չորեքշաբթի, մայիս 22
Եվրամիությունն արգելել է Անթալիայում տեղակայվող Southwind Airlines թուրքական ավիաընկերությանը թռչել Եվրոպայի տարածքով՝ նշելով, որ ընկերությունը կապված է Ռուսաստանի հետ, գրել է Turizm Guncel-ը։
Նշվել է, որ Southwind Airlines ավիաընկերությունը նախատեսում էր թռչել Բեռլին, Դյուսելդորֆ, Ֆրանկֆուրտ, Համբուրգ, Մյունխեն եւ Շտուտգարտ (Գերմանիա)։ Բացի այդ, թռիչքների ծրագրում ներառված էր Հունաստանը։
Եվրոպական Aerotelegraph.com ԶԼՄ-ի տեղեկացմամբ՝ ֆիննական ավիացիոն վարչության իրականացրած հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Southwind-ի սեփականության հիմնական մասը եւ վերահսկողությունը ռուսաստանցիներինն է, ոչ թե Թուրքիայի քաղաքացիներինը։
Արդյունքում՝ Ֆինլանդիան չի թույլատրել Southwind-ին թռիչքներ կատարել Անթալիայի եւ Հելսինկիի միջեւ, եւ առաջացել է այն հարցը, թե ինչպես կվարվեն եվրոպական մյուս երկրները։

Turizm Guncel: Евросоюз запретил турецкой авиакомпании летать через Европу из-за связей с Россией
Европейский Союз ввел запрет на полеты через все воздушное пространство Европы базирующейся в Анталье турецкой авиакомпании Southwind Airlines, утверждая, что она связана с Россией, пишет Turizm Guncel.
Отмечается, что авиакомпания Southwind Airlines планировала летать в Берлин, Дюссельдорф, Франкфурт, Гамбург, Мюнхен и Штутгарт в Германии. Кроме того, в программу полетов была включена Греция.
По информации европейского СМИ Aerotelegraph.com, исследование, проведенное финским авиационным управлением, показало, что основной долей собственности и фактическим контролем над Southwind обладают россияне, а не граждане Турции.
В результате Финляндия не дала Southwind разрешение на полеты между Анталией и Хельсинки, и встал вопрос о том, как поведут себя другие европейские страны.