Սոցհարցումների արդյունքներով՝ վերջին 30 տարում առաջին անգամ հայերի համար բարեկամ երկրների վարկանիշում Ռուսաստանը զիջել է առաջնությունը Ֆրանսիային. փորձագետ
Սոցհարցումների արդյունքներով, վերջին 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հայերի համար բարեկամ երկրների վարկանիշում Ռուսաստանը զիջել է առաջնությունը Ֆրանսիային: Այս մասին "Ռուս-հայկական ռազմավարական միության արդիական հարցերը" հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
Փորձագետի կարծիքով ՝ դա պայմանավորված է 2020 թվականի պատերազմում Ռուսաստանի դիրքորոշմամբ, քանի որ հայ ժողովուրդը ՌԴ-ի հետ ռազմավարական դաշնակցությունը միշտ դիտարկել է որպես իր անվտանգության գրավական։ Նրա խոսքով ՝ հայ հասարակության մեջ միշտ էլ մեծ ակնկալիքներ են եղել ՌԴ-ից, ուստի պատերազմում կրած պարտությունը, շատ հարցերի նկատմամբ Ռուսաստանի մեղմ արձագանքը նպաստել են հասարակական տրամադրությունների փոփոխությանը։
"Նման տրամադրությունների ձեւավորմանը նպաստել է նաեւ Ռուսաստանի նկատմամբ ոչ լոյալ վերաբերմունք ունեցող որոշակի հասարակական բազայի առկայությունը, որը կազմում է գործող իշխանության ընտրազանգվածի հիմնական մասը", - վստահեցրեց Հակոբյանը՝ փաստելով, որ ռուսամետ ընտրազանգվածը մեծամասամբ համախմբվել է ընդդիմության շուրջ։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշեց փորձագետը, հենց պատերազմից հետո սկսեց ակտիվորեն շրջանառվել այն կարծիքը, որ հենց Ռուսաստանն է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության մնալու երաշխավորը, ինչը հանգեցնում է նաև ընդդիմադիր ընտրազանգվածի որոշակի դժգոհությանը Մոսկվայից և մեծացնում Ռուսաստանի հանդեպ ոչ լոյալ քաղաքացիների թիվը։

По результатам соцопросов, впервые за последние 30 лет в рейтинге дружественных для армян стран Россия уступила первенство Франции: эксперт
По результатам соцопросов, впервые за последние 30 лет в рейтинге дружественных для армян стран Россия уступила первенство Франции. Об этом в ходе телемоста «Актуальные вопросы российско-армянского стратегического союза» заявил политтехнолог Виген Акопян.
По мнению эксперта, это обусловлено позицией России в войне 2020 года, поскольку армянский народ всегда рассматривал стратегическое союзничество с РФ, как залог своей безопасности.
По его словам, в армянском обществе всегда были завышенные ожидания от РФ, поэтому поражение в войне, последующая мягкая реакция России на многие вопросы способствовали смене общественных настроений.
«Формированию подобных настроений способствовало и наличие определенной общественной базы, имеющей нелояльное отношение к России, которая составляет основную часть электората действующей власти»,- заверил Акопян, констатировав, что пророссийский электорат по большей части сплотился вокруг оппозиции.
Тем не менее, как заметил эксперт, именно после войны стало активно муссироваться мнение о том, что именно Россия является гарантом пребывания у власти Никола Пашиняна, что приводит к определенному недовольству Москвой оппозиционного электората, что увеличивает стан нелояльных к России граждан.