Երուսաղեմի հայկական թաղամասի հողերը վարձով տված հոգևորականին զրկել են կարգից
Մայիսի 6-ին Ս.Հակոբի եղբայրության Սինոդը հայր Բարեթ Երեցյանին զրկել է կարգից և հեռացրել եղբայրությունից: Երուսաղեմի հայկական թաղամասի հողերը 99 տարով ապօրինի վարձակալած 77-ամյա քահանան այժմ կրկին կրում է իր մկրտության անունը ՝ Խաչիկ Երեցյան:
2021 թվականի հուլիսին Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը, Սուրբ Աթոռի Սուրբ Սևան արքեպիսկոպոս Ղարիբյանը և անշարժ գույքի վերակացու արժանապատիվ Բարեթ Երեցյանը պայմանագիր են կնքել հրեական ծագումով ավստրալացի գործարար Դանի Ռուբենշտեյնի հետ ։ Համաձայնագիրը նախատեսում էր 99 տարով վարձակալության հանձնել Ռուբենշտեյնին "Գովերուն Բորդէզ" ("Կովերու պարտէզ"), Երուսաղէմի հայկական թաղամասին հարաւ — արեւմտեան մասը ։ Գործարարը պատրաստվում էր տարածքում հյուրանոց կառուցել, իսկ շահույթի մի փոքր մասը տալ Պատրիարքին ։
Պատրիարք և հայր Երեցյանը բանակցություններ են վարել և գործարքն ավարտել առանց Սուրբ Սինոդի համաձայնության, ինչը հակասում է Եկեղեցու կանոններին, որոնց համաձայն նման պայմանագրերը պետք է ստորագրվեն հոգևոր եղբայրության ընդհանուր ժողովի քննարկումից և վավերացումից հետո: Ուստի 2021 թվականի աշնանը Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից յոթ հոգևորականներ հայտարարություն տարածեցին, որտեղ դատապարտեցին հողերի հանձնումը հյուրանոցի կառուցման համար, Իսկ Սուրբ Հակոբոս եղբայրության տասներկու անդամներ կոմյունիկե հրապարակեցին, որով պահանջեցին հետ կանչել պայմանագիրը։ Իսկ հայ հասարակության մեջ Պատրիարք Մանուկյանի, արքեպիսկոպոս Ղարիբյանի և հայր Երեցյանի ուղղությամբ հրաժարականի կոչեր էին հնչում։
Միայն մեկուկես տարի անց պահանջները լսվեցին, բայց միայն վերապատվելի Բարեթ Երեցյանի հասցեին, որին, ի վերջո, զրկեցին կարգից ։ Սակայն դա էլ բավարար չէ, կարծում է Իսրայելում Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը ։

Священнослужителя, сдавшего в аренду земли армянского квартала в Иерусалиме, лишили сана
6 мая Синод св. Братства Иакова лишил отца Барета Ерецяна сана и исключил его из Братства. 77-летний священник, который незаконно сдал в аренду на 99 лет земли армянского квартала в Иерусалиме, теперь вновь носит свое крестильное имя Хачик Ерецян.
В июле 2021 года Патриарх Иерусалимского Армянского Патриархата Архиепископ Нурхан Манукян, Святитель Святого Престола Архиепископ Севан Гарибян и Надзиратель недвижимости преподобный Барет Ерецян подписали договор с австралийским бизнесменом еврейского происхождения Дэни Рубенштейном. Соглашение предусматривало передачу в аренду Рубенштейну на 99 лет «Говерун Бордез» («Сад Коров») — юго-западную часть армянского квартала Иерусалима. Бизнесмен собирался построить на территории отель, а небольшую часть прибыли отдавать Патриарху.
Патриарх и отец Ерецян провели переговоры и завершили сделку без согласия Священного Синода, что противоречит канонам Церкви, согласно которым подобного рода договоры должны быть подписаны после обсуждения и ратификации Общим собранием духовной братии. Поэтому осенью 2021 года семь священнослужителей из епархий Армянской Апостольской Церкви опубликовали заявление, где осудили передачу земель под строительство гостиницы, а двенадцать членов Братства Святого Иакова выпустили коммюнике, в котором выступили с требованием отозвать договор. А в армянском обществе в сторону Патриарха Манукяна, Архиепископа Гарибяна и отца Ерецяна звучали призывы уйти в отставку.
Лишь спустя полтора года требования были услышаны — но только в адрес преподобного Барета Ерецяна, которого в итоге лишили сана. Однако и этого недостаточно, считает консул Республики Армения в Израиле Цолак Момджян.