Լեռնային Ղարաբաղում առաջին անգամ բարձրացվեց Ռուսաստանի 50 մետրանոց դրոշը
Առաջին անգամ ռուս զինծառայողները Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղապահ զորախմբի կազմում մասնակցեցին Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​դրոշի օրվա հանդիսավոր տոնակատարությանը: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Միջոցառումը սկսվեց ՌԴ օրհներգի ներքո Ռուսաստանի պետական ​​դրոշի բարձրացմամբ:
«Օգոստոսի 22 -ին մենք նշում ենք մեր երկրի պետական ​​դրոշի օրը: Այս տոնը կոչված է միավորել եւ համախմբում բոլոր նրանց, ովքեր նվիրված են իրենց հայրենիքին, ովքեր սրբորեն գնահատում են իրենց երկիրը, իրենց ժողովրդի պատմությունը»,- անձնակազմին դիմեց Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Օլեգ Եգորովը:
«Թույլ տվեք շնորհավորել ձեզ համառուսաստանյան տոնի` Ռուսաստանի պետական ​​դրոշի օրվա կապակցությամբ: Այս դրոշի ներքո մեր ժողովրդի բազմաթիվ սերունդներ իրականացրել եւ շարունակում են նշանակալի իրադարձություններ իրականացնել»,- ասաց «Մենք միասնական ենք» նախագծի ղեկավար Արմեն Գուլնազարովը:
«Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի պատմության մեջ առաջին անգամ խաղաղապահ զորակազմի մշտական ​​տեղակայման կետի տարածքում տոնական կազմավորում անցկացվեց` նվիրված Ռուսաստանի դրոշի օրվա մեծ տոնին, «Մենք միասնական ենք» միության կամավորների հետ միասին Ռուսաստանի Դաշնությունից բերվել է Ռուսաստանի Դաշնության 50 մետրանոց, 5 մետր լայնությամբ դրոշը: Այն ցուցադրվեց ամբողջ անձնակազմին, ընթերցվեց տոնական հրամանը, բոլոր զինծառայողները խրախուսվեցին, այդ թվում` համեղ նվերներով, կարկանդակներով, քաղցրաբլիթներով»,- ասաց Եգորովը:
Միջոցառումն ավարտվեց Ռուսաստանի Դաշնության 50 մետրանոց դրոշի ցուցադրմամբ եւ ռազմահայրենասիրական երգերի կատարմամբ հանդիսավոր երթով:

Впервые в Нагорном Карабахе был развернут 50-ти метровый флаг России
Мероприятие началось с поднятия Государственного флага России под исполнение Гимна Российской Федерации.
«22 августа мы отмечаем День Государственного флага нашей страны, этот праздник признан сплачивать и объединять всех, кто предан своей Отчизне, кто свято дорожит историей своей страны, своего народа», - обратился к личному составу заместитель командующего российским миротворческим контингентом генерал-майор Олег Егоров.
«Позвольте поздравить вас с общероссийским праздником - с Днем Государственного Флага России. Под этим флагом многие поколения нашего народа совершали и продолжают совершать грандиозные события», - сказал руководитель проекта «Мы Едины» Армен Гульназаров.
В торжественном мероприятии приняли участие военнослужащие миротворческого контингента и волонтеры.«Сегодня впервые в истории Нагорного Карабаха на территории пункта постоянной дислокации миротворческого контингента состоялось проведение праздничного построения, посвященное большому празднику Дню Российского флага, вместе с волонтерами общества «Мы Едины» был из Российской Федерации привезен флаг Российской Федерации пятидесяти метровый, шириной 5 метров. Был продемонстрирован всему личному составу, был зачитан праздничный приказ, все поощрены военнослужащие, в том числе и вкусными подарками, пирогами, пряниками», – сказал генерал-майор Олег Егоров.
Завершилось мероприятие демонстрацией 50-ти метрового флага Российской Федерации и прохождением торжественным маршем с исполнением военно-патриотических песен