2023 թվականին Հայաստանը բոլոր շանսերը ունի գրանցել մինչև 12% տնտեսական ակտիվություն․ Թաթուլ Մանասերյան
Տնտեսական զարգացման միտումները, մասնավորապես, Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեմպերի արագացումը 2022-2023 թթ. չի կարող վերլուծվել ինտեգրացիոն գործընթացներից մեկուսի: Նման կարծիք այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը՝ ներկայացնելով  Եվրասիական փորձագիտական ակումբի իններորդ տնտեագիտական հետազոտությունը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության ներքո։
«Ըստ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ա.Օ. Օվերչուկի, Հայաստանի տնտեսական հաջողությունները կենդանի օրինակ են և ապացույց են Ռուսաստանի ղեկավարության առաջարկած ինտեգրացիոն կուրսի հավատարմությանը իր հարևանների հանդեպ։ Ի վերջո, հենց ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ հաղթահարել ներքին տնտեսական լճացումը 2013-2022 թթ. ավելի քան 10 անգամ ավելացնել ԵԱՏՄ երկրների հետ արտաքին առևտրի ծավալը. Այսօր տնտեսության զարգացման համար բարենպաստ իրավիճակը ոչ միայն պահպանվում, այլև բարելավվում է»,- նշեց վերլուծաբանը՝ բերելով մի քանի տվյալներ՝
արդյունաբերական արտադրությունը ԵԱՏՄ-ում 2023 թ․ 5 ամսում աճել է գրեթե 2%-ով, Հայաստանում՝ 3%-ով,
— Հայաստանը 3%-ով երկրորդ տեղում է ԵԱՏՄ-ում արդյունաբերական արտադրության աճի տեմպերով,
— ԵԱՏՄ երկրներից առաջին կիսամյակի մաքսատուրքերի միջոցով Հայաստան է փոխանցվել 34,3 մլրդ դրամ,
— 2023 թ․ հունվար-ապրիլին Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների շարքում գրանցել է շինարարական աշխատանքների ամենաբարձր աճի տեմպերը,
— Հայաստանը 450 մլն ռուբլի կհատկացնի Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության ստեղծման համար,
— ակնկալվում է Հայաստանի տնտեսության աճի ներուժի աճ՝ պայմանավորված վերաբնակիչների և արտադրողականության բարձրացմամբ,
— հունիսին Հայաստանում իրականացվել է անշարժ գույքի առքուվաճառքի ավելի քան 4,4 հազար գործարք՝ նախորդ տարվա հունիսի 5532-ի դիմաց, ըստ որում օտարերկրացիներից ամենաշատը ՝ ՌԴ քաղաքացիները,
— Հայաստանի միջազգային էներգետիկ կորպորացիան (ՄԷԿ) 2024-2033 թթ 140 մլն դոլարի ներդրում կկատարի Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադի արդիականացման համար՝ ՌԴ հետ համագործակցությամբ,
— Հայաստանը Ռուսաստանից կսկսի բիտում գնել առանց արտահանման մաքսատուրքերի։ Համապատասխան համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2023 թ․ հունիսի 1-ին, Մոսկվայում, հավանության է արժանացել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից։
«Հաշվի առնելով տնտեսական զարգացման ներկա միտումները՝ մենք համարձակվում ենք 2023 թվականի համար պետական ​​բյուջեից մի փոքր այլ կանխատեսում անել։ Հիշեցնենք, որ «2023 թվականի պետական ​​բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված է 7 տոկոս տնտեսական աճ։ Մեր կարծիքով, Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները գրանցելու տնտեսական ակտիվության առնվազն 9 տոկոս, անգամ հնարավոր է, 11-12 տոկոս աճ։ Մեր կանխատեսումը տարբերվում է ոչ միայն ՀՀ Կենտրոնական բանկի հունիսյան կանխատեսումից (6,9%), այլ նաև Fitch-ի կանխատեսումներից՝ Հայաստանի տնտեսության մինչև 6,1%, Moody’s-ի կանխատեսումներից՝ մինչև 7%, չխոսելով արդեն Համաշխարհային բանկի (4,4%), ՎԶԵԲ (5%) գնահատականների, ինչպես նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումների (5,5%) մասին։ Միայն ԵԱԶԲ-ի կանխատեսումն է 7,5%-ով մոտ մեր գնահատականներին»,- նշեց նա։
Այս լավատեսական կանխատեսման հիմքում, ըստ Մանասերյանի, ընկած են մի շարք տարբեր ցուցանիշներ և միտումներ, որոնք մեծ մասամբ նախորդ տարվա միտումների օրգանական շարունակությունն են, մասնավորապես՝
— Հայաստանում 2023 թ․ հուլիսին 2022 թ․ հուլիսի համեմատ գրանցվել է 0.1%, իսկ ամսվա համար՝ 1% գնանկում։ 2023 թ․ հունիսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատ գրանցվել է 0.5% գնանկում, իսկ այս տարվա մայիսի համեմատ գների անկումը կազմել է 1.4%։ Հիշեցնենք, որ 12-ամսյա գնաճը պետբյուջեում կազմում է 4 տոկոս,
— պարենային ապրանքների և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գներն այս տարվա հուլիսին 2022 թ․ հուլիսի համեմատ նվազել են 3.9%-ով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 2.8%-ով,
— Հայաստանում բենզինը 2023 թ․ հուլիսին 2022 թ․ հուլիսի համեմատ էժանացել է 14,8%-ով, իսկ դիզելային վառելիքը՝ 30,6%-ով,
— Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2023 թ․հունվար-հունիսին 2022 թ․ նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 72,9%-ով և կազմել 8 899 731,5 հազ.,
— Հայաստանում հարկային եկամուտների և պետական ​​տուրքերի ծավալն առաջին կիսամյակում աճել է 16,4%-ով՝ մինչև 1 տրլն 265 մլրդ դրամ։ 2023 թ․ հունվար-հուլիսին հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է շուրջ 210.2 մլրդ դրամ,
— ՀՀ Կենտրոնական բանկը կես տարվա ընթացքում կրկին իջեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0,25 տոկոսային կետով, ինչը վկայում է վարկերի պահանջարկը բարձրացնելու, միկրո մակարդակում բիզնեսը խթանելու և ամբողջ երկրում տնտեսական աճն ավելացնելու նրա մտադրության մասին,
— շինարարությունն արագ տեմպերով աճում է, Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում անգամ գերտաքացման նախանշաններ կան,
— Fitch-ը բարձրացրել է Հայաստանի երկարաժամկետ վարկանիշը (IDR) մինչև «BB-»՝ «B+»-ից՝ կայուն կանխատեսմամբ:
«Սրան պետք է հավելել նաև երկրի կառավարության հայտարարությունն առ այն, որ 2018 թվականի մայիսից առ այսօր Հայաստանում ստեղծվել է շուրջ 171 հազար նոր աշխատատեղ»,- եզրափակեց Մանասերյանը։

Армения в текущем году имеет все шансы повысить показатель экономической активности до 12%: Татул Манасерян
Тенденции экономического развития Армении, в частности, ускорение темпов развития экономики в 2022-2023 гг. нельзя анализировать изолированно от интеграционных процессов. Такое мнение сегодня на пресс-конференции, представляя девятое экономическое исследование Евразийского экспертного клуба по экономической ситуации в РА в контексте членства в ЕАЭС, заявил Доктор экономических наук, профессор Татул Манасерян.
«По мнению вице-премьера России А.О. Оверчука, экономические успехи Армении являются живым примером и доказательством верности интеграционного курса, предложенного руководством России своим соседям. Ведь именно благодаря членству Армении в ЕАЭС удалось преодолеть внутреннюю экономическую стагнацию и в 2013-2022 гг. более чем в 10 раз умножить объёмы внешней торговли со странами ЕАЭС. Сегодня благоприятная ситуация для развития экономики не только сохраняется, но и улучшается»,- отметил Манасерян в качестве примера приводя некоторые данные:
— промышленное производство в ЕАЭС выросло почти на 2% за 5 месяцев 2023 года, в Армении — на 3%
Армения с 3% — на втором месте по росту промышленного производство в ЕАЭС;
— Армении от стран ЕАЭС перечислено по линии таможенных пошлин 34,3 млрд. драмов за полугодие;
— Армения зафиксировала наибольший среди стран-членов ЕАЭС темп роста строительных работ в январе-апреле 2023 года;
— Армения выделит 450 млн. рублей на создание Евразийской перестраховочной компании;
— ожидается увеличение потенциала роста экономики Армении за счет релокантов и повышения производительности;
— в Армении в июне совершено более 4,4 тыс. сделок по купле-продаже недвижимости, среди иностранцев больше всего – гражданами РФ;
— на рынке недвижимости Армении в июне текущего года были совершены 4 498 сделок по купле-продаже против 4 408 сделок в мае этого же года и против 5 532 в июне прошлого года;
— международная энергетическая корпорация (МЭК) Армении в 2024‒2033 гг. инвестирует $140 млн. в модернизацию Севано-Разданского каскада ГЭС в партнерстве с РФ;
— Армения начнет закупать у России битум без экспортной пошлины. Соответствующее соглашение, подписанное 1 июня 2023 года в Москве, одобрено правительством РА.
«Учитывая имеющиеся тенденции экономического развития, мы осмелимся сделать несколько отличный от предусмотренного в госбюджете прогноз на 2023 год. Напомним, что согласно Закону РА «О государственном бюджете на 2023г.» предусмотрен экономический рост в размере 7%. На наш взгляд, Армения имеет все возможности регистрировать не менее 9%-ый, а возможно  и 11-12% рост экономической активности.  Наш прогноз отличается не только от июньского прогноза Центрального Банка РА (6,9%), но также от прогнозов Fitch по росту армянской экономики до 6,1%, Moody’s — до 7%, не говоря об оценках Всемирного банка (4,4%), ЕБРР (5%), а также о прогнозе Международного Валютного Фонда (5,5%). Только прогноз ЕАБР — на 7,5% ближе к нашим оценкам»- заявил Манасерян.
По его словам, основой для оптимистических прогнозов является ряд разных показателей и тенденций, которые в значительной мере являются органическим продолжением прошлогодних трендов:
— В Армении в июле 2023 года по сравнению с июлем 2022 года зарегистрирована дефляция в 0,1%, а за месяц – в 1%. В июне 2023 года по сравнению с июнем прошлого года в стране зарегистрирована дефляция в 0,5%, а по сравнению с маем текущего года спад цен составил 1,4%. Напомним, что 12-месячная инфляция в гобюджете — 4%.
— Цены на продовольственные товары и безалкогольные напитки в июле текущего года по отношению к июлю 2022 года понизились на 3,9%, а за месяц – на 2,8%
— Бензин в Армении в июле 2023 года по сравнению с июлем 2022 года подешевел на 14,8%, а дизтопливо – на 30,6%
—  Объем товарооборота Армении внешней и взаимной торговли в январе-июне 2023 года по сравнению с аналогичным периодом 2022 года увеличился на 72,9% и составил $8 899 731.5 тыс.
— Объем налоговых поступлений и госпошлин в Армении вырос в первом полугодии на 16,4% — до 1 трлн 265 млрд драмов
За январь-июль 2023 года налогоплательщикам и физическим лицам возвращено около 210,2 млрд драмов
— ЦБ Армении вновь понизил ставку рефинансирования на 0.25 процентных пункта, что свидетельствует о намерении способствовать спросу на кредиты и займы для стимулирования бизнеса на микро уровне и увеличению экономического роста в целом по стране.
— быстрыми темпами растет строительство, наблюдаются даже некоторые признаки перегрева на рынке недвижимости Армении
— Fitch повысило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной валюте с «B+» до «BB-» со стабильным прогнозом.
«К указанному следует добавить и заявление правительства страны о том, что с мая 2018 года и по сей день в Армении было создано порядка 171 тыс. новых рабочих мест»,- подытожил эксперт.