Կալանավորվել է անհետ կորած զինվորների հարազատներից գումար հափշտակած 41-ամյա տղամարդը
Ոստիկանության Մարտունու բաժնի ծառայողները, իրացնելով օպերատիվ տվյալները և համագործակցելով ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության ու Շենգավիթի բաժնի գործընկերների հետ, մարտի 17-ին մայրաքաղաքի Ներքին Չարբախ թաղամասում հայտնաբերել ու Մարտունու բաժին բերման են ենթարկել 41-ամյա հետախուզվողի։
2021 թվականի ապրիլին ԱԱԾ-ում խարդախության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում պարզվել էր, որ 41-ամյա տղամարդը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Երևանում, Մարտունիում, Աբովյանում և Մասիսում բնակվող ժամկետային զինծառայողների հարազատներին մոլորեցնելով՝ հավաստիացրել էր, որ զինվորները չեն զոհվել ու գտնվում են Բաքվում և ինքը, Ադրբեջանում ընկերական կապերն օգտագործելով, կարող է գերության մեջ գտնվող զինվորներին տեղափոխել Ռուսաստան կամ Վրաստան, այնուհետև՝ Հայաստան։
Գործընթացը կազմակերպելու համար անհետ կորած զինվորների ծնողներից ու հարազատներից պահանջել ու բանկային փոխանցումների միջոցով ստացել էր ընդհանուր 1 միլիոն 558 հազար դրամ։

Задержан мужчина, вымогавший деньги у родственников пропавших без вести солдат
Сотрудники Мартунинского отдела Полиции, реализовав оперативные данные при сотрудничестве с коллегами из Гегаркуникского областного управления и Шенгавитского отдела Полиции 17 марта в столичном квартале Неркин Чарбах задержали 41-летнего разыскиваемого по делу о вымогательстве денег у родственников пропавших без вести солдат.
В рамках уголовного дела, возбужденного в СНБ в апреле 2021 года по признакам мошенничества, выяснилось, что 41-летний мужчина, введя в заблуждение родственников военнослужащих срочной службы, проживающих в Ереване, Мартуни, Абовяне и Масисе, заверил, что солдаты не погибли во время 44-дневной войны в Арцахе и находятся в плену в Баку, и он, используя дружеские связи в Азербайджане, может перевезти их в Россию или Грузию, а затем в Армению.
Для «организации этого процесса» мужчина потребовал и получил по банковским переводам у родителей и родственников пропавших без вести солдат 1 млн 558 тысяч драмов. 41-летний мужчина арестован. Следствие продолжается.