Մեկ օրում Հայաստանից Ղարաբաղ է վերադարձել ավելի քան 2 հազար փախստական. ՌԴ ՊՆ
Անցած մեկ օրում ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ Հայաստանի տարածքից Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել ավելի քան 2 հազար փախստական: Այս մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը ՝ հավելելով, որ ընդամենը նոյեմբերի 14-ից նախկին բնակության վայր է վերադարձել արդեն ավելի քան 15 հազար բնակիչ։
Բացի այդ, ռուսական ռազմական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով, Ստեփանակերտ անվտանգ առաքում է կազմակերպվել ավելի քան 300 տոննա շինանյութերի, որոնք կօգտագործվեն ռուս խաղաղապահների կողմից սոցիալական ենթակառուցվածքի օբյեկտների եւ բնակելի տների վերականգնման ժամանակ:
Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի մասնագետները նաեւ պայթունավտանգ առարկաներից մաքրել են 1 հեկտար եւ 1,5 կմ ճանապարհ:
"Ընդամենը ականազերծման ընթացքում հայտնաբերվել է 57 պայթյունավտանգ առարկա, որոնք դուրս են բերվել հատուկ սարքավորված Պոլիգոն եւ ոչնչացվել", — հայտնել է Իգոր Կոնաշենկովը:

За сутки в Карабах с территории Армении вернулись более 2 тыс. беженцев — Минобороны РФ
За минувшие сутки при содействии российских миротворцев в Нагорный Карабах с территории Армении вернулись более 2 тысяч беженцев. Об этом сообщил в среду журналистам официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков, добавив, что всего с 14 ноября в места прежнего проживания вернулось уже более 15 тыс.
жителей Карабаха. Кроме того, по словам официального представителя российского военного ведомства, организована безопасная доставка в Степанакерт более 300 тонн строительных материалов, которые будут использованы при восстановлении объектов социальной инфраструктуры и жилых домов российскими миротворцами.
Также специалисты Центра гуманитарного разминирования очистили от взрывоопасных предметов 1 гектар и 1,5 км дорог. «Всего в ходе разминирования обнаружено 57 взрывоопасных предметов, которые вывезены на специально оборудованный полигон и уничтожены», — сообщил Игорь Конашенков.