Յուրաքանչյուր հինգերորդ չափահասը տառապում է ծխախոտային կախվածությունից. ԱՀԿ
Ծխախոտային արտադրանքի, դրանց թվում՝ ծխախոտների, նարգիլեների և ծամելի ծխախոտ օգտագործողների թիվը 2000-2024 թվականների միջև նվազել է, սակայն ամբողջ աշխարհում յուրաքանչյուր հինգերորդ չափահասը դեռևս տառապում է ծխախոտային կախվածությունից, տվյալները հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը:
«Ծխախոտ օգտագործողների թիվը 2000 թվականի 1,38 միլիարդից 2024 թվականին նվազել է, հասնելով մինչև 1,2 միլիարդի»,- ասված է կազմակերպության 2000-2024 թվականների ծխախոտի սպառման միտումների վերաբերյալ նոր զեկույցի մամուլի հաղորդագրության մեջ: «Ընդսմին, ծխախոտը շարունակում է կախվածություն առաջացնել ամբողջ աշխարհում յուրաքանչյուր հինգերորդ չափահասի համար, ինչը տարեկան հանգեցնում է միլիոնավոր կանխարգելելի մահերի»:
Կազմակերպությունը նշել է, որ 2010 թվականից ի վեր ծխախոտ օգտագործող մարդկանց թիվը նվազել է 120 միլիոնով, ինչը համեմատական առումով կազմում է 27%-ով նվազում:
Զեկույցը հիմնված է աշխարհի բնակչության 97%-ը ընդգրկող ավելի քան 2000 ազգային հարցումների արդյունքների վրա: Այն կազմվել է՝ ԱՀԿ-ի սահմանած՝ 2025 թվականի դրությամբ ծխախոտի համաշխարհային սպառման 30%-ով համեմատաբար կրճատման նպատակին հասնելու առաջընթացը հետևելու համար: Կազմակերպության տվյալներով՝ ներկայիս առաջընթացը կազմում է 27%, ինչը 50 միլիոն սպառողով պակաս է նպատակից:

В ВОЗ отметили, что каждый пятый взрослый страдает от табачной зависимости
Число потребителей табачных изделий, среди которых сигареты, кальяны и жевательный табак, в период с 2000 по 2024 год снизилось, однако каждый пятый взрослый в мире по-прежнему страдает от табачной зависимости. Об этом сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
«Число потребителей табака сократилось с 1,38 млрд в 2000 году до 1,2 млрд в 2024 году, - говорится в пресс-релизе, посвященном новому докладу организации о тенденциях в сфере потребления табака в период с 2000 по 2024 год. - Тем не менее табак по-прежнему вызывает зависимость у каждого пятого взрослого человека в мире, что приводит к миллионам предотвратимых смертей ежегодно».
В организации отметили, что число людей, употребляющих табак, с 2010 года сократилось на 120 млн, что в относительном выражении составляет 27%.
Доклад основан на результатах более 2 тыс. национальных опросов, которые охватывают 97% населения мира. Он составляется для отслеживания достижения установленной ВОЗ цели по относительному сокращению потребления табака в мире на 30% к 2025 году. По данным организации, текущий прогресс составил 27%, что на 50 млн потребителей меньше запланированного.