Կրասնոյարսկի երկրամասում տղամարդիկ սպանել են հայաստանցի վարկատուին՝ 1 մլն ռուբլի պարտքերի պատճառով
Քրեական հետախուզության աշխատակիցները ձերբակալել են Կրասնոյարսկի երկրամասի Աչինսկի երկու բնակչի Հայաստանի բնակչին սպանելու կասկածանքով, որին նրանցից մեկը պարտք էր մոտ 1 մլն ռուբլի, տեղեկացրել է ՌԴ ՔԿ տարածաշրջանային գլխավոր վարչությունը Թելեգրամում։
Քննության տվյալներով՝ սպանության մասին տեղեկությունն ստացվել է դեկտեմբերի 23-ին։ Հարուցվել է քրեական գործ, ձերբակալվել են Աչինսկի 37 եւ 56 տարեկան բնակիչներ։ Նրանց ներկայացվել է նախնական պայմանավորվածությամբ անձանց խմբի կողմից կատարված սպանության մեղադրանք։
Տուժածը մշտապես եկել է Աչինսկ բուժվելու համար։ Նա փող է տվել իր 56-ամյա ծանոթին՝ մոտ 1 մլն ռուբլի։ Պարտապանը որոշել է, որ ավելի լավ է ազատվել պարտատիրոջից, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Նա ներգրավել է ընկերոջը՝ խոստանալով վճարել 50 հազար ռուբլի։ Պարտքը վերադարձնելու պատրվակով նրանք տուժածին բերել են պարտապանի ընկերոջ տուն եւ սպանել՝ գլխին հարվածելով»,- նշվել է մամուլի հաղորդագրությունում։
Հանցագործությունը թաքցնելու նպատակով նրանք տուժածի մարմինը նետել են առուն։ Ներկայում նրանք ձերբակալված են։
Երկրամասի ՆԳՆ-ում տեղեկացրել են, որ սպանվածը հարեւան պետության 75-ամյա բնակիչն էր, որը պետք է տուն թռչեր մահվանից մի քանի ժամ առաջ։ Քննիչները պարզել են, որ զոհվածը մի քանի տարի ապրել է Աչինսկում՝ բուժվելու նպատակով, եւ այդ ընթացքում ծանոթներին տոկոսով փող է տվել։

В Красноярском крае мужчины убили кредитора из Армении из-за долга
Сотрудники уголовного розыска задержали двух жителей Ачинска Красноярского края по подозрению в убийстве жителя Армении, которому один из них задолжал почти миллион рублей, сообщает региональный главк СК РФ в Telegram.
По данным следствия, сообщение о найденном теле мужчины со следами насилия поступило в органы 23 декабря. По данному факту возбудили уголовное дело, были задержаны 37-летний и 56-летний жители Ачинска. Им предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 105 УК РФ (убийство, совершенное группой лиц, по предварительному сговору, из корыстных побуждений).
По версии следствия, потерпевший регулярно приезжал в Ачинск для лечения из Армении. Он ссужал деньги своему 56-летнему знакомому - набежало уже почти 1 миллион рублей. Должник решил, что проще избавиться от кредитора, передает РИА Новости.
«Для реализации задуманного он привлек своего приятеля, пообещав заплатить денежное вознаграждение в сумме 50 тысяч рублей. В вечернее время под предлогом возврата займа мужчины привезли потерпевшего в дом к приятелю заимодавца. Там один из мужчин взял деревянный брусок и, следуя за потерпевшим, ударил его по голове, после чего второй злоумышленник также несколько раз ударил бруском мужчину. От полученных телесных повреждений потерпевший потерял сознание», - говорится в релизе.
Чтобы скрыть преступление, приятели вывезли потерпевшего и бросили в кювете. В настоящее время они арестованы.
В краевом главке МВД сообщили, что погибшим оказался 75-летний житель соседнего государства, у которого был запланирован вылет домой за несколько часов до смерти. Сыщики установили, что погибший в течение нескольких лет приезжал в Ачинск на лечение и за это время обзавелся знакомыми, которым ссужал деньги под проценты.