Չնայած Երեւանի եւ Մոսկվայի միջեւ առկա քաղաքական լարվածությանը, կողմերը դրական դինամիկա են արձանագրում տնտեսական ոլորտում․ Մանասերյան
ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը Հայաստանի համար ներկայումս այլընտրանք չունի եւ մեզ թույլ է տվել մեծ հաջողությունների հասնել: Նման կարծիք «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում. ինտեգրացիոն գործըթացի ընթացիկ արդյոնքներն ու տեսանելի հեռանկարները» թեմայով ասուլիսի ժամանակ հայտնեց տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը։
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի 2023 թվականի ԵԱՏՄ վիճակագրական տարեգրքի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի վերջին Հայաստանի տնտեսության աճն ամենաբարձրն է եղել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներից։ Այսպիսով, Հայաստանի տնտեսությունը նախորդ տարվա համեմատ արձանագրել է 12,6 տոկոս աճ։ Ներդրումների առումով Հայաստանում ամենամեծ օտարերկրյա ներդրողն ԱՄԷ-ն է։ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ Հայաստանի արտաքին եւ փոխադարձ առեւտրաշրջանառության ծավալը 2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 41.2%-ով եւ կազմել $15,445,535.0 հազ.։ Համեմատության համար նշենք, որ ապրանքաշրջանառության ծավալը Հայաստանը եւ Ռուսաստանը 2023 թվականի 10 ամսում կազմել են 5,4 մլրդ դոլար՝ 2022 թվականի հունվար-հոկտեմբերի համեմատ ավելանալով 40,8 տոկոսով»,- ընդգծեց Մանասերյանը։
Անդրադառնալով հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերություններում եղած որոշակի խոչընդոտներին, փորձագետը ընդգծեց որակի վերահսկողության անհրաժեշտությանը։
«Չնայած դժվարություններին, ԵԱՏՄ-ի անդամակցությունը, այն է` մաքսային խոչընդոտների բացակայությունը, անարգել միջավայրը, կապիտալի, աշխատուժի ազատ տեղաշարժը, մուտքը ԵԱՏՄ մեծ շուկա հսկայական առավելություն է տալիս Հայաստանին եւ նրա տնտեսական աճի հիմնաքարն է»,- նկատեց Մանասերւյանը։
Նրա խոսքով, մինչեւ 2023 թվականի վերջ Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստան կգերազանցի ներմուծումը գրեթե մեկ քառորդով, իսկ այսօր Հայաստանից արտահանման կեսից ավելին է բաժին ընկնում այդ երկրին։ «Բացի այդ, զբոսաշրջիկների շատ մեծ հոսք է գալիս դեպի Հայաստան։ Խոսքը Ռուսաստանի Դաշնությունից մոտ 850 հազար մարդու մասին է»,- նկատեց Մանասերյանը։
Ըստ նրա, չնայած Երեւանի եւ Մոսկվայի միջեւ առկա քաղաքական լարվածությանը, կողմերը դրական դինամիկա են արձանագրում տնտեսական ոլորտում։
«ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով՝ 2023 թվականին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կավելանա ավելի քան 40 տոկոսով։ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ առեւտրատնտեսական ոլորտում դրական դինամիկա է արձանագրվում։ Այս պահին տարվա տվյալները դեռ ամփոփված չեն, սակայն մեր ունեցած դիրքերով ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է 43,5 տոկոսով։ Երկու երկրների տնտեսական օպերատորների հիմնական հաշվարկները կատարվում են ռուսական ռուբլով։ Ռուսական մասնաբաժինը արդեն ավելի քան 90 տոկոս է։ Սա շատ լավ եւ կարեւոր ցուցանիշ է, որը թույլ է տալիս արդյունավետ փոխգործակցել եւ զարգացնել մեր առեւտրատնտեսական կապերը։ Նախորդ տարի Հայաստանից արտահանվել է մոտ 2,5 մլրդ դոլարի ապրանք»,- ընդգծեց Մանասերյանը։
Ինչ վերաբերում է հայկական կողմի «Խաղաղության խաչմերուկ»
նախագծին, ապա, ըստ փորձագետի, Մոսկվան փաստացի աջակցում է դրա իրականացմանը։
«Հայաստանի կառավարության ներկայացրած կապի ապաշրջափակման ծրագիրը ենթադրում է, որ ենթակառուցվածքները պետք է գործեն այն երկրի իրավասության ներքո, որտեղով անցնում են։ Ռուսաստանը ֆինանսավորում է Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի չորրորդ տրանշի շինարարությունը՝ օգտագործելով Կայունացման եւ զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի միջոցները։ Այս ուղղությամբ աջակցության ծավալն այժմ կազմում է 150 մլն դոլար»,- եզրափակեց Մանասերյանը։

Москва поддерживает проект Армении - «Перекресток мира»: Манасерян
Членство в ЕАЭС на данный момент не имеет альтернативы для Армении и позволило достичь больших экономических успехов. Такое мнение на пресс-конференции на тему «Армения в ЕАЭС: текущие результаты и видимые перспективы интеграционного процесса» выразил Доктор экономических наук, профессор, руководитель Исследовательского центра «Альтернатива», член Евразийского экспертного клуба Татул Манасерян.
«Как свидетельствуют данные статистического ежегодника ЕАЭС за 2023 год Евразийской экономической комиссии, рост экономики Армении по итогам 2022 года был самым высоким среди стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Так, экономика Армении в прошлом году показала рост в 12,6% по сравнению с предыдущим годом. И хотя доля России в общем товарообороте за первые 11 месяцев 2023 года снизилась, внешний товарооборот Армении за указанный период вырос на порядка 42%, причем с ЕАЭС - на 38%. С рядом стран отмечается существенный рост (Китай, ОАЭ, Гонконг). По части инвестиций, ОАЭ являются самым крупным иностранным инвестором Армении. По данным Нацстаткомитета, объем товарооборота Армении внешней и взаимной торговли в январе-октябре 2023 года по сравнению с аналогичным периодом 2022 года увеличился на 41,2% и составил $15 445 535.0 тыс. Для сравнения отметим, что объем товарооборота Армении и России за 10 месяцев 2023 года составил $5,4 млрд., увеличившись по сравнению с январем-октябрем 2022 года на 40,8%. При этом экспорт за отчетный период достиг $2,9 млрд. при росте на 63%, а импорт – $2,7 млрд. (рост на 16,6%)»,- подчеркнул Манасерян.
Касаясь определенных проблем в армяно-российском экономическом сотрудничестве, Манасерян отметил, что не следует забывать о необходимости контроля над качеством. «Несмотря на трудности, членство в ЕАЭС, отсутствие таможни безбарьерная среда, свободное перемещение капитала, рабочей силы, доступ к крупному рынку ЕАЭС - все это дает колоссальное преимущество Армении и является основой для того экономического скачка, который сегодня фиксирует страна. Товарооборот между Арменией и ЕАЭС в 2022 году составил $5,2 млрд., что выше  показателя 2021 года на 92,7%. Экспорт в 2022 году составил $2,5 млрд., что по сравнению с прошлым годом больше в 2,8 раза, а импорт - $2,7 млрд., увеличившись на 49%2. Что касается двухсторонних связей между РА и РФ, то по итогам 2023 года экспорт Армении в Россию почти на четверть превысит импорт, сегодня на страну приходится больше половины экспорта из Армении. Кроме того, в Армению направляется очень большой турпоток. Речь идет о, порядка, 850 тыс. человек из РФ. Несмотря на политическую напряженность между Ереваном и Москвой, стороны фиксируют положительную динамику в экономической сфере. По словам вице-премьера России Алексеа Оверчука, в 2023 году товарооборот между Арменией и Россией увеличится более чем на 40 процентов. Фиксируется положительная динамика в торгово-экономической сфере между Арменией и Россией. На данный момент данные за год еще не подведены, но при имеющихся у нас позициях объем товарооборота увеличился на 43,5 процента. Основные расчеты экономических операторов обеих стран производятся в российских рублях. Российская доля уже составляет более 90 процентов. Это очень хороший и важный показатель, который позволяет нам эффективно взаимодействовать и развивать наши торгово-экономические связи. В прошлом году из Армении было экспортировано товаров на сумму около 2,5 миллиарда долларов»,- подчеркнул Манасерян.
По его мнению, Москва также поддерживает проект армянской стороны «Перекресток мира». «План разблокировки связи, представленный правительством Армении, предполагает, что инфраструктуры должны работать под юрисдикцией страны, через которую они проходят. Россия финансирует строительство четвертого транша автодорожного коридора «Север-Юг» за счет средств Евразийского фонда стабилизации и развития. Сумма поддержки в этом направлении сейчас составляет 150 миллионов долларов»,- констатировал Манасерян.