը։ 2020թ. համախառն արտահանումը նվազել է 3.9% - ով (2649 մլն-ից մինչև 2544 մլն դոլար) ։ ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման նվազումը կազմել է 8.3%: 2019թ. - ին Հայաստանի արտահանումն աճել է 9.8% - ով, իսկ ԵԱՏՄ երկրներ ՝ 11.7% - ով։ 2020թ. - ին արձանագրվել է Հայաստանից Բելառուս և Ղազախստան արտահանման աճ ՝ համապատասխանաբար 18.7 և 19.3% - ով: Երկարատև և կայուն աճից հետո դեպի Ռուսաստան արտահանումը պանդեմիայի պայմաններում կրճատվել է 9.0% - ով։ Այս մասին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ԵԱՏՄ - ին երկրի անդամակցության համատեքստում և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հաղորդակցության աշխատանքի վերսկսման հեռանկարները" թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտնեց տնտեսական գիտությունների դոկտոր, Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Աշոտ Թավադյանը:
Նրա խոսքով ՝ 2020թ. ընթացքում գունավոր մետաղների հանքանյութի արտահանումն աճել է 12.3% - ով ։ Գունավոր մետաղների արտահանումը կազմել է ընդհանուր արտահանման 29.3% - ը ՝ նախորդ տարվա հիմնական հոդվածներից 25.1% - ի համեմատ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի արտահանումը նվազել է 11.8% - ով, ծխախոտի արտահանումը ՝ 12.3% - ով, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային արտադրանքի արտահանումը ՝ 18.2% - ով: Այդ ապրանքների արտահանման ընդհանուր ծավալը 2019թ. կազմել է 37.7%, իսկ 2020-ին այն նվազել է մինչև 33.8% ։ Արդեն երկրորդ տարին է ՝ նվազում է թեթև արդյունաբերության արտադրանքի արտահանումը, որի տեսակարար կշիռը 2018-ին հասել էր 211 մլն դոլարի, իսկ 2020թ. այդ ցուցանիշը նվազել է ամբողջ արտահանման 5.2% - ի չափով ՝ հասնելով 131 մլն դոլարի: Վերածնված թեթև արդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսական աճի ապահովման համար լոկոմոտիվ դառնալու ներուժ ուներ։ Նախատեսվում է տեքստիլ և տրիկոտաժի արտադրանքի արտահանման վերականգնման աճ:  Հայաստանի համար առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի թեթև արդյունաբերության ամրապնդումն ու աճի ապահովումը։ Սա կարեւոր է, քանի որ ապահովում է զբաղվածության զգալի աճ. աճել է սննդամթերքի արտահանումը ՝ 84.7% - ով, բանջարեղենի արտահանումը ՝ 19.4% - ով, բանջարեղենի վերամշակումից հետո ստացվելիք արտադրանքը՝ 28.0% - ով, կաթնամթերքի և ձվի արտահանումը ՝ 47.3% - ով:
Հայաստանի ներմուծման մասով գրեթե նույն դինամիկան կա ։ 2020թ. ներմուծումը կրճատվել է 17.7% - ով (5538 մլն-ից մինչև 4559 մլն դոլար)։ ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստան ներմուծման աճ գրեթե չի գրանցվել։ Նշենք, որ 2019թ. - ին ներմուծման աճ է գրանցվել 11.3% - ով, իսկ ԵՏՄ-ից ՝ 18.5% - ով: 2020թ. աճել է ներկրումը Բելառուսից և Ղազախստանից համապատասխանաբար 18.0% և 110.9% - ով: Ռուսաստանից ներկրումը կրճատվել է 0.7% - ով ։ Հայաստանի ներմուծման հիմնական հոդվածը վառելիքն է, որը 2020թ. կրճատվել է 6.3% – ով ՝ կազմելով 717 մլն դոլար ։ Հիմնականում ներմուծման բոլոր հոդվածները 2020թ. նվազման միտում ունեին։ Ազդել է կորոնովիրուսի պանդեմիան, ռազմական դրությունը և պատերազմից հետո հայկական արժույթի կտրուկ էժանացումը ։
Սակայն, փորձագետի կարծիքով, կանխատեսվում է արտահանման, ինչպես նաև ներմուծման վերականգնման աճ ՝ սկսած 2021թ. երկրորդ կեսից։
«Հետաքրքիր է այն փաստը, որ եթե 2017-ի սկզբին Ռուսաստան արտահանման կազմում գերակշռում էին ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները, ապա արդեն 2018-ին, իսկ այնուհետև 2019-ին արտահանումն ավելի դիվերսիֆիկացվել է և դա ունի շարունակական բնույթ, ինչը ևս ցույց է տալիս ԵԱՏՄ շուկայի կարևորությունը Հայաստանի համար ։ Պետք է օգտագործել ԵԱՏՄ բոլոր հնարավորությունները պատրաստի արտադրանքի արտահանման հետագա աճի համար դեպի Ռուսաստան, ինչպես նաև ԵԱՏՄ այլ երկրներ», - նշել է Թավադյանը ։
Նրա խոսքով, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը համաճարակի եւ ռազմական դրության պայմաններում համեմատաբար լավ հակազդեցություն ցուցաբերեց ազգային արժույթի տատանումներին: ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արտարժույթի փոխարժեքն արժեզրկվել է մոտ 8 տոկոսով։ Սակայն Հայաստանում դրված է բացասական առևտրային հաշվեկշռի վիճակի էական բարելավման, ՀՆԱ-ի նկատմամբ արտահանման հարաբերակցության աճի ապահովման, արտահանման հետագա դիվերսիֆիկացիայի, պատրաստի արտադրանքի արտադրության խթանման խնդիրը։ ԵՏՄ շրջանակներում այդ խնդիրները լուծելու զգալի ներուժ կա, ինչը, իհարկե, կբարձրացնի Հայաստանի տնտեսության մրցունակությունը։
Համաճարակի և հետպատերազմյան իրավիճակի պայմաններում հատկապես կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի ապրանքաշրջանառության աճի համար Միության շրջանակներում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատանքային ռեսուրսների միասնական շուկայի լիարժեք ձևավորումը։ Ազատության բոլոր չորս պարամետրերը ՝ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատանքային ռեսուրսների շարժը, պետք է գործեն առանց բացառումների։
ԵԱՏՄ ներուժի բարձրացման համար բավական արդիական է մնում կոոպերացիայի և առաջին հերթին ԵԱՏՄ երկրների ռազմավարական օբյեկտների արդիականացման ճանապարհային քարտեզի մշակումը ՝ հաշվի առնելով ՌԴ «արդյունաբերական քաղաքականության մասին» օրենքը և ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի 4-րդ հոդվածը:
Հայաստանի համար առանձնակի կարեւորություն է ձեռք բերում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի որոշումը ԵԱՏՄ արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի ստեղծման մասին, որի նպատակն է ԵԱՏՄ երկրների արդյունաբերական քաղաքականության համաձայնեցումը եւ ԵԱՏՄ արդյունաբերական համալիրի զարգացման ռազմավարությունների, ուղղությունների եւ հեռանկարների վերաբերյալ առաջարկությունների պատրաստումը: Հայաստանը բոլոր հնարավորություններն ունի ԵԱՏՄ երկրների հետ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու համար։ Դրան կնպաստի հանքային մթերքների գների հավասարեցումը, Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը և ՀՀ տնտեսության ապրանքաշրջանառության աճին ուղղակիորեն նպաստող ռիսկ չունեցող հաղորդակցությունների բացումը։ Համագործակցության հեռանկարներ կան պաշտպանական արդյունաբերության, էներգետիկայի, մետալուրգիական արդյունաբերության, մեքենաշինության, էլեկտրատեխնիկայի և սարքաշինության, շինանյութերի արտադրության, քիմիական արդյունաբերության, թեթև արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և սննդի արդյունաբերության, դեղերի արտադրության, զբոսաշրջության զարգացման ոլորտներում:
ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճի և կոոպերացիայի ամրապնդման համար անհրաժեշտ է գնաճի մասին ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի 63-րդ հոդվածի հստակ կատարում և պայմանագրում գնաճի մակարդակների միջև մինչև 3 տոկոսային կետի տարբերության փուլային նվազում: Նպատակահարմար է ԵԱՏՄ երկրներում անցնել էներգետիկ ռեսուրսների առևտրի ռուբլով հաշվարկների։ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության աճի համար համաձայնեցված արժութային քաղաքականություն վարելու առանցքային անհրաժեշտություն կա ՝ ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի 64-րդ հոդվածում նշելով ազգային արժույթների փոխարժեքի հնարավոր տատանումը (ոչ ավելի, քան 3%):
«Անհրաժեշտ է նշել հետեւյալ գործոնը. ազգային արժույթով փոխհաշվարկները գործնականում չընդլայնելու, կոնկրետ էներգետիկ ռեսուրսների փոխհաշվարկներում Ռուսական ռուբլին չկիրառելու դեպքում ԵԱՏՄ երկրների կենտրոնական բանկերը հստակ խթան չեն ունենա ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի պահանջները հստակ կատարելու, ինչպես նաեւ համապատասխան նորմատիվների եւ փաստաթղթերի համաձայնեցման եւ ընդունման համար: Առանց ազգային արժույթով փոխհաշվարկների անցնելու ՝ հատկապես էներգառեսուրսների մասով  հնարավոր չէ լուծել ԵԱՏՄ - ում էներգառեսուրսների ազատականացման եւ գների համակարգման կարեւոր խնդիրը», - ընդգծել է Թավադյանը:
Ապրանքաշրջանառության աճի համար անհրաժեշտ է բարձրացնել նաեւ երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերություններում թափանցիկության մակարդակը։ Դրա համար պետք է հստակեցնել ԵՏՄ մասին պայմանագրի 69-րդ հոդվածը։ Դրան կնպաստի նաև ԵԱՏՄ երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների թվայնացումը։
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների գիտական հետազոտությունների միջպետական հիմնադրամի ստեղծումը թույլ կտա ապահովել հիմնարար և կիրառական առաջնահերթ հետազոտությունների, միջպետական նշանակության նորարարական և վենչուրային նախագծերի մշակումների համապատասխան ֆինանսավորումը, թվային տնտեսության խնդիրների լուծումը:
Նրա խոսքով ՝ համատեղ հետազոտությունների արդյունավետությունը զգալի բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է գիտական հետազոտությունների միջպետական հիմնադրամ ստեղծել ՝ ելնելով ԵԱՏՄ ընդունված հռչակագրից։
ԵԱՏՄ-ում հանքային ապրանքների գների հավասարեցումը և արտահանման տուրքի վերացումը ինտեգրման ժամանակ ակնհայտորեն կնպաստեն ՀՆԱ-ի և արտահանման աճին։ Էժան էներգակիրներին, առաջին հերթին բնական գազին հասանելիությունը կնպաստի համեմատաբար փոքր տնտեսություն ունեցող ԵԱՏՄ անդամ պետությանը ՝ ավելի սեղմ ժամկետներում իրացնել աճի ներուժը։
Միության տնտեսության արդիականացումը, կոոպերացիան և մրցունակության բարձրացումը առանցքային գործոններ են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների արտադրանքի արտահանման աճի համար: Այս երեք գործոնները, հաշվի առնելով կուտակային ազդեցությունը, ոչ միայն ուղղակիորեն կնպաստեն ՀՆԱ-ի, արտահանման աճին, այլեւ էապես կբարձրացնեն բնակչության զբաղվածության մակարդակը: Հզորությունների օպտիմալ բեռնմանը պետք է նպաստի արտադրանքի ազատ մուտքը ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկա։ Բացվում է նաև ԵԱՏՄ ողջ տարածքում պետական գնումների մրցույթներին ընկերությունների մասնակցության հնարավորությունը:
ԵԱՏՄ-ին ինտեգրվելու դեպքում էապես մեծանում է միության անդամ պետության տրանսպորտային և տարանցիկ ներուժը։ ԵԱՏՄ բոլոր երկրները շահագրգռված են երկաթուղային և ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջանցքների, ինչպես նաև էլեկտրացանցերի զարգացմամբ բոլոր առևտրատնտեսական ուղղություններով:
Խիստ անհրաժեշտ է Հարավային Կովկասում հաղորդակցային խնդիրների լուծման ուղղությամբ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների աշխատանքի ակտիվացումը, ինչն, ըստ էության, բխում է այդ ուղղությամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի նախաձեռնությունից: Այստեղ համակարգային մոտեցում է անհրաժեշտ։
«Այստեղ առանցքային նշանակություն ունի առանց բացառումների Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի վարչապետի հայտարարության լիարժեք կատարումը։ Կողմերից մեկի ձգտումը չկատարել հայտարարության 7-րդ, 8-րդ կետերը եւ 9-րդ կետի կատարման փորձը միայն երկրներից մեկի շահերից ելնելով թույլ չի տա բացել տրանսպորտային հաղորդակցությունները: 9-րդ կետում հստակ նշված է ՝ «տարածաշրջանում բացվում են բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը», սակայն փաստացի արձանագրվում է հակառակ գործընթացը։ Համաձայնագրի ստորագրումից հետո փակվել է Վարդենիսի եւ Մարդակերտի միջեւ ճանապարհը։ Դա, իհարկե, վտանգ է ներկայացնում տվյալ հայտարարության լիարժեք կատարման համար։ Իրականում տնտեսական առումով առավել ձեռնտու է Իջևան-Ղազախ ճանապարհի ապաշրջափակումը, ինչը Հայաստանը ուղղակիորեն կկապի Ռուսաստանի հետ։ Այս տարբերակները ժամանակի եւ ծախսերի առումով առավել շահավետ են: Տնտեսապես նպատակահարմար է նաև Երասխից Սադարակ (Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն) երկաթուղու վերականգնումը։ Ընդհանուր առմամբ կարծում ենք, որ Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների հարցը պետք է լուծել համալիր ՝ հաշվի առնելով նաեւ աբխազական երկաթուղու եւ Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը։ Հաշվի առնելով, որ Թուրքիան ակտիվորեն ընդլայնվում է դեպի Անդրկովկաս, ապա դա, իհարկե, նրա վրա է դնում նաեւ տրանսպորտային խնդիրների լուծման որոշակի պատասխանատվություն։ ԵԱՏՄ բոլոր անդամներին պետք է հաշվի առնեն այդ գործոնը»,- հայտարարել է փորձագետը։
Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների աշխատանքը Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան երկաթուղու խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Հաշվի առնելով, որ Ղազախստանն ու Բելառուսը բավական դրական հարաբերություններ ունեն ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ, նպատակահարմար է այդ երկրների ջանքերը այդ գործընթացում։ Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան երկաթգծի վերաբացումը թույլ կտա զգալիորեն ավելացնել ԵԱՏՄ ապրանքաշրջանառությունը ոչ միայն Վրաստան և Հայաստան, այլ նաև Իրան։ Վրաստանի հետ ԵԱՏՄ արտաքին առևտրային ռազմավարության մշակման ժամանակ անհրաժեշտ է հաշվի առնել այդ հեռանկարը։
Հաշվի առնելով տարածաշրջանի մարտահրավերները, ընդգծել է նա, ԵԱՏՄ երկրների անվտանգության առանցքային երաշխիքը Եվրասիական տնտեսական և ռազմաքաղաքական ինտեգրումն է: Ակնհայտ է, որ ինտեգրացիոն գործընթացները և ռազմաքաղաքական համագործակցությունը սերտորեն փոխկապակցված են։ Առանց միության անդամների տնտեսության արդիականացման և հատկապես կոոպերացիայի անհնար է նաև տնտեսական զարգացում ապահովել ռազմաարդյունաբերական համալիրի հաշվին։ «Նշենք, որ ռազմարդյունաբերական համալիրը ոչ միայն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսական հիմքն է, այլև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի հիմքն է: Այն նաև կարևոր դեր է խաղում բնակչության զբաղվածության աճի առումով, առաջին հերթին այն երկրներում, որտեղ գործազրկության մակարդակը բարձր է։ Ընդհանուր առմամբ ռազմարդյունաբերական համալիրն ուղղակիորեն նպաստում է նաեւ երկրի տնտեսական անվտանգության ամրապնդմանը»,- նկատել է Թավադյանը։
Նրա խոսքով ՝ ԵԱՏՄ-ն իրական հնարավորություններ է ստեղծում երկրի տնտեսական զարգացման համար ՝ ուղղված նրա տնտեսական դիրքերի ամրապնդմանը և բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը: Այդ հնարավորությունները թույլ կտան ապահովել միության անդամ պետությունների էական տնտեսական և քաղաքական զարգացումը, ինչպես նաև զգալիորեն կավելացնեն նրանց ներուժը կոնկրետ տնտեսական, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծման գործում։ Այդ հարցերի լուծումը կախված է ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական, սոցիալական, ռազմական, քաղաքականության արդյունավետ համաձայնեցումից։
«Այդ հնարավորությունների արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ է, հաշվի առնելով ներկա իրողությունները, ճշգրտել տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունները, հստակ սահմանել և համաձայնեցնել դրա նպատակները, ձևակերպել ԵԱՏՄ երկրների համար տնտեսության զարգացման նոր մոդել և կանխատեսել ակնկալվող արդյունքները։ Դա թույլ կտա ձևավորել ճգնաժամային երևույթներին հակազդելու հուսալի համակարգ և ապահովել ԵԱՏՄ բոլոր երկրների կայուն տնտեսական աճը ՝ հենվելով մարդկային և նորարարական կապիտալի վրա։ Դա անհրաժեշտ է Ռուսաստանին եւ հատկապես ԵԱՏՄ մյուս անդամներին, քանի որ փոքր տնտեսությամբ երկրները, ինչպես ցույց է տալիս նաեւ համաշխարհային փորձը, սովորաբար չեն կարող արժանի տեղ զբաղեցնել Ժամանակակից ինդուստրացման ոլորտում ՝ առանց տարողունակ շուկայի, համաձայնեցված տնտեսական քաղաքականության եւ ֆինանսական ու ռեսուրսային ներուժի ավելացման», - ամփոփել է Թավադյանը:

На Южном Кавказе вопрос коммуникаций нужно решать комплексно, с учетом также открытия Абхазской железной дороги и железной дороги Гюмри-Карс: Тавадян
2020 год внес свои коррективы в товарооборот между странами-членами ЕАЭС. Как и в других странах, в Армении в 2020г. также снизились темпы товарооборота. В 2020г. совокупный экспорт снизился на 3.9% (с 2649 млн. до 2544 млн дол. США). Снижение экспорта в страны ЕАЭС составило 8.3%. В 2019г. экспорт Армении вырос на 9.8%, а в страны ЕАЭС на 11.7%. В 2020г. зарегистрирован рост экспорта Армении в Беларусь и Казахстан, соответственно на 18.7% и 19.3%. После долгого и стабильного роста экспорт в Россию в условиях пандемии сократился на 9.0%. Об этом во время телемоста Ереван- Москва на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС и перспективы возобновления работы коммуникаций в регионе Южного Кавказа», организованного Евразийским экспертным клубом сообщил доктор экономических наук, руководитель Центра экономических исследований Ашот Тавадян.
По его словам, за 2020г. вырос экспорт руды цветных металлов на 12.3%. Экспорт цветных металлов составил 29.3% от всего экспорта, к сравнению с показателем 25.1% в 2019г. Из основных статей в прошлом году сократились экспорт драгоценных и полудрагоценных камней на 11.8%, табака на 12.3%, алкогольной и безалкогольной продукции на 18.2%. Совокупный вес экспорта этих товаров в 2019г. составлял 37.7%, а в 2020 он сократился до 33.8%. Уже второй год сокращается экспорт продукции легкой промышленности, удельный вес которой в 2018г. составлял 8.8% от всего экспорта с показателем в 211 млн долларов, а в 2020г. этот показатель упал до 5.2% от всего экспорта с объемом в 131 млн долларов. Возрожденная легкая промышленность имела потенциал стать локомотивом для обеспечения экономического роста Армении. Предполагается восстановительный рост экспорта текстильной и трикотажной продукции. Одним из приоритетов для Армении должны быть укрепление и обеспечение роста легкой промышленности. Это имеет важное значение, ибо обеспечивает значительное повышение уровня занятости. Вырос экспорт пищевой продукции: экспорт рыбы на 84.7%, овощей на 19.4%, продуктов переработки овощей на 28.0%, молочной продукции и яиц на 47.3%.
С импортом Армении практически та же динамика. В 2020г. импорт сократился на 17.7% (с 5538 млн. до 4559 млн. дол. США). Практически не был зарегистрирован рост импорта из стран ЕАЭС в Армению. Отметим, что в 2019г. был зарегистрирован рост импорта на 11.3%, а из ЕАЭС на 18.5%. В 2020г. вырос импорт из Беларуси и Казахстана соответственно на 18.0% и 110.9%. Сократился импорт из России на 0.7%. Основная статья импорта Армении – топливо, которая сократилась на 6.3% в 2020г., составив 717 млн долларов. В основном все статьи импорта в 2020г. имели тенденцию сокращения. Сказалась пандемия короновируса, военное положение и резкое удешевление армянской валюты после войны.
Однако, по мнению эксперта, прогнозируется восстановительный рост экспорта, а также импорта начиная со второй половины 2021г.
«Интересен тот факт, что если в начале 2017 г. в составе экспорта в Россию превалировали алкогольные и безалкогольные напитки, то уже в 2018 г., а затем 2019г. экспорт более диверсифицировался и имеет продолжительный характер, что также показывает важность рынка ЕАЭС для Армении. Следует использовать все возможности ЕАЭС для дальнейшего роста экспорта готовой продукции в Россию, а также и в другие страны ЕАЭС»,- отметил Тавадян.
По его словам, в целом Армения в условиях пандемии и военного положения сравнительно неплохо противодействовала колебаниям национальной валюты. Курс валюты к отношению доллара США обесценился примерно на 8%. Однако в Армении стоит задача существенного улучшения состояния отрицательного торгового баланса, обеспечения роста соотношения экспорта к ВВП, дальнейшая диверсификация экспорта, стимулирование производства готовой продукции. Имеется значительный потенциал для решения этих задач в рамках ЕАЭС, что, конечно же, повысит конкурентоспособность экономики Армении.
В условиях пандемии и послевоенной ситуации особенно важное значение для роста товарооборота Армении имеет полноценное формирование единого рынка товаров, услуг, капитала и трудовых ресурсов в рамках Союза. Все четыре параметра свободы – движение товаров, услуг, капитала и трудовых ресурсов – должны действовать без изъятий.
Для повышения потенциала ЕАЭС остается весьма актуальным разработка дорожной карты кооперации и модернизации в первую очередь стратегических объектов стран ЕАЭС с учетом закона РФ “О промышленной политике” и статьи 4 Договора о ЕАЭС.
Особую важность для Армении приобретает решение Высшего Евразийского экономического совета о создании Совета по промышленной политике ЕАЭС, целью которого является согласование промышленной политики стран ЕАЭС и подготовка предложений по стратегиям, направлениям и перспективам развития промышленного комплекса ЕАЭС. Армения имеет все возможности для создания совместных предприятий со странами ЕАЭС. Этому будет способствовать выравнивание цен на минеральные продукты, подписание соглашения о свободной торговле с Ираном и открытие коммуникаций, не имеющих риска и прямо способствующих росту товарооборота экономики РА. Имеются перспективы сотрудничества в сферах оборонной промышленности, энергетики, металлургической промышленности, машиностроения, электротехники и приборостроения, в привлечении инвестиций в производство стройматериалов, в химической промышленности, в легкой промышленности, в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, в производстве лекарств, в развитии туризма.
Для роста товарооборота и укрепления кооперации между странами ЕАЭС необходимо четкое выполнение статьи 63 Договора о ЕАЭС по уровню инфляции и поэтапное снижение в Договоре разницы между уровнями инфляции до 3 процентных пункта. Целесообразен переход в странах ЕАЭС на расчеты в рублях в торговле энергетическими ресурсами. Для роста товарооборота между государствами-членами ЕАЭС ключевая необходимость проводить согласованную валютную политику, с указанием в статье 64 Договора о ЕАЭС возможного колебания курса национальных валют между собой (не более 3%).
«Необходимо отметить следующий фактор: при нерасширении на практике взаиморасчетов в национальной валюте, конкретно при неприменении российского рубля во взаиморасчетах по энергетическим ресурсам, у центральных банков стран ЕАЭС не будет ясного стимула для четкого выполнения требований Договора о ЕАЭС, а также согласования и принятия соответствующих нормативов и документов. Без перехода на взаиморасчеты в национальной валюте особенно по энергоресурсам невозможно решение важной задачи либерализации и координации цен на энергоресурсы в ЕАЭСЭ», - подчеркнул Тавадян.
Для роста товарооборота следует повысить и уровень транспарентности в экономических отношениях между странами. Для этого следует конкретизировать статью 69 “Транспарентность” Договора о ЕАЭС. Этому будет способствовать и цифровизация экономических отношений между странами ЕАЭС.
Создание Межгосударственного фонда научных исследований государств-членов ЕАЭС, позволит обеспечить соответствующее финансирование фундаментальных и прикладных приоритетных исследований, разработок инновационных и венчурных проектов межгосударственного значения, решение проблем цифровой экономики.
По его словам, для значительного повышения эффективности совместных исследований необходимо создать Межгосударственный фонд научных исследований исходя из принятой Декларации ЕАЭС.
Выравнивание цен на минеральные продукты в ЕАЭС и снятие экспортной пошлины при интеграции явно будут способствовать росту ВВП и экспорта. Доступ к дешевым энергоносителям, прежде всего к природному газу, будет способствовать государству-члену ЕАЭС с относительно малой экономикой в более сжатые сроки реализовать потенциал роста.
Модернизация, кооперация и повышение конкурентоспособности экономики Союза являются ключевыми факторами для роста экспорта продукции государств-членов ЕАЭС. Эти три фактора с учетом кумулятивного эффекта не только будут прямо способствовать росту ВВП, экспорта, но и существенно повысят уровень занятости населения. Оптимальной загрузке мощностей должен способствовать свободный доступ продукции на общий рынок ЕАЭС. Открывается также возможность участия компаний в конкурсах на государственные закупки на всем пространстве ЕАЭС.
При интеграции в ЕАЭС существенно возрастает транспортный и транзитный потенциал государства-члена Союза. Все страны ЕАЭС заинтересованы в развитии железнодорожных и автомобильных транспортных коридоров, а также электросетей по всем торгово-экономическим направлениям.
Крайне необходима активизация работы всех государств-членов ЕАЭС по решению коммуникационных проблем на Южном Кавказе, что по сути следует из инициативы президента Российской Федерации В.В.Путина в данном направлении. Здесь необходим системный подход. Попытка политического решения этих вопросов с учетом интересов только одной или двух стран не будет способствовать экономическому росту всех стран ЕАЭС.
«Здесь ключевое значение имеет полноценное выполнение заявления президентов России и Азербайджана и премьер-министра Армении без изъятий. Стремление одной из сторон не выполнять пункты 7, 8 заявления и попытка выполнения пункта 9 только в интересах одной из стран не позволит разблокировать транспортные коммуникации. В пункте 9 четко указано «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе», однако фактически фиксируется обратный процесс. После подписания соглашения заблокирована дорога между Варденисом и Мардакертом. Это, конечно, представляет угрозу для полноценного выполнения данного заявления. Реально в экономическом плане наиболее выгодна разблокировка дороги Иджеван-Казах, что прямо свяжет Армению с Россией. Эти варианты с точки зрения времени и расходов наиболее выгодны. Экономически целесообразно также восстановление железной дороги из Ерасха в Садарак (Нахичеванская автономная республика). В целом считаем, что на Южном Кавказе вопрос коммуникаций нужно решать комплексно, с учетом также открытия Абхазской железной дороги и железной дороги Гюмри-Карс. С учетом того, что Турция активно расширяется в сторону Закавказья, то это, конечно же, накладывает на нее и определенную ответственность за решение транспортных проблем. Всем членам ЕАЭС необходимо этот фактор учитывать»,- заявил эксперт.
Он подчеркнул, что необходима активизация работы всех государств-членов ЕАЭС по решению проблем железной дороги через Грузию в Армению. С учетом того, что Казахстан и Беларусь имеют весьма позитивные отношения как с Грузией, так и с Россией, целесообразно подключение этих стран к данному процессу. Возобновление движения по железной дороге через Грузию в Армению позволит значительно увеличить товарооборот ЕАЭС не только в Грузию и Армению, но и в Иран. При разработке внешнеторговой стратегии ЕАЭС с Грузией необходимо учитывать эту перспективу.
Учитывая вызовы региона, подчеркнул он, ключевой гарантией безопасности стран ЕАЭС является евразийская экономическая и военно-политическая интеграция. Очевидно, что интеграционные процессы и военно-политическое сотрудничество тесно взаимосвязаны. Без модернизации и особенно кооперации экономики членов Союза невозможно также обеспечить экономическое развитие за счет военно-промышленного комплекса. «Отметим, что экономика военно-промышленного комплекса не только является основой коллективной безопасности государств-членов ЕАЭС, но и играет важную роль для роста занятости населения, в первую очередь в тех странах, где высок уровень безработицы. В целом военно-промышленный комплекс прямо способствует и укреплению экономической безопасности страны»,- заметил Тавадян.
По его словам, ЕАЭС создает реальные возможности для экономического развития страны, направленные на укрепление еe экономических позиций и повышение уровня жизни населения. Эти возможности позволят обеспечить существенное экономическое и политическое развитие государств-членов Союза, а также значительно увеличат их потенциал при решении конкретных экономических, а также и внешнеполитических проблем. Решение этих вопросов зависит от эффективного согласования экономической, социальной, военной, политики стран ЕАЭС.
«Для эффективной реализации этих возможностей необходимо с учетом нынешних реалий скорректировать приоритеты экономической политики, четко определить и согласовать ее цели, сформулировать новую модель развития экономики для стран ЕАЭС и спрогнозировать ожидаемые результаты. Это позволит сформировать надежную систему противодействия кризисным явлениям и обеспечить стабильный экономический рост всех стран ЕАЭС с опорой на человеческий и инновационный капитал. Это необходимо России, и особенно другим членам ЕАЭС, ибо страны с малой экономикой, как показывает и мировой опыт, обычно не могут занять достойную нишу в сфере современной индустриализации без емкого рынка, согласованной экономической политики и сложения финансового и ресурсного потенциала»,- резюмировал Тавадян.