Ադրբեջանցի գեներալը սպանվել է Հայաստանում արտադրված ԱԹՍ-ի միջոցով. ՊՆ փորձագետ
Հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական կողմի առավելությունը ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը պայմանավորում է պաշտպանության նախարարի և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի միջև փոխհամաձայնեցված գործողություններով։
«Պաշտպանության նախարարն ու ներկայիս գործող շտաբի պետը համահունչ են գործում և շատ լավ է, որ միանման են մտածում։ Դիրքերի բարելավում, բնականաբար, բոլոր ժամականերում տեղի է ունեցել, ուղղակի հիմա շեշտադրումն է փոխվել՝ մենք պետք է նախահարձակ լինենք և ոչ թե սպասենք, որ հակառակորդը քայլեր ձեռնարկի ու մենք մտածենք՝ ոնց ենք պատասխանը տալու», -InfoPort.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետը։
Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ին տեղի ունեցածին, որի արդյունքում ադրբեջանական կողմը պարզել էր, որ ռազմավարական նշանակության դիրքը այլևս իրենց վերահսկողության տակ չէ, Գրիգորյանն ասաց, որ այդ դիրքը փաստացի գտնվում է Հայաստանի պետական սահմանում։
«Այնպես չէ, որ հարձակողական գործողություններ ենք արել ու ագրեսորի կարգավիճակում ենք։ Մենք մեր տարածքում մեր դիրքերի բարելավում ենք կատարել և կապ չունի, որ նախկինում իրենք են զբաղեցրած եղել», -հավելեց մեր զրուցակիցը։
Նրա խոսքով, հայկական Զինված ուժերը վերջին ժամանակներում սպառազինության համալրումներ են ունեցել, որոնք և ռազմավարական և մարտավարական նշանակության են։
Հարցին, թե ինչ տեսակի զենք է գործի դրվել հայկական կողմից, Գրիգորյանը պատասխանեց․ «Հստակ չեմ նշի, բայց փաստերը խոսուն են՝ տեսնումե նք տեսանյութերից՝ հրետանին է գործել, նույնիսկ մեր հարվածային ԱԹՍ-ները շատ լավ գործ են կատարել»։
Ամեն դեպքում փորձագետը շեշտեց, որ Տավուշյան մարտերի ժամանակ առաջին անգամ ռազմական մկրտություն ստացան հայկական արտադրության ԱԹՍ-երը. «Եվ պետք է նշեմ շատ հաջող մկրտություն` համենայն դեպս, ըստ հավաստի տվյալների, ադրբեջանցի գեներալ Փոլադ Հաշիմովը սպանվել է հենց հայկական ԱԹՍ-ի հարվածից»:
Հայկական կողմը, Գրիգորյանի խոսքով, մեկ այլ առավելություն էլ ունի՝ ժողովրդը խուճապի մեջ չէ, ինչպես Ադրբեջանում և շատ ամուր է կանգնած իր հողին։ «Մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանում իշխանությունները փակում են ճանապարհները խուճապահար մարդկանց առաջ, թույլ չեն տալիս դուրս գան իրենց գյուղերից։ Իսկ Հայաստանում նման խնդիր չկա», - հավելեց Գրիգորյանը։

Азербайджанский генерал убит из БПЛА армянского производства: Эксперт МО
Преимущество армянской стороны на армяно-азербайджанской границе военный эксперт Аркадий Григорян обуславливает взаимосогласованными действиями между министром обороны и Генеральным штабом Вооруженных сил.
«Министр обороны и нынешний начальник Генштаба действуют созвучно и, главное, мыслят одинаково. Улучшение позиций, естественно, носило перманентный характер, просто сейчас изменился акцент, мы должны быть атакующими, а не ждать, чтобы противник предпринял шаги, а мы думали, как на них ответить»,- сказал военный эксперт в беседе с InfoPort.am.
Что касается эскалации на армяно-азербайджанской границе, которая, по мнению эксперта, произошла по причине того, что азербайджанская сторона узнала о потере стратегической высоты, то, как отметил Григорян, она фактически находится на государственной границе Армении.
"Не так, что мы совершили наступательные действия в статусе агрессора. Мы на нашей территории улучшили свои позиции, и не имеет значения, что в прошлом эту высоту занимала азербайджанская сторона", - добавил наш собеседник.
На вопрос о том, какое оружие было применено с армянской стороны при военных действиях Григорян точно не ответил: «Могу лишь заметить, что из видеоматериалов видно - действовала артиллерия, наши ударные БПЛА также очень хорошо проявили себя».
Тем не менее, эксперт подчеркнул, что во время Тавушских боев первое боевое крещение получили БПЛА армянского производства. «Должен отметить, что они проявили себя с лучшей стороны. По крайней мере, по достоверным данным, азербайджанский генерал Полад Гашимов был убит именно от удара армянского БПЛА».
Армянская сторона, по словам Григоряна, имеет и другое преимущество - народ не в панике, как в Азербайджане, и очень крепко стоит на своей земле. "Мы видим, что в Азербайджане власти перекрывают дороги перед протестующими людьми, не позволяют им покинуть приграничные села. В Армении такой проблемы нет", - добавил Григорян.