Ակնհայտ է էթնիկ զտումների նպատակը. ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը քիչ առաջ ճեպազրույցում ասաց, որ քաղաքացիական խաղաղ բնակչության շրջանում ունենք սպանվելու և վիրավորվելու դեպքեր:
Նա նշեց. ՛՛Ակնհայտ է էթնիկ զտումների նպատակը: Առաջին օրվանից թիրախավորվում են խաղաղ բնակչությունը, բնակելի վայրերը:
ԱԹՍ-ները հենց քաղաքացիական բնակչությանը վնասներ պատճառելու նպատակ ունեն:
Գեղարքունիքում դրանք օգտագործվել են երեկոյան ժամերին, երբ մարդիկ տանն են, Հայաստանի դեպքում ԱԹՍ-ները օգտագործվում են քաղաքացիական այն օբյեկտների դեպքում, որոնք մարդաշատ են: Այդ հարձակումները նպատակ են հետապնդում պատճառել այնքան մեծ վնաս, որքան հնարավոր է:
ՀՀ դեպքում մենք ունեցանք մեկ սպանության դեպք, վիրավորներ, տների այրման դեպքեր:
Լար-160 և Սմերչ համազարկային կրակի հրթիռներ են օգտագործվում, որոնք միջազգայնորեն արգելված զինատեսակներ են, սրանցով հնարավոր չէ տարբերակել քաղաքացիական օբյեկտը զինվորական, ռազմական օբյեկտից:
Այդ զինատեսակներով թիրախավորվում են խիտ բնակեցված քաղաքները, օրինակ՝ Ստեփանակերտը, Հադրութը, այդ կերպ խեղումները, որոնք պատճառվում են մարդուն, հնարավոր չէ կանխարգելել:
Ադրբեջանի մտադրությունների նենգ բնույթը վերհանելու համար տարբեր ապացույցներ ունենք, որոնք հիմնավորված են որպես փաստ:
Վարձկանների օգտագործման արգելքն ամրագրված է միջազգայնորեն, նրանք սպառնալիք են մարդու իրավունքներին:
Նաև առկա է հսկայածավալ ատելության խոսք էթնիկ հայերի նկատմամբ, սա միշտ եղել է, բայց սեպտեմբերի 27-ից սկսած ավելի համակարգված բնույթ է կրում:
Ակնհայտ է, որ խոսքը ահաբեկչական մեթոդների կիրառման և էթնիկ զտումների մասին է:
Կոչերով, ելույթներով նման իրավիճակը կանխել հնարավոր չէ, այս ամենը հումանիտար աղետի է հանգեցնում արդեն՛՛:

Очевидна цель этнических чисток: Омбудсмен
Омбудсмен Армении Арман Татоян на брифинге заявил, что у нас есть случаи убийства и ранения среди мирного гражданского населения.
Он отметил: «С первого дня мишенью становятся мирное население и населенные пункты. БПЛА преследуют цель причинить ущерб гражданскому населению.
В Гегаркунике они были использованы в вечернее время, когда люди были в своих домах, в случае с Арменией БПЛА используются в тех гражданских объектах, которые многолюдны.
Используются ракеты залпового огня Лора-160 и «Смерч», которые являются запрещенными на международном уровне видами оружия.
По этим видам оружия мишенью становятся густонаселенные города Арцаха, например, Степанакерт, Гадрут. Для выявления коварного характера намерений Азербайджана у нас есть разные доказательства, обоснованные факты.
Запрещенным является также участие наемников. Очевидно, что речь идет о применении террористических методов для этнических чисток.
Уже невозможно призывами и выступлениями предотвратить развитие событий, все это уже приводит к гуманитарной катастрофе».