Հայաստանի՝ երբևէ գրանցած ամենաբարձր ցուցանիշն է․  5 մլն-ից ավելի ուղևորահոսք
Հայաստանում ընթացիկ տարում գրանցվել է ուղևորահոսքերի ու ավիաթռիչքների զգալի ակտիվացում։ Ուղևորահոսքի առումով Հայաստանում բարձր ցուցանիշ  էր գրանցվել 2019 թվականին՝ մոտ 3 մլն ուղևորահոսք։ 2020 թվականին, կորոնավիրուսով պայմանավորված, անկում էր եղել, 2021 թվականը վերականգնման շրջան էր, 2022 թվականին եղել է 3,7 մլն ուղևորահոսք։ 2023 թվականի 10 ամիսներին՝ հոկտեմբերի 31-ը ներառյալ, գրանցվել է  4,7 մլն ուղևորահոսք։ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կանխատեսումներով՝ ակնկալվում է, որ տարվա վերջում 5 մլն-ից ավելի ուղևորահոսք կլինի։ Սա Հայաստանի՝ երբևէ գրանցած ամենաբարձր ցուցանիշն է։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ստեփան Փայասլյանը նման ակտիվությունը պայմանավորում է մի քանի հանգամանքներով։
«Վերջին երկու տարիներին բավական ինտենսիվ աճ ունենք թե՛ ավիաընկերությունների թռիչքների, թե՛ ուղևորահոսքի հետ կապված։ Դա ունի մի քանի պատճառ։ Առաջինը պայմանավորված է հետքովիդյան ժամանակաշրջանում մարդկանց ճամփորդելու մեծ ցանկությամբ։ Մյուս պատճառը մեր տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն է։ Մասնավորապես, ռուս-ուկրաինական խնդրով պայմանավորված՝ բավական մեծ ուղևորահոսք կա․ մի շարք ավիաընկերություններ այդ երկրներից իջել են դեպի հարավ, այդ թվում՝ Հայաստան։ Այս համատեքստում մենք բնականոն հաբ ենք դարձել։ Այսինքն, Հայաստանը ոչ միայն դիտարկվում է որպես առանձին ուղղություն, այլև հարթակ այլ երկրներ գնալու համար»,-ասաց ավիացիայի կոմիտեի նախագահի տեղակալը։
Մասնագետի պարզաբանմամբ՝ այդ համատեքստում հիմնական հաբն այն է, երբ տվյալ երկրի սեփական ավիաընկերություններն են ուղևորահոսքը կառավարում։ Հայաստանի դեպքում մի փոքր այլ տարբերակ է։ Հայկական որոշ ավիաընկերություններ, իհարկե, որոշ չափով այդ դերը ստանձնել են, բայց նաև շատ են այն դեպքերը, երբ, օրինակ, ռուսական ուղղություններից քաղաքացիները գալիս են Երևան և այստեղից այլ ավիաընկերության միջոցով մեկնում են դեպի եվրոպական երկրներ, որոնք այս պահին ռուսական ավիաընկերությունների համար փակ են։
Արտաքին նպաստավոր գործոններից բացի, ուղևորահոսքերի ակտիվացմանը նպաստում է նաև Հայաստանի կողմից ավիաընկերություններին ուղղված գործիքակազմի մշակումը։ Մասնավորապես, նոր ուղղությունների համար արտոնություններ են սահմանվում օդի տուրքի, նավիգացիոն տարբեր ծառայությունների հետ կապված։
«Ուղևորահոսքի ակտիվացմանը նպաստող գործոն է հայկական ավիաընկերությունների ակտիվ գործունեությունը։ Հայաստանի պատմության ընթացքում երբևիցե չի եղել, որ 6 հայկական օդային փոխադրող թռիչքներ իրականացնեն Երևանից։  Իրենք նույնպես նպաստում են ուղևորահոսքի ձևավորմանը։ Եվ դաշտում առկա մրցակցային պայմանները բերում են նաև տոմսերի գների իջեցման»,-ասաց Ստեփան Փայասլյանը։
Այս տարի 7 նոր ավիաընկերություն է մուտք գործել Հայաստանի շուկա, սակայն, Ստեփան Փայասլյանը նկատեց, որ դա դինամիկ ու փոփոխվող պրոցես է։ Նրա խոսքով՝ ավիաընկերությունները մտնում են շուկա որոշ ժամանակ հետո կարող են դուրս գալ կամ ժամանակավոր դադարեցնել՝ ելնելով իրենց բիզնեսի նպատակահարմարությունից։ Այսօր առկա են թռիչքներ Հռոմ, Միլան, Վենետիկ, Ֆրանկֆուրտ, Դյուսելդորֆ, Դորտմունդ, Փարիզ,  Լիոն և այլն։ Նա նշեց, որ ռուսական ուղղությունն է ակտիվ աշխատում։ Հատկապես հայկական ավիաընկերությունները դեպի Ռուսաստան ուղղությունը դիվերսիֆիկացնում են՝ ներառելով ռուսական տարբեր քաղաքներ։ Նկատվում է հետաքրքրության աճ Երևանից դեպի այլ տարածաշրջան։ Առաջին անգամ գործարկվել է Շրի Լանկա- Երևան ուղիղ չվերթը։ Հայկական ավիաընկերությունների ուշադրության առանցքում Հնդկաստանն է, Չինաստան, Տաջիկստան, Թուրքմենստանը և այլն։
Թե կոնկրետ որ ընկերությունները որ ուղղություններով թռիչքներ կգործարկեն առաջիկայում, Ստեփան Փայասլյանը դժվարացավ պատասխանել, միայն նշեց՝ այս պահին հայտնի է, որ 2024 թվականի գարնանը Eurowings-ը գործարկելու է Բեռլին-Երևան չվերթը։

Самый высокий показатель, когда-либо зафиксированный в Армении: год завершится пассажиропотоком более 5 млн
В текущем году в Армении зарегистрирована значительная активизация пассажиропотока и авиарейсов. По пассажиропотоку самый высокий показатель в Армении был в 2019 году - около 3 миллионов пассажиров. В 2020 году из-за пандемии произошел спад, 2021 год был периодом восстановления, в 2022 году поток составил 3,7 млн ​​пассажиров. За 10 месяцев 2023 года, включая 31 октября, зарегистрирован  ​​пассажиропоток - 4,7 млн. По прогнозам гражданской авиации РА к концу года это число  превысит 5 миллионов. Это самый высокий показатель, когда-либо зафиксированный Арменией. В беседе с «Арменпресс» заместитель председателя Комитета гражданской авиации РА Степан Паяслян обусловил такую ​​активность несколькими обстоятельствами.
«В последние два года у нас наблюдается достаточно интенсивный рост как по авиаперевозкам, так и по пассажиропотоку. На это есть несколько причин. Первое связано с желанием людей путешествовать в постковидный период. Другая причина - ситуация в нашем регионе. В частности, из-за российско-украинской проблемы наблюдается большой поток пассажиров. Ряд авиакомпаний из этих стран ушли на юг, в том числе и в Армению. И мы стали естественным хабом. Другими словами, Армения рассматривается не только как отдельное направление, но и как площадка для путешествия в другие страны», - сказал зампред авиационного комитета.
Он считает, что в основном, хабом становятся те страны, в которых пассажиропотоком управляют собственные авиакомпании страны. В случае с Арменией несколько иной вариант. Конечно, некоторые армянские авиакомпании в той или иной степени взяли на себя эту роль, но есть немало случаев, когда,  пассажиры российских направлений прилетают в Ереван и отсюда через другую авиакомпанию отправляются в европейские страны, которые в настоящее время закрыты для въезда российских авиалиний.
Помимо внешних факторов, активизации пассажиропотока способствует и разработка в Армении нацеленного на авиакомпании инструментария. В частности, для новых направлений устанавливаются льготы, связанные с пошлиной на воздух, с различными навигационными услугами.
«Активная деятельность армянских авиакомпаний является фактором, способствующим активизации пассажиропотока. В истории Армении не было случая, чтобы из Еревана рейсы совершали 6 армянских авиаперевозчиков. Они также способствуют формированию пассажиропотока. А конкурентные условия на местах приводят к снижению цен на билеты», - сказал Степан Паяслян.
В этом году на армянский рынок вышли 7 новых авиакомпаний, однако Степан Паяслян отметил, что это динамичный и меняющийся процесс. По его словам, авиакомпании, вышедшие на авиарынок, через какое-то время, могут уйти или временно прекратить работу, исходя из целесообразности своего бизнеса. Сегодня совершаются полеты в Рим, Милан, Венецию, Франкфурт, Дюссельдорф, Дортмунд, Париж, Лион и в другие города. Он отметил, что активно работает российское направление. В частности, армянские авиакомпании диверсифицируют свои маршруты в Россию, в различные российские города. Наблюдается рост интереса Еревана и к другим регионам. Впервые запущен прямой рейс Шри-Ланка-Ереван. В центре внимания армянских авиакомпаний Индия, Китай, Таджикистан, Туркменистан и др.
Степан Паяслян затруднился ответить, какие именно компании в ближайшее время запустят рейсы и по каким направлениям, отметив лишь, что на данный момент известно, что весной 2024 года Eurowings запустит рейс Берлин-Ереван.